Meg fogják adóztatni a nyugdíjakat?

Áfaemelést szorgalmaz a Gazdasági Versenyképességi Kerekasztal a kormánynál. A szakértői testület adó-korszerűsítési javaslata szerint ezáltal lehetőség nyílna a személyi jövedelemadó és a társadalombiztosítási (tb) járulék csökkentésére. A grémium felvetette a nyugdíjak megadóztatásának ötletét is.

Jakubász Tamás
2007. 12. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma adja át az adórendszer átalakításáról szóló javaslatát a Gazdasági Versenyképességi Kerekasztal a miniszterelnöknek és a pénzügyminiszternek. A szakértői testület hangsúlyozta: tervezetük nem adóreform, pusztán a közterhek rendszerét érintő korrekciós javaslat. A kerekasztal megítélése szerint a legfontosabb cél, hogy az élőmunka után fizetendő adók jelenlegi mértékét csökkentsék. Ennek megfelelően – a tervezet szerint – 2009-től a munkaadó által fizetendő járulék a jelenlegi 29 százalékról 19 és 21 százalék körüli szintre csökkenne. A grémium álláspontja szerint az átlagkeresetek után jelenleg túlságosan sok adót kell fizetni, ezért a személyi jövedelemadó csökkentését javasolták, a legalacsonyabb bérek pedig adómentessé válnának. A javaslat szükségesnek tartja a szolidaritási adó eltörlését és az osztalékadó mérséklését is.
Az élőmunkát érintő közterhek csökkenését más adók emelésével kellene ellensúlyozni – áll a javaslatban. A kerekasztal elképzelése szerint a kieső bevételeket az általános forgalmi adó (áfa) növelésével lehetne pótolni. A tervezet értelmében 2009-től a mostani 20 százalék helyett 22–24 százalék között kellene meghatározni az áfa mértékét. Az alapvető élelmiszereket és az élőmunkát igénylő szolgáltatásokat azonban csak 16-18 százalékos forgalmi adó terhelné a szakértői testület javaslata szerint, hazánk idegenforgalmi versenyképességének javítása céljából pedig a szálláshelyek kiadóinak mindössze 5–10 százalékos áfát kellene fizetniük. A kerekasztal szükségesnek tartja azoknak a juttatásoknak a megadóztatását is, amelyeket a munkáltató ad dolgozóinak. Adókötelessé válna tehát egyebek mellett az üdülési csekk, az étkezési hozzájárulás és az iskolakezdési támogatás. A testület elképzelése szerint közterhet kellene fizetni a jelenleg adómentes egyéb juttatások után is. Amennyiben a jogalkotók elfogadják a tervezetet, 2009-től például a nyugdíjak után is felszámítanák az adót, olyan módon, hogy a jelenlegi járandóságokat előbb felbruttósítanák – akárcsak a nyolcvanas években, a Kupa Mihály nevével fémjelzett adóreform idején az addig adómentes fizetéseket. A javaslat tartalmazza a dohánytermékek és az alkohol után fizetendő jövedéki adó emelését is.
A javaslat szerint a társasági adó mértékét 20 százalékra kell emelni, és célszerű volna megszüntetni a cégek által jelenleg igénybe vehető adókedvezményeket legtöbbjét. Mindössze a környezetvédelmi beruházások költségeit, illetve a kutatásra és fejlesztésre fordított kiadásokat vonhatnák le adójukból a vállalkozások. A kerekasztal úgy vélekedett: az elvárt adó továbbra is a hazai adórendszer része maradhatna. Az elnevezést azonban megváltoztatná a grémium: a jövőben alapadónak hívnák a vállalkozások által fizetett közterhet. A lerótt alapadót – az elképzelések szerint – a cégek levonhatnák társasági adójukból. Az egykulcsos adórendszer bevezetését ugyanakkor nem támogatja a kerekasztal, s a munkában részt vevő szakemberek véleménye szerint egyelőre nincsenek meg a feltételei az értékalapú ingatlanadónak sem.
– A kerekasztal adókorszerűsítési elképzeléseivel a szakma egyetért – mondta lapunknak Csaba László. Az egyetemi tanár szerint a javasolt változtatások az adórendszer ésszerűsítését szolgálják, és a jelenlegi gazdasági helyzetben szükségszerűek. A szakember ugyanakkor hozzátette: nem elég önmagában az állami bevételek növelése, ha a kiadásokat nem csökkenti a kormányzat. Elengedhetetlen tehát a közigazgatás működésének felülvizsgálata. Csaba László úgy vélekedett: a magyar állam rendkívül pazarlóan működik. Az adószabályok átalakítása csak akkor vezethet eredményre, ha csökkennek a kiadások, és nő a közigazgatás hatékonysága.
Török Zoltán közölte: egyetért a tervezett változtatások irányvonalával, de önmagában az adókorrekció nem növeli hazánk versenyképességét. A Raiffeisen szakértője szerint a javasolt módosítások hozzájárulhatnának ugyan ahhoz, hogy Magyarország versenyhátránya csökkenjen, de még további lépésekre is szükség lenne ahhoz, hogy a nálunk jóval nagyobb ütemben növekvő, velünk együtt csatlakozó új európai uniós tagországok bővülési ütemét legalább valamennyire megközelítsük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.