Idén eddig 104 olyan ügyben fejeződött be a nyomozás, amelyben a tettesek „sikeresen” kifosztották az ingatlanokat, 19 esetben még kipakolás közben tetten érték és elfogták őket. Országosan jelenleg 5816 hétvégi házas betörés miatt nyomoznak, és 402 behatolási kísérlet elkövetőit keresi a rendőrség. A legtöbb elfogással végződő ügyről eddig Veszprém, Komárom-Esztergom és Tolna megyéből érkezett jelentés az Országos Rendőr-főkapitánysághoz (ORFK). Pest megye területén 845, Somogyban 685 ismeretlen tettes elleni nyomozás van folyamatban.
Orbán Sándor, az ORFK bűnmegelőzési osztályának vezetője kérdésünkre hangsúlyozta: az utóbbi években határozottan csökkent a betöréses lopások száma, beleértve az összes ingatlantípust. Tavaly egyébként 39 620 betörés ügyében nyomoztak, ebből 16 856 volt a lakások aránya.
A kifejezetten hétvégi ingatlanokra vonatkozó statisztikai adatok is a lopások visszaszorulását mutatják. Az utóbbi öt évben 8174-ről 3235-re csökkent az ilyen ismertté vált bűncselekmények száma – tudtuk meg a Legfőbb Ügyészségtől kapott adatokból. A károk mértéke 875 millió forintról 416 millióra mérséklődött, de a felderítési mutatók már korántsem ilyen megnyugtatók. Leginkább stagnálásról beszélhetünk, hiszen 2002-ben alig 27, tavaly pedig 24,75 százalékos volt a sikeres nyomozások aránya, és a köztes időszakban is e körül mozogtak a számok. Ez azt jelenti, hogy a betöréses eseteknek csupán negyedét deríti fel a rendőrség. A meglopott tulajdonosoknak az sem jó hír, hogy öt év alatt 27 millió forintról 13 millióra csökkent az utóbb megtérült kár összege.
A Balaton déli partján lévő településeken nagyrészt azok a tolvajok garázdálkodnak a nyaralókban télen, akik nyáron a strandlopásokat, gépkocsifeltöréseket is elkövetik. A környéken a betöréseken kívül jellemző gond még, hogy főleg a szárszói és a szemesi házakba, illetve a siófoki Ezüstpart üres hotelszobáiba hajléktalanok vackolják be magukat. Lukácsa Attila, a siófoki rendőrkapitányság bűnügyi osztályvezetője lapunknak elmondta: korábban előfordult, hogy meg is rongálták az épületet, de mostanában ez már nem jellemző, inkább az élelmiszerkészleteket élik fel. A siófoki rendőrök a polgárőrséggel karöltve az őszi-téli időszakban rendszeresen járőröznek a vízparton, és minden gyanús jel, például fény vagy füst esetén intézkednek. Nagyobb gond, ha semmi nem utal behatolásra, és hó híján lábnyomok sem látszanak. A károsultak pedig gyakran csak tavasszal észlelik a betörést. Siófokon a nyári hónapokban évek óta egy civil szervezet is segíti a károsultakat, a Fehér Gyűrű Közhasznú Egyesület áldozatvédő irodájával a rendőrség is napi kapcsolatban áll.
A Tisza-tónál lévő nyaralókat is folyamatosan fosztogatják az erre szakosodott bandák. A rendőrség évről évre felhívja a figyelmet az értékmentés szükségességére. Pásztorné Kovács Ágnes, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense arról számolt be, hogy leginkább horgászfelszerelések, csónakmotorok tűnnek el a nyaralókból. A tó melletti üdülők tulajdonosai jellemzően a fővárosban, illetve a Dunántúlon laknak, így telente ritkán látogatják házaikat. Még az is kevésnek bizonyulhat, ha havonta egyszer kimennek a telekre. Bár nem könnyű elcsípni őket, a sorozatbetörők előbb-utóbb rajtavesztenek – állítja a sajtóreferens.
Közeleg a mélypont, előre figyelmeztet a meteorológiai szolgálat
