Külföldiek zuhanó mértékű befektetése

A hazánkba áramló külföldi működő tőke értéke csaknem felére apadt az idén a tavalyihoz képest – áll az Ecostat tanulmányában. Az elemzés 1,5 százalékra módosította a 2007-re várható GDP-bővülési prognózisát, s a jövő évi ütemet is csak 3 százalékra jósolja.

2007. 12. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idén jelentősen elmarad a külföldi működő tőke beáramlása a korábbi évekhez képest, s a tavalyi, közel ötmilliárd eurós mértékről közel a felére esik vissza – derül ki az Ecostat tegnap nyilvánosságra hozott elemzéséből, amely leszögezi: a drasztikus csökkenést ellensúlyozó érdemi bővülés csak 2008 második felére várható. Az Ecostat rontott az idénre eredetileg tervezett GDP-bővülési mutatóján is: a korábbi 2,2 százalék helyett most másfél százalékos növekedést jósolnak, míg jövőre háromszázalékos emelkedéssel kalkulálnak. Az alacsony ütemű fejlődés elsődleges oka a mezőgazdaság és az építőipar gyenge teljesítménye, s – a világgazdasági mérséklődése miatt – az export alakulásának túlbecsülése. Negatívan hatott a GDP-re a hazai kiskereskedelem visszaesése és a lakosság fogyasztásának zsugorodása is. A többi kutatóintézettel ellentétben az Ecostat szerint nem kimutatható, hogy a megszorítások bevezetésével a háztartások hitelfelvételi kedve nőtt volna, bár a tanulmány hangsúlyozza: a lakosság korábbi megtakarításait éli fel, s kevesebbet tesz félre.
A folyó fizetési mérleg helyzetével kapcsolatban az elemzés leszögezi, hogy a javulás az államadósság növelésének terhére történt.
Az Ecostat negatívan módosította a pénzromlás ütemére vonatkozó kilátásait is: 2007-re 7,9, jövőre pedig 4,9 százalékosra becsüli az inflációs rátát. A magas értékeket – a megszorítások hatása mellett – a nyersanyag-, az olaj- és a mezőgazdasági árak jelentős növekedése okozza, amely a gazdaság egészére kihat, s a későbbi árcsökkenési folyamat is hosszabb lesz a vártnál. Az infláció magas szintje miatt az idei nettó reálkereset-csökkenést az Ecostat 4,9 százalékra tartja. Az alacsony foglalkoztatottsági mutató a kutatók szerint fél-egy százalékponttal csökkenhet, míg jövőre is csak stagnálás valószínűsíthető.
A munkanélküliek számának emelkedése a tanulmány szerint annak köszönhető, hogy a cégek nem terveznek létszámnövelést, az államapparátusban is leépítések várhatók, s a nyugdíjkorhatár emelkedése miatt nő az 55–60 év feletti, a munkaerőpiacon maradó személyek száma.
Az árampiac liberalizációjáról szóló tanulmányi melléklet hangsúlyozza: a hazai árampiac liberalizálását érintő kormányhatározat januári érvénybe lépésével az árak minden bizonnyal a jelenleginél drágábbak lesznek. A szakértők által valószínűsített 30-40 százalék közötti termelőiár-emelkedés bekövetkezése azonban ma még nehezen ítélhető meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.