Győzelem kis hullámvasutazással

Női kézilabda-válogatottunk második mérkőzésén másodszor nyert a franciaországi világbajnokság E csoportjában, Nimes-ben, tegnap Kongót verte 33-20-ra. E győzelem nem is igazán volt értékmérő, de ez valószínűleg utoljára esett meg ezen a vb-n. Mármint remélhetőleg nem az, hogy győzött a csapatunk, hanem az, hogy ebből különösebb következtetéseket meg sem kíséreltünk levonni.

2007. 12. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez mi volt? – meredt rám tágra nyílt szemmel Tóth Tímea még vasárnap este, a Japán elleni 35-31-es győzelem után néhány pillanattal. A kérdés kiváló, csak éppen én akartam feltenni. Hiszen az ilyenkor szokványos válasz – a világversenyek nyitómeccsein még nagy az elfogódottság – ezúttal nem állta meg a helyét, a mieink kifejezetten oldottan, felszabadultan készülődtek és kezdtek. Zsiga Gyula edző találóan jegyezte meg: „Már napközben, jóval a mérkőzés előtt hiányoltam a feszültséget a lányokból. A szervezők kedves figyelmességként egy különálló, családias kis hotelben helyeztek el minket, ahol semmi nem emlékeztet arra, hogy egyébként vb-re jöttünk. Mondtam is, hozzunk ide néhány ellenfelet vagy legalább két játékvezetőt, hogy egyszer-kétszer sétáljanak el a recepció előtt, éreztetve mindenkivel: mindjárt kezdődik a világbajnokság.” A harcias japánok, a telt házas, négyezres csarnok közönsége és a hajrára kissé megbokrosodott francia játékvezetők e felismerésig aztán gyorsan eljuttatták együttesünket, amely a favoritok közül nem egyedül kínlódott a nyitónapon.
A címvédő oroszok szünetben még vesztésre álltak a macedónokkal szemben, akiknek az 50. percben ziccerük volt a döntetlenhez, de elpuskázták, ettől összecsuklottak és ki is kaptak 27-22-re; a vb-ezüstérmes románok nagy nehezen 31-29-re legyűrték ugyan Kínát, de hatgólos hátrányból álltak fel; az Eb-aranyérmes norvégok is megszenvedtek Angolával (32-26). Mindennek ellenpontjaként két eredmény mutatta – Koreai Köztársaság–Paraguay 50-12, Brazília– Ausztrália 36-9 –, hogy a vb-mezőny huszonnégyesre bővítéséhez azért a sportág felső vezetésének megalomániája kellett.
Válogatottunk tegnapi ellenfele, Kongó azonban több okból sem tartozik a „futottak még” kategóriába. Azért sem, mert a nagy testű, talpról kifejezetten jól lövő, az egy egy elleni küzdelemben kemény, ugyanakkor az áldozat szerepét is szívesen alakító – ezt sportszlengben úgy mondják, egyszerre sír és üt – afrikaiakat a futás jellemzi legkevésbé. E hiányosságukra csapatunk is építhetett.
Németh András szövetségi kapitány külön felhívta rá a figyelmet, hogy nem érdemes és nem is szabad félmegoldásokkal kísérletezni, mert normális esetben akkora a különbség a két fél között, hogy a „hátha sikerül” típusú akcióknak ezúttal nincs helyük. A lányok ennek szellemében kézilabdáztak, és gyorsan el is húztak hat góllal. Görbicz egyedi klasszisa különösen látványosan érvényesült, az első szándékból játszó riválissal szemben úgy osztotta a labdát, mintha kedvtelésből tenné, és Tóth Tímea dinamizmusa sem ismert akadályt. Amikor védekezésben kiléptek a mieink a statikus afrikaiakra, nekik nem maradt erre válaszuk, vagy ha mégis, a 200. válogatottságát ünneplő Pálinger Katalin (Hornyák Ágnes volt a másik jubiláns, ötvennel) rongálta a kedélyüket. Ha a kuvaiti játékvezetők európai léptékkel mérték volna a passzivitást, akkor még szembetűnőbb a differencia.
Jellemző módon lassan azért kezdhettünk szurkolni, hogy csapatunk minden tagja „belője” magát a soron következő, egyre fontosabb és keményebb összecsapásokra, különösen Mehlmann Ibolyának lehet szüksége a személyes sikerélményre is. Hiba azért persze így is akadt, még ha ezúttal el is sikkadt a jelentősége. Az első félidő utáni 18-9-et összevetve az egy nappal korábbi, Japán elleni 19-16-tal, adódott is a válasz, hol mutatkozik döntő fejlődés.
Aztán átmenetileg lidércessé vált a folytatás. A második félidőre felküldött sor hét gólt kapott zsinórban, ami az adott szituációban és hosszabb távon is riasztóan hatott. Az alélt ellenfél magához tért – magához térítette együttesünk –, felkapaszkodott mínusz tizenegyről 21-17-re, és azt hihette, saját érdeme, hogy éles meccset vív az előző vb bronzérmesével. Mi viszont szögezzük le: e találkozó minden rezdülése a magyarokon múlt, így az újabb nekilódulás és a 33-20-as végeredmény is. Ma a spanyolok ellen még mindig kötelező a győzelem, de mostantól szigorúan hatvanperces összecsapások következnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.