Hol lakik a délibáb?

2007. 12. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magánlevélben így vall a Mondák könyve szerzője, Komjáthy István a tervezett hortobágyi néprajzi kötetéről: „1947-ben, Debrecenbe kerülésem évében voltam kint először egész nyáron a pusztán, s már akkor elkezdtem gyűjteni a könyv anyagát, attól kezdve szinte minden vakációmat a pásztorok közt kint töltöttem, úgy jártam hozzájuk, mintha hazamentem volna. A könyv minden sora hiteles, saját élmény, vagy régi újságok, könyvek lapján megírt történet.” A munkával 1957-ben készült el, ám hiába próbálkozott a megjelentetésével – a kiadói cenzorok nem akartak a múlttal foglalkozni. Többször újraíratták a könyvet, ám a kézirat végül mégis a fiókban maradt.
Az Attraktor Kiadó a családtól kapta meg a legutolsó változatot több mint negyven évvel a szerző halála után. A köteten nem érződik az ötvenes–hatvanas évek levegője – a szerző az utolsó fejezetre hagyta a szükséges kompromisszumot. Tíz év múlva visszatér a pusztára, és megfiatalodva látja viszont – jegyzi meg. Egyik szegletébe kultúrotthon épült, az emberek a régi pásztorgúnyát tarka ruhákra cserélték, a földeken öntözőgépek festenek szivárványt az égre. Az Epilógust megelőző kilenc fejezet azonban hiteles képet ad. A Hortobágy krónikája bűbájos mű: elfeledett szavak, szokások, élethelyzetek leltára. Pusztai történetek, népdalok, csikósregulák és ízes beszélgetések teszik élvezetessé, és még azt is megtudjuk belőle, hogy hol a híres délibáb szállása: a kolompér virágzásakor például egy ürgenyílásba bújva rejtőzik el az őt keresők elől.
(Komjáthy István: A Hortobágy krónikája. Attraktor, Máriabesnyő–Gödöllő, 2006. Ára: 2400 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.