Kóka búcsúzóul kitüntette a Hankookot

Hiába állapított meg sorozatos jogsértéseket a Hankooknál a munkaügyi főfelügyelőség, s hiába vonta meg a szabálytalanságok miatt a képzési támogatást a munkaügyi minisztérium, a dél-koreai multicéget tegnap Az év legnagyobb új befektetője díjjal tüntette ki – egyik utolsó intézkedéseként – Kóka János. Az oklevél azon befektetők elismerése, akik a legnagyobb mértékben járultak hozzá a magyar gazdaság fejlődéséhez.

Szabó Eszter
2007. 12. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyors kárpótlásban részesült a sorozatos jogsértései miatt megvonással sújtott Hankook gumigyár: a dél-koreai multicégnek tegnap Az év legnagyobb új befektetője oklevelet adományozta a leköszönő Kóka János gazdasági miniszter. Az elismerésről a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) által felügyelt szakértői bizottság döntött. A gazdasági tárca alatt működő ITDH Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. még 2004-ben kezdeményezte a díj alapítását, amelyet első alkalommal két évvel ezelőtt adtak át. Az oklevél azoknak a befektetőknek az elismerése, akik az adott évben a legnagyobb mértékben járultak hozzá a magyar gazdaság fejlődéséhez.
A Hankookot hat nappal azután tüntette ki Kóka, hogy lapunk nyilvánosságra hozta: a munkaügyi szabályok sorozatos megszegése miatt a Szociális és Munkaügyi Minisztérium elutasította a multicég 143 millió forintos képzési támogatásának kifizetését. Döntését a szaktárca az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) által feltárt jogsértésekkel indokolta. A dél-koreai vállalatot már többször figyelmeztették idén a magyar hatóságok a munkajogi szabályok betartására: szeptemberben a munkaügyi szabálytalanságok miatt nyolcmillió forint bírságot rótt ki a vállalatra az OMMF, amely ezenkívül csaknem 17 millió forint befizetésére is kötelezte a céget 32 koreai dolgozó engedély nélküli foglalkoztatása miatt. Az illegális munkavállalók után a gumigyárnak így személyenként 524 ezer forintos bírságot kell kifizetnie. A főfelügyelet határozatának indoklásából az is kiderült: alig van olyan munkaügyi jogsértés, amit ne követett volna el a Hankook. Több alkalmazottat például tizenkét órát meghaladóan, 15–18 órát is dolgoztattak folyamatosan, noha a jogszabályok szerint a napi munkaidő nyolc óra, a rendkívüli munkavégzés ideje pedig napi négy óra lehet. Az OMMF megállapította azt is, hogy augusztus 20-án több olyan alkalmazottal is munkát végeztettek, akiket munkaszüneti napon az előírások alapján erre nem kötelezhetett volna a cég. Szabálytalanságok voltak a bérkifizetésekkel, a túlórákkal, és az elbocsátásokkal is, ráadásul mindez úgy történt, hogy közben a Hankook vezetése akadályozni próbálta a szakszervezet működését.
Ahogyan arról beszámoltunk, a dél-koreai céget több szempontból is kivételes bánásmódban részesítette a magyar állam. Az adókedvezményeken és a speciális ügyintézésen kívül a társaság számára összesen 15,88 milliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatást ítélt meg a GKM, amely a multicégnek egy esetleges adóváltozás esetére is biztosítékot adott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.