Hatalmas változásokat élt meg az ezredfordulótól az animációs műfaj. Eszköztára, építkezése, karakterábrázolása kifinomultabb lett, az egész estés alkotásokat gyakran szinte semmi sem különbözteti meg az élő nagyjátékfilmektől. E kategóriában is már évek óta folyik a verseny az Oscar-díjakért, igaz, az egész estés, nagy kasszasikerre jogosító produkciók hajszája nem csak előnyére vált a műfajnak.
Az animáció világában rendkívül valósághű filmekkel is találkozhatunk, amelyek lenyűgöző képi világához örvendetes módon egyre inkább kidolgozott történetek, öszszetettebb jellemű karakterek társulnak. Ám nem maradhatnak említés nélkül a képzőművészeti értékeket hordozó, vagy a hagyományokat folytató, továbbvivő hoszszabb és rövidebb animációk sem, amelyek a műfaj igazi erősségei. Minderről Budapest legnagyobb nemzetközi animációs filmmustráján is megbizonyosodhatunk.
A fesztivál, amelyet a közönség korábban AniFestként ismerhetett meg, a franciásabb Anilogue néven jelentkezik vasárnapig a Toldi moziban és az Urániában. Kanadától Dél-Koreáig rengeteg ország képviselteti magát az eseményen, a verseny azonban az európai animáció jegyében fut. A kontinens csaknem minden országából több mint ötszáz rendező nevezte be alkotását, amelyek közül 26 rövid animációs filmet, ebből három magyar alkotást válogatott versenybe az előzsűri.
Tegnaptól a közönség nemcsak új és izgalmas művekkel, hanem 14 külföldi rajzfilmessel is találkozhat a rendezvényen. A zsűriben foglal helyet a Kelet és a Nyugat két igazi nagyágyúja, az amerikai Bill Plympton és a japán Yamamura Koji. A New York-i rendező nemcsak válogatást hozott filmjeiből, hanem egy előadás során azt is bemutatja, hogy szerinte miként kell rajzfilmet csinálni. Yamamura Koji nem a szokásos japán animék világába vezeti nézőit, artisztikus stílusa közel áll az európai gondolkodásmódhoz. Idén az Anilogue Portugáliára is irányítja figyelmét. A zsűri negyedik tagja, a portugál Luis da Matta Almeida rendező-producer egy válogatás mellett saját nagyjátékfilmjét is elhozta a fesztiválra, De Profundis címmel festményanimációt láthatunk tőle. A negyedik zsűritag, Riho Unt észt bábfilmrendező pedig az idén ötvenéves Nukufilm stúdió legjobb válogatását hozta magával.
Ám nagyjátékfilmekből sincs hiány a fesztiválon. Itt lesz a magyar Egon és Dönci, a japán Tekkonkikreet vagy az Égnek áll után Plympton egész estés filmje, s premier előtt megismerkedhetünk a Macskafogó 2. néhány epizódjával is.
Közpénzt pazarolt el Ruszin-Szendi Romulusz a luxusvillája megépítésére
