Irán új szövetségeseket keres

Irán az elszigeteltség veszélyével néz szembe a Közel-Keleten, de most új szövetségeseket keres a BRICS-országok között. A Rio de Janeiróban kezdődő kétnapos csúcstalálkozón a blokk egysége azonban komoly próbatétel előtt áll. Trump és Netanjáhu Washingtonban Iránról is egyeztet hétfőn.

2025. 07. 05. 22:08
Seyed Rasoul Mohajer, Irán külügyminiszter-helyettese a Brazília elnöksége alatt zajló BRICS-külügyminiszteri találkozón Fotó: AFP Fotó: CHARLES SHOLL Forrás: BRAZIL PHOTO PRESS
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Izrael és az Egyesült Államok a múlt hónapban légicsapásokat mért Iránra a tizenkét napos háborúban, majd a BRICS közleményt adott ki, melyben a szövetség aggodalmát fejezte ki. A támadásokat a nemzetközi jog és az ENSZ alapokmánya megsértéseként értékelték, azonban a csoport – amely a világ népességének több mint felét képviseli – nem fogalmazott meg közvetlen bírálatot sem Izrael, sem az Egyesült Államok irányába. Július 6–7. között Brazíliában rendezik meg a következő BRICS csúcstalálkozót. Közben Irán egyre inkább magára marad a Közel-Keleten, és új diplomáciai lehetőségeket lát a vasárnap kezdődő kétnapos találkozóban, amely lehetőséget nyújt majd az országnak, hogy megmutathassa: vannak még befolyásos szövetségesei a világban.

 Irán új szövetségeseket keres a BRICS-csúcson
 Irán új szövetségeseket keres a BRICS-csúcson
Fotó: PABLO PORCIUNCULA/AFP

A háttérben komoly nézetkülönbségek bontakoztak ki a BRICS-tagok között arról, milyen határozottsággal kellene válaszolni az Iránt ért támadásokra. Ezek a viták próbára teszik a szövetség azon ambícióját, hogy alternatív hatalmi pólust képezzen a nyugati befolyással szemben. 

Irán ügyében egyáltalán nincs összhang. Ezért született egy ennyire semmitmondó állásfoglalás

– mondta Oliver Stuenkel BRICS-szakértő. Elemzők szerint Irán a mostani csúcstalálkozón szeretne határozottabb támogatást kicsikarni, legalább egy közös nyilatkozat formájában. 

Irán jelezte, hogy delegációt küld Brazíliába, de még nem világos, ki képviseli majd az országot, illetve sor kerül-e kétoldalú tárgyalásokra olyan tagokkal, mint Oroszország vagy Kína.

Oroszország indokolatlan agressziónak nevezte az Egyesült Államok támadásait Irán nukleáris létesítményei ellen, míg Kína önmérsékletre és párbeszédre szólított fel. Brazília, a csúcstalálkozó házigazdája, ugyan elítélte a támadásokat, de igyekezett megőrizni jó kapcsolatát az Egyesült Államokkal – amely Kína után a második legnagyobb kereskedelmi partnere.

Brazília nem keresi a konfliktust, sokkal közelebb áll az Egyesült Államokhoz, mint Iránhoz

– mondta a BRICS-szakértő, Stuenkel. Ez nem az első alkalom, hogy megosztottság jelentkezik a BRICS-en belül. Oroszország 2022-es ukrajnai háborúját követően a tagok nem tudtak egységes álláspontra jutni, és bár bírálták a Moszkva elleni nyugati szankciókat, magát az orosz agressziót nem említették.

Se az orosz, se a kínai elnök nem megy a BRICS-csúcsra

Sajtóértesülések szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ezúttal nem személyesen vesz részt a találkozón, mivel nemzetközi elfogatóparancs van érvényben ellene, és Brazília aláírta a Nemzetközi Büntetőbíróság alapokmányát.

Kína elnöke, Hszi Csin-ping sem lesz jelen – először a BRICS történetében –, őt Li Csiang miniszterelnök helyettesíti majd – írja a The New York Times.

Borítókép: Seyed Rasoul Mohajer, Irán külügyminiszter-helyettese a Brazília elnöksége alatt zajló BRICS-külügyminiszteri találkozón (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.