Határnyitás kérdésekkel

December 21-ével hazánk is csatlakozik a schengeni övezethez, azaz bárhol átléphetünk majd Szlovénia, Ausztria, illetve Szlovákia területére, ahol az fizikailag lehetséges. Ugyanakkor jócskán van még bizonytalanság, sőt előítélet és félelem is a határnyitás miatt. Kevesen tudják például, hogy kisgyermeknek nem feltétlenül kell majd útlevél, házi kedvencünket viszont ezután is csak érvényes okmánnyal utaztathatjuk a szomszédos „schengeni országokba”. – A magyar határőrök felkészültek, az ellenőrzés hatékony lesz – hangsúlyozza a határőrség határrendészeti főosztályának vezetője.

Berta Hajnal
2007. 12. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor 2004 májusában hazánk az Európai Unió tagállama lett, néhány napig akadtak gondok, félreértések beutazáskor: Angliából például hazaküldték azokat, akik magyar személyi igazolványnyal akartak belépni az országba. Ehhez hasonló zökkenők a schengeni határnyitáskor is előfordulhatnak majd, ezért a határőrség igyekszik alapos tájékoztatást nyújtani az utazóknak. – Az átkelők nem ürülnek ki december 21-e után, jó ideig segítik majd az eligazodásban a kevésbé tájékozott turistákat – mondta kérdésünkre Kovács Zoltán ezredes, a határőrség határrendészeti főosztályának vezetője. Kifejtette: évek óta készülnek a schengeni határnyitásra, minden technikai és jogszabályi feltétel adott, az állomány felkészült a változásra. Szlovákia, Szlovénia és Ausztria felé ugyan szabadon átléphetünk, a határ 10-15 kilométeres körzetében azonban mélységi, közös ellenőrzések várhatók. A bűnözőket a nemzetközi SIS adatbázis segítségével is hatékonyan ki tudják szűrni, vagyis a határnyitás továbblépést jelent az ellenőrzésben – hangsúlyozta az ezredes.
A félreértések, bizonytalanságok megszüntetése érdekében fontos tisztázni például, hogy milyen okmányokkal sétálhatunk, biciklizhetünk, úszhatunk vagy autózhatunk majd át a virtuálissá vált határokon. Azt már megszokhattuk, hogy a személyi igazolvány a legtöbb szomszédos országban elegendő. A schengeni övezetben ezentúl lényegében olyan okmányokkal kell rendelkeznünk, amelyeket a hazai törvények írnak elő a személyazonosságunk megállapításához. Nem kötelező például egy-egy szomszédos kiránduláshoz gyermekünknek útlevelet csináltatni, hiszen ha 14 éven aluli, koránál fogva itthon sincs az anyakönyvi kivonatán kívül hivatalos okmánya. Ha viszont lovat, kutyát vagy akár vadászgörényt viszünk magunkkal, az állatnak kell uniós „útlevél”, ami azt bizonyítja: megkapta az oltásokat, nincs fertőző betegsége. Ez ugyanis általános uniós követelmény, nincs köze a schengeni övezet bővítéséhez.
Kiss Sándor, az esztergomi határrendészeti kirendeltség vezetője úgy fogalmazott: bár lehet, hogy egy anyakönyvi kivonat is elegendő a gyermek azonosításához, a későbbi kellemetlenségek megelőzése érdekében mindenképpen praktikus magunkkal vinni az útlevelét. Felnőttként pedig olyan okmányt, amivel igazolni tudjuk uniós állampolgárságunkat. A hazai jogszabályok szerint nem muszáj magunkkal hordanunk a személyit, de külföldön könnyen bajba kerülhetünk, ha nincs más iratunk. Az új típusú jogosítvány is megfelelő, hiszen többnyelvű, állampolgárságunkat bizonyító hivatalos okirat, a személyi igazolványnak pedig minden fajtáját elfogadják.
A schengeni országokban érvényesül a szabad mozgás közösségi joga is. Házasságlevél birtokában szabadon utazhat magyar férjével például egy afgán asszony. A parancsnok egyébként szembesült már néhány érdekes kísérlettel: akadt olyan olasz állampolgár, aki Esztergomnál otthoni egyetemi könyvtári belépőjét mutatta fel útlevélként.
A schengeni határnyitást nem feltétlenül fogadják kitörő örömmel néhány régebbi uniós tagállamban. Hírek terjengenek arról, hogy Ausztriában a közeledő veszedelemre figyelmeztető szórólapokat osztanak, sőt egyes helyeken állítólag behajtani tilos táblákkal készülnek elzárni az utat. A Világgazdaság Online egy tegnap megjelent cikkében arról ír, hogy Szászországban 78 tagú önkéntes határellenőrző csoport alakult, egyre többen kötnek biztosítást betörés, lopás ellen, és a cseh határ közelében élő németek fegyverkezni kezdtek, hogy védekezzenek a keletről érkezőkkel szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.