Kiss Péter üzent főnökének

Kiss Péter kancelláriaminiszter, az MSZP alelnöke szombaton kijelentette, hogy pártja empatikussága, konfliktusvállalása igazságközlő, csatázó habitussá vált – ezzel burkoltan üzent Gyurcsány Ferenc kormányfő-pártelnöknek. Bírálta az SZDSZ-t is, amiért minden „rosszat”, ami a kormánynak felróható, az MSZP-nek tulajdonítanak.

Zsebõk Csaba
2007. 12. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Változtatni kell a szocialisták habitusán, hogy támogatást szerezzenek a reformokhoz – hívta fel a figyelmet a párt Baloldali Tömörülés Platformjának országos értekezletén Kiss Péter. A kancelláriaminiszter hangsúlyozta: 2006 nyarán az MSZP empatikussága igazságközlő habitussá változott, míg konfliktusvállaló magatartásából nemegyszer csatázó habitussá lett. Kifejtette: 2006 nyarán tudatában voltak annak, hogy igazuk van, változtatni kell, a többség érdekében a konfrontációt is szükséges vállalni azért, hogy az európai fejlesztések nyertese a többség lehessen. Szerinte ezeken a pontokon változtatni kell. (A jelenlévők jó részének meglepetésére a közös európai csatlakozásról szólva Csengey Dénes egykori híres mondatát idézte: „Európába, de mindahányan.”)
A rendezvényen jelen volt a szocialista párt hat másik platformjának képviselője is. Részt vett Hiller István MSZP-alelnök, Baja Ferenc, a Szocialista Platform, Vitányi Iván, a Társulás a Szociáldemokrata Értékekért Platform, Mesterházy Attila, a Harmadik Hullám Platform, Kertész Krisztián, az Ésszerűség és Felelősség Platform vezetője, valamint a Népi Platform és a Magyar Progresszív Platform képviselője. Információink szerint egyes háttérbeszélgetéseken éles Gyurcsány-kritika fogalmazódott meg.
Kiss Péter a koalícióról kifejtette: a szocialista pártnak a kormányzás biztos politikai hátteréért különös felelőssége van. A kormányprogram nemcsak az MSZP, hanem az SZDSZ műhelyeiben is készült, ezért nem lehet úgy csinálni, hogy ami népszerűtlen benne, az csak a szocialistáké. A koalíciós partnernek címzett kritika után azonban kiállt a szabad demokratákkal kötött szövetség mellett, mondván, inkább választ egy olyan koalíciós partnert, amelyet a szabadságjogok iránti elkötelezettség korlátoz, mint szabadságjogokat korlátozót. Kiss egy másik elhunyt MDF-est, Antall Józsefet is „segítségül hívott”; a néhai miniszterelnök szavait idézte némi változtatással: a választáson „tetszettünk volna ötven százalékot elérni”.
A sztrájkokról beszélve kiemelte: ha abba belekeveredik a pártpolitika, onnantól már nem az emberekről van szó, hanem a Fideszről. – Ez rosszat tesz az adott konfliktusnak és a párbeszéd intézményeinek is – szögezte le a kancelláriaminiszter. Kiss azt hangoztatta: a Fidesz sajátja, hogy „megrontó” együttműködéseket alakít ki, hiszen 2002 óta nincs olyan politikai kezdeményezés, amihez rövid távú érdekei miatt ne adta volna a nevét Patrubány Miklóstól kezdve Vona Gáboron át egészen a tavaly őszi eseményekig. Ilyesmi a kontinensen gyakorlatilag elképzelhetetlen, bizonygatta a politikus, ugyanis az európai jobbközép pártok elhatárolják magukat a szélsőségektől.

Reformhalandzsa. A Fidesz szerint az MSZP baloldali tömörülésének baloldalisága ma is nagyrészt a reformhalandzsában és a politikai ellenfelek sározásában merült ki. Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője úgy reagált:
mennyivel baloldalibb cselekedet lett volna határozottan felemelni szavukat a hatalmas társadalmi károkozással járó több-biztosítós rendszer, valamint a magyar embereket, családokat, vállalkozásokat sújtó megszorító intézkedések ellen – húzta alá az ellenzéki politikus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.