Hatalmas tőkét vontak ki

Elsősorban külpiaci okok miatt vontak ki a befektetők Magyarországról óriási mennyiségű tőkét novemberben – derül ki a Magyar Nemzeti Bank által közzétett ábrákból. A Portfolio.hu szerint az előző hónapban hazánk történetének második legnagyobb tőkekiáramlása történt. A forint ehhez képest viszont jól tartotta magát.

Dékány Lóránt
2007. 12. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Novemberben a külföldiek csaknem 750 milliárd forint értékben értékesítettek a magyar fizetőeszközből, ami minden idők második legnagyobb tőkekivonásának számít. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által közzétett adatsorok alapján ennek nagy része, 500 milliárdnyi a devizapiaci határidős csereügyletekből (swap) származott, míg a többi a részvény- és az állampapír-eladásoknak volt köszönhető.
A Portfolio.hu gazdasági hírportál elemzése szerint a kivonás hátterében főként az áll, hogy globálisan a befektetők kockázati hajlandósága csökkent. Az október– novemberi időszakra esett ugyanis a másodlagos amerikai jelzálogpiacról kiinduló válság második hulláma, amely elbizonytalaníthatta a szereplőket. A lap rámutat, a külföldi eszközök csökkenése hazánkban már októberben elkezdődött, igaz, akkor még csupán 70 milliárd forintnyi összeg áramlott ki az országból. Másik okként a kedvezőtlen magyar makrogazdasági mutatókat jelölte meg, például a külső adósság magas szintjét – ami miatt érzékenyebben reagál a hazai piac a külső hangulatromlásra – vagy a lassú gazdasági növekedéssel kapcsolatos aggodalmakat.
A nagymértékű kivonás mellett érdekes, hogy a forint/euró árfolyam alig észrevehetően követte a folyamatot, holott általában a kifelé irányuló pénzmozgás gyengíti a belföldi valutát. A portál meglátása szerint ez amiatt történt, hogy a kiáramlás a negatív külpiaci hangulattal függött össze, így ez érdemben nem változtatott a befektetők forinttal kapcsolatos megítélésén. A másik tényező az lehetett, hogy Magyarországon továbbra sem csökkent a devizaalapú hitelfelvételi kedv, különösen elmondható ez a karácsony előtti időszakban. Ezek a pénzmozgások pedig hatalmas forintkeresletet támasztanak, amely képes növelni a stabilitást.
Hasonlóképpen vélekedett lapunk megkeresésére Barcza György, a K&H vezető elemzője. Mint fogalmazott, a rövid idő alatti nagymértékű részvényeladás egy korszak végét jelentheti. Eddig ugyanis a fejlődő piacok – mint például a magyar is – globálisan folyamatosan emelkedtek, de ez ma már nem így van. Kiemelte, a növekedés és a visszaesés általában ciklikusan zajlik, most azonban a gyengülés után nem látszik korrekció, mivel egyelőre nem követi azt vásárlás. Bár a Portfolio.hu szerint ez csak átmeneti állapot, az elemző a jövőre nézve jóval pesszimistább. Barcza György úgy látja, a piacokon világszerte túlfűtöttség alakult ki, aminek még nem lehet látni a végét. – A jövő év a piacok fekete éve lesz, ami független a magyarországi eseményektől – hangsúlyozta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.