Fókuszban Portugália

A fővárosban ötödik alkalommal rendezik meg december 2-ig az animációs filmek nemzetközi seregszemléjét. Az Anilogue a műfaj legújabb alkotásait versenyezteti, a közönség számos művésszel is találkozhat a Toldi moziban és az Urániában.

Tölgyesi Gábor
2007. 12. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatalmas változásokat élt meg az ezredfordulótól az animációs műfaj. Eszköztára, építkezése, karakterábrázolása kifinomultabb lett, az egész estés alkotásokat gyakran szinte semmi sem különbözteti meg az élő nagyjátékfilmektől. E kategóriában is már évek óta folyik a verseny az Oscar-díjakért, igaz, az egész estés, nagy kasszasikerre jogosító produkciók hajszája nem csak előnyére vált a műfajnak.
Az animáció világában rendkívül valósághű filmekkel is találkozhatunk, amelyek lenyűgöző képi világához örvendetes módon egyre inkább kidolgozott történetek, öszszetettebb jellemű karakterek társulnak. Ám nem maradhatnak említés nélkül a képzőművészeti értékeket hordozó, vagy a hagyományokat folytató, továbbvivő hoszszabb és rövidebb animációk sem, amelyek a műfaj igazi erősségei. Minderről Budapest legnagyobb nemzetközi animációs filmmustráján is megbizonyosodhatunk.
A fesztivál, amelyet a közönség korábban AniFestként ismerhetett meg, a franciásabb Anilogue néven jelentkezik vasárnapig a Toldi moziban és az Urániában. Kanadától Dél-Koreáig rengeteg ország képviselteti magát az eseményen, a verseny azonban az európai animáció jegyében fut. A kontinens csaknem minden országából több mint ötszáz rendező nevezte be alkotását, amelyek közül 26 rövid animációs filmet, ebből három magyar alkotást válogatott versenybe az előzsűri.
Tegnaptól a közönség nemcsak új és izgalmas művekkel, hanem 14 külföldi rajzfilmessel is találkozhat a rendezvényen. A zsűriben foglal helyet a Kelet és a Nyugat két igazi nagyágyúja, az amerikai Bill Plympton és a japán Yamamura Koji. A New York-i rendező nemcsak válogatást hozott filmjeiből, hanem egy előadás során azt is bemutatja, hogy szerinte miként kell rajzfilmet csinálni. Yamamura Koji nem a szokásos japán animék világába vezeti nézőit, artisztikus stílusa közel áll az európai gondolkodásmódhoz. Idén az Anilogue Portugáliára is irányítja figyelmét. A zsűri negyedik tagja, a portugál Luis da Matta Almeida rendező-producer egy válogatás mellett saját nagyjátékfilmjét is elhozta a fesztiválra, De Profundis címmel festményanimációt láthatunk tőle. A negyedik zsűritag, Riho Unt észt bábfilmrendező pedig az idén ötvenéves Nukufilm stúdió legjobb válogatását hozta magával.
Ám nagyjátékfilmekből sincs hiány a fesztiválon. Itt lesz a magyar Egon és Dönci, a japán Tekkonkikreet vagy az Égnek áll után Plympton egész estés filmje, s premier előtt megismerkedhetünk a Macskafogó 2. néhány epizódjával is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.