Első kapusként a skót James McAulay volt eredményes egy labdarúgó-mérkőzésen még 1882-ben, amikor egy Wales elleni válogatott találkozón beköszönt a rivális egyesének. A Dumbarton FC portásának pályafutása azonban néhány éven belül megszakadt, hivatali munkája miatt ugyanis 1887-ben Burmába költözött, ám nevét mindmáig megőrizte a sportág történelemkönyve. Ugyancsak a Brit-szigetek északi harmadán esett meg először, hogy egy összecsapáson mindkét csapat kapusa a hálóba talált. Az 1910-es Third Lanark– Motherwell ligamérkőzés egyedisége 2000 augusztusában tört meg, ekkor a dél-amerikai Mercosur-kupa River Plate–Vélez Sarsfield találkozóján Roberto Bonano és José Luis Chilavert is túljárt ellenfele eszén. A szigetországi különlegességek sorát tovább görgetve ez az év is hozott egy új rekordot: a Tottenham angol válogatott kapusa, Paul Robinson 88 méterről emelte át a labdát a Watford hálóját őrző Ben Foster fölött. Ezzel megdöntötte Luis Martínez 85 méteres csúcsát, amit a kolumbiai játékos a tavalyi vb előtt a lengyelek elleni barátságos mérkőzésen állított fel.
Visszatérve a már említett Chilavertre, a paraguayi volt az első kapus, aki mesterhármast rúgott. A Vélez játékosaként 1999-ben a Ferro Carril Oeste hálójába 39 perc alatt vágott be három büntetőt az argentin bajnokságban. Egy évvel korábban, az 1998-as franciaországi vb-n többször is megpróbált gólt szerezni, de nem járt szerencsével. 2006 nyaráig 62 góljával vezette a világ legeredményesebb kapusainak rangsorát, ám azóta Rogério Ceni megelőzte őt.
A 2007 legjobb brazil labdarúgójának is megválasztott kapus közel két évtizede szolgálja a Sao Paulo FC-t, amelynek színeiben több mint hétszázszor lépett már pályára, s 78 gólt lőtt. Amikor betalált, csapata nem vesztett mérkőzést! 1997 februárjában szerezte első gólját a paulista bajnokságban az Uniao Joao ellen szabadrúgásból. Két év múlva már a nemzetközi színtéren is eredményes volt, a San Lorenzo kapusát, Gustavo Campagnuolót avatta fel egy Mercosur-kupa-találkozón. A brazil válogatottban 16-szor szerepelt, de még nem sikerült a hálóba találnia.
A dél-amerikai földrészen nem számít váratlannak, ha egy kapus gólt szerez, legalábbis ezt támasztja alá a labdarúgás statisztikájával foglalkozó IFFHS ranglistája, amely szerint a világ tíz legeredményesebb kapusa közül öt a szubkontinens országaiból kerül ki. A listán ott van a híres „skorpiórúgásával” feltűnt kolumbiai Higuita, valamint a mexikói Campos is, aki csatárként az UNAM gárdájának házi gólkirálya volt 1989-ben.
Európában is akad jó néhány példa hasonlóra. Olyan nagy nevek is lőttek már gólt pályafutásuk során, mint a portugál Ricardo (a 2004-es Eb-negyeddöntőjének büntetőpárbajában az angolok ellen), a német Jens Lehmann (egy Schalke–Dortmund rangadón), valamint a dán Peter Schmeichel (az angol Premier League történetének első kapusgólját szerezve). A BL tizenöt éves históriájában csupán a német Hans-Jörg Butt (Hamburg, Leverkusen) tudott gólt szerezni, kettőt büntetőből. Ám 28 találatával így is csak második a vén kontinens kapusai között, a jelenleg a Kayserisporban védő bolgár Dimitar Ivankov túltett rajta eggyel. Emlékezetes a Sevilla portásának, Andrés Palopnak a produkciója is, aki a 2007-es UEFA-kupa nyolcaddöntőjében a 94. percben fejjel egyenlített a Sahtar Doneck elleni találkozón, csapata pedig a hoszszabbításban továbbjutott.
Hazánkból sokaknak először dr. Szieben László, a Csepel SC korábbi kapusa ugrik be a téma kapcsán, aki a nyolcvanas-kilencvenes évek fordulóján hat NB I-es találatot szorgoskodott össze pontrúgásokból. Az utóbbi tíz évben a ferencvárosi Szűcs Lajos (5), az MTK-s Babos Gábor (1) és a fehérvári Daniel Tudor (1) tudott gólt szerezni az első osztályban.
Szén-monoxid-mérgezés gyanújával vittek kórházba egy embert
