Ingatag alapokon áll a jövő évi büdzsé

Meglehetősen ingatag lábakon áll a jövő évi költségvetés, amelynek zárószavazását tegnap tartotta a parlament. A bizonytalanság elsősorban abból adódik, hogy a büdzsé olyan kormányzati előrejelzésen alapul, amelyet sem a jegybank, sem pedig a gazdaságkutatók nem tartanak reálisnak.

Szabó Eszter
2007. 12. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelentős bizonytalanság övezi a jövő évi költségvetést, amelyről tegnap szavaztak az országgyűlési képviselők. A legtöbb kockázat abból adódik, hogy a 2008-as büdzséről szóló törvény olyan kormányzati prognózison alapul, amely ellentmond a Magyar Nemzeti Bank, valamint a hazai és külföldi elemzőintézetek előrejelzéseinek: a kabinet alacsonyabb inflációval és magasabb gazdasági növekedéssel tervezte a költségvetést, mint amilyet a gazdaságkutatók reálisnak tartanak.
A legnagyobb eltérés jelenleg a tervezett és a várt pénzromlási ütemnél mutatkozik. Míg a Pénzügyminisztérium négy és fél százalékos átlagos drágulással kalkulálta a büdzsé bevételeit és kiadásait, addig a gazdaságkutatói előrejelzések szerint a jövő évi infláció eléri az 5,4-5,6 százalékot, tehát – az idei évhez hasonlóan – a jövő évi költségvetésben is alul lett tervezve az infláció mértéke. Mindez több tíz milliárd forinttal segítheti a 2008-as büdzsét, a vártnál magasabb pénzromlási ütem ugyanis több áfa- és személyi jövedelemadó-bevételt eredményez. Az alultervezett infláció „jótékony” hatását semlegesítheti azonban az, hogy a gazdasági növekedés jövőre várhatóan nem éri el a kormány által jósolt 2,8 százalékos ütemet. Az idei harmadik negyedéves GDP-adatok tükrében az elemzők most mindössze 2,1– 2,5 százalékos dinamikát tartanak reálisnak a jövő évre vonatkozóan, ez pedig jelentősen ronthatja a bevételi terveket.
Az infláción és a növekedésen kívül számos kockázat övezi a jövő évi kamatkiadásokat is. Ennek oka, hogy a 2008-as büdzsében a kormány javuló hitelességgel és ennek nyomán csökkenő kamatokkal számolt. Ha azonban a kamatok nem mérséklődnek a tervezett mértékben, úgy az államadósság finanszírozása is többe kerülhet a költségvetési törvényben szereplő 1098 milliárd forintnál. E tétel egyébként csaknem 126 milliárd forinttal magasabb az idei kamatkiadásnál, és a jövő évre tervezett társaságiadó-bevétel dupláját jelenti. Az államadósság a GDP százalékában az idei 65,6 százalékról jövőre várhatóan 66,1 százalékra emelkedik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.