Emil Lahud libanoni elnök utasította a hadsereget, hogy „őrködjék Libanon egész területének biztonságán”, mondván, hogy az országban „rendkívüli helyzet alakult ki”, írta az MTI. A leköszönő államfő néhány órával azelőtt adott ilyen utasítást a hadseregnek, hogy lejár elnöki mandátuma, miközben a parlament – a Szíria-párti Hezbollah vezette bojkott miatt – nem választotta meg utódját, amelyhez a képviselők kétharmadára lett volna szükség. Az elnöki utasítás félreértésekre adott okot. Több hírügynökség, köztük az amerikai AP úgy értelmezte a dolgot, hogy Lahud rendkívüli állapotot hirdetett ki. Később az AP módosította jelentését, úgy fogalmazva: Lahud az országban kialakult rendkívüli helyzetre hivatkozva utasította a hadsereget, hogy őrködjék Libanon egész területének biztonságán. A libanoni alkotmány szerint az elnök egymaga nem hirdethet ki rendkívüli állapotot, csak a kormány jóváhagyásával. A kormány „érvénytelennek” minősítette első reagálásában a Szíria-barát államfő utasítását.
A libanoni parlament november 30-ra halasztotta az elnökválasztást, újra időt adva ezzel a szemben álló politikai erőknek, hogy megállapodjanak Emil Lahud jelenlegi államfő utódjának személyéről. Szeptember vége óta ez már az ötödik alkalom, hogy elnapolják az új államfő megválasztását. A hatalommegosztás hagyománya szerint a libanoni köztársasági elnöknek maronita kereszténynek kell lennie. Ideiglenesen a jelenlegi Szíria-ellenes Szinjóra-kormány birtokolja a hatalmat elnök híján, ám ezt Lahud alkotmányellenesnek tartja, miután egy éve távoztak a kabinetből a síita miniszterek. Szakértők a legveszélyesebb forgatókönyvnek azt tartják, ha Lahud – konszenzusos utód híján – az eddigitől eltérő kormányt alakít, és annak adja át a hatalmát.
Bejrút csendes. A libanoni hadsereg napok óta készültségben van, tegnap ki is vonultak a kaszárnyákból a katonák, hogy páncélozott autókkal, terepjárókkal és tankokkal elfoglalják a főváros felé vezető utak fontosabb csomópontjait, valamint megszállták Bejrút belvárosát, a parlament környékét. Helyi beszámolók szerint a forgalom kisebb volt a megszokottnál, az iskolák legnagyobb része bezárt, mert a szülők nem engedték el hazulról gyermekeiket.
Nincs új a nap alatt: Von der Leyen nem vállalja a felelősséget
