Az úgynevezett nemzeti hírszerzési becslés (NIE) a teljes, 16 szervből álló amerikai hírszerzési közösség konszenzusán alapuló titkos dokumentum, amely egy bizonyos nemzetbiztonsági kérdéskörre vonatkozik, felelős kiadója a nemzeti hírszerzési igazgató, „fogyasztója” pedig a politikai döntéshozatal. Míg a 2005-ös NIE szerint az iráni vezetés „eltökélt a nukleáris fegyverek kifejlesztése mellett, nemzetközi kötelezettségei és a rá nehezedő nyomás ellenére”, addig az idei – amelynek kivonatolt változatát hozták nyilvánosságra hétfőn – már arról számol be, hogy Teherán 2003-ban „nagy bizonyossággal” leállította fegyverprogramját. Irán legkorábban 2010–2015 között halmozhat fel elegendő dúsított uránt ahhoz, hogy bombát építsen, amennyiben akkor úgy dönt az ország vezetése – olvasható a jelentésben, amely szerint az irániak biztonsági, regionális befolyási céljaikat más módszerekkel is elérhetőnek találták.
A washingtoni Fehér Ház mindazonáltal nem érzi úgy, hogy változtatnia kellene eddigi politikáján. Steven Hadley nemzetbiztonsági főtanácsadó például arra hívta fel a figyelmet, hogy az Egyesült Államok jogosan aggódott az iráni tervek miatt, és George W. Bush elnök jó stratégiát folytatott. Washingtoni jelentések szerint a háborúpárti „héjákat” hideg zuhanyként érték a NIE-ben foglaltak. A hasonlóan kardcsörtető izraeli kormányzat részéről Ehud Barak védelmi miniszter azt nyilatkozta, hogy „a jelek szerint Irán egy időre leállította fejlesztését 2003-ban, de a mi ismereteink szerint azóta valószínűleg újrakezdte azt”. Vlagyimir Putyin orosz elnök az éppen Moszkvában tartózkodó iráni nukleáris főtárgyalónak, Szajed Dzsalilinak azt mondta, hogy az országnak nem szabad kivonnia atomprogramját a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ellenőrzése alól. A NAÜ egyik tisztségviselője úgy nyilatkozott, az amerikai jelentés „megerősíti a szervezet megállapításait, amelyek szerint nincs konkrét bizonyíték arra, hogy Irán atomfegyver előállításán dolgozna”.
George Bush elnök sajtótájékoztatóján leszögezte: az iráni atomprogram továbbra is veszélyt jelent, és a hírszerző jelentés nem azt jelenti, hogy enyhülhet a Teheránra nehezedő diplomáciai nyomás.
Zivatar és jégeső tör ránk, kiadták a narancs figyelmeztetést
