Az idén jelentősen elmarad a külföldi működő tőke beáramlása a korábbi évekhez képest, s a tavalyi, közel ötmilliárd eurós mértékről közel a felére esik vissza – derül ki az Ecostat tegnap nyilvánosságra hozott elemzéséből, amely leszögezi: a drasztikus csökkenést ellensúlyozó érdemi bővülés csak 2008 második felére várható. Az Ecostat rontott az idénre eredetileg tervezett GDP-bővülési mutatóján is: a korábbi 2,2 százalék helyett most másfél százalékos növekedést jósolnak, míg jövőre háromszázalékos emelkedéssel kalkulálnak. Az alacsony ütemű fejlődés elsődleges oka a mezőgazdaság és az építőipar gyenge teljesítménye, s – a világgazdasági mérséklődése miatt – az export alakulásának túlbecsülése. Negatívan hatott a GDP-re a hazai kiskereskedelem visszaesése és a lakosság fogyasztásának zsugorodása is. A többi kutatóintézettel ellentétben az Ecostat szerint nem kimutatható, hogy a megszorítások bevezetésével a háztartások hitelfelvételi kedve nőtt volna, bár a tanulmány hangsúlyozza: a lakosság korábbi megtakarításait éli fel, s kevesebbet tesz félre.
A folyó fizetési mérleg helyzetével kapcsolatban az elemzés leszögezi, hogy a javulás az államadósság növelésének terhére történt.
Az Ecostat negatívan módosította a pénzromlás ütemére vonatkozó kilátásait is: 2007-re 7,9, jövőre pedig 4,9 százalékosra becsüli az inflációs rátát. A magas értékeket – a megszorítások hatása mellett – a nyersanyag-, az olaj- és a mezőgazdasági árak jelentős növekedése okozza, amely a gazdaság egészére kihat, s a későbbi árcsökkenési folyamat is hosszabb lesz a vártnál. Az infláció magas szintje miatt az idei nettó reálkereset-csökkenést az Ecostat 4,9 százalékra tartja. Az alacsony foglalkoztatottsági mutató a kutatók szerint fél-egy százalékponttal csökkenhet, míg jövőre is csak stagnálás valószínűsíthető.
A munkanélküliek számának emelkedése a tanulmány szerint annak köszönhető, hogy a cégek nem terveznek létszámnövelést, az államapparátusban is leépítések várhatók, s a nyugdíjkorhatár emelkedése miatt nő az 55–60 év feletti, a munkaerőpiacon maradó személyek száma.
Az árampiac liberalizációjáról szóló tanulmányi melléklet hangsúlyozza: a hazai árampiac liberalizálását érintő kormányhatározat januári érvénybe lépésével az árak minden bizonnyal a jelenleginél drágábbak lesznek. A szakértők által valószínűsített 30-40 százalék közötti termelőiár-emelkedés bekövetkezése azonban ma még nehezen ítélhető meg.
Németh Balázs: Tegnap még jó ötletnek tűnt Varga Juditra ráküldeni a hiénákat…
