Újabb és újabb gyakorlati lépésekkel folytatódik a két Korea közeledése, amely korábban azzal vett lendületet, hogy a rendezésben érdekelt nagyhatalmak bábáskodása mellett a kommunista Észak beleegyezett nukleáris fegyveriparának leszerelésébe. Tegnap Dél-Korea védelmi minisztere kezdett háromnapos tárgyalást Phenjanban, amely enyhülést hozhat a vitatott sárga-tengeri határvonal feszültséggel terhes mindennapjaiba. A miniszterek célja, hogy a rendszeres incidensek helyén egy közös halászati terület, „a béke és együttműködés övezete” jöjjön létre. A kérdésben Ro Mu Hjon dél-koreai és Kim Dzsong Il északi elnökök októberi csúcstalálkozóján már megegyezett, most a részletek kidolgozása zajlik. A két hete megrendezett kormányfői találkozón a rendszeres vasúti forgalom helyreállításáról is megállapodás született. Eszerint december 11-től menetrendszerű járat közlekedik a déli Munszanból az északi Keszongba.
Közben megérkezett a kommunista ország fővárosába a nukleáris programról folyó tárgyalásokon részt vevő öt ország (Kína, Dél-Korea, Japán, az Egyesült Államok és Oroszország) szakértőinek csoportja, hogy ellenőrizzék a jongbjoni atomreaktor leszerelését. Ebben a létesítményben állították elő az északi atomfegyverek alapanyagát, amelyek egyikével a rezsim kísérleti robbantást is végrehajtott.
Déli siker. A Nemzetközi Kiállítások Irodája úgy döntött, hogy a dél-koreai Joszu kikötőváros rendezheti a 2012-es világkiállítást az „Élő óceán és a partvidék” témakörben. Az első szavazási körben Joszu 68, a marokkói Tanger 59, míg a lengyelországi Wroclaw 13 szavazatot kapott. A második körben Joszura 77-en szavaztak, míg Tangerre csak 63-an. (Z. G.)
Donald Trump és Benjamin Netanjahu munkavacsora keretében tárgyal
