Mert az történt, hogy az előcsarnokban beszélgetést kezdeményezett egy fiatalember. Nőiességem diadalától megrészegedve, pipiskedve vonultam hát be az öltözőbe. Jobban nem is kezdhetett volna nálam a Széchenyi.
Persze, hogy a lelkesedés hamar elillan, mindig ez a vége. Elég hozzá egy mogorva kabinos, egy huzatos öltözőfolyosó, vagy az a szigorú tény, hogy masszázsra csak akkor tudok bejelentkezni, ha fürdőruhában, papucsban kimegyek az épületből, és átszaladok a másik szárnyba egy csúszós teraszon keresztül.
Az volt a célom, hogy átéljem a mondatot, amellyel a létesítményt jellemezni szokás: a Széchenyi fürdő Európa egyik legnagyobb fürdőkomplexuma, Pest első gyógyfürdője. Sikerült. Hogy ez volt az első, hihető, de a rozoga szekrények, a málló vakolatú, penészes falak, a csukott ablakok rései arra engedtek következtetni, hogy néhány nyílászárót, épületrészt vagy bútort nem újítottak fel az 1913-as építés (Czigler Győző tervei alapján) óta. Nézzük a mondat másik állítását, hogy az egyik legnagyobb. Érdekelne, van-e ilyen fürdőnagysági sorrend, és ha van, hányadik azon a Széchenyi, de ez mit sem befolyásolná a benyomást: átláthatatlanul nagy komplexumban készülök elveszni. Mindig eltévedek a budapesti fürdőkben. Lassan megszokom, hogy a szolgáltatásokról legfeljebb a törzsközönségtől értesülhetek, hogy nem tudni, merre van micsoda, és fogalmam sincs, hány fokos medencében üldögélek, mert csak azt írták ki, hogy a medencékben étkezni TILOS és előfürdő nélkül bemenni TILOS.
Vicces hely egyébként is a Széchenyi. Például a szauna, ahova azért nem lehet beférni, mert a kályhát a padok elé tették, és azért nem ajánlott hátradőlni, mert a nyolcvanfokos falicsempe égési sérülést okoz. Vagy mert abban a gyönyörűen felújított teremben, ahol egy gőzkabin és két medence van, PVC lefűzőbe (ismertebb nevén bugyiba) bújtatott feliratok figyelmeztetnek a fürdőzés szabályaira. És talányos is: azon merengtem a női öltöző mocskos zuhanyzójában a csapot tekergetve, hogy a rózsát vajon ellopják, vagy eleve nem is szerelik fel, mert úgyis elviszik. Van azért szépség is. Semmi, de semmi nem ronthatja el a téli fürdőzés élményét a 38 fokos szabadtéri medencében, ahol a sakkozók árnyékát külön életre kelti a gőz, semmi nem feledteti el az úszómedencében derengő kékes fénnyel megvilágított testek látványát és a telehold fémes fényét a párában. Csak azért sem.
Mankó: az egész létesítményben 15 medence van 20–36 fokosig. Gyógyjavallatok: ízületek degeneratív betegségei, ízületi gyulladások, ortopédiai, baleseti utókezelések. Nyitva tartás: uszoda: 6–22-ig, termálmedencék: 6–19-ig. Árak: a kabinos jegy 2800 Ft, a szekrényes 2400 Ft – időarányos visszatérítéssel. Masszázs: 2500–3800 Ft-ig. Cím: 1146 Budapest, Állatkerti krt. 11. (A Városligetben, a cirkusszal szemben.)
Ezek a csepeli BMW-sek fütyülnek a közlekedési szabályokra + videó
