Még több idehaza a rossz adós

Az elmúlt három-négy hónapban jelentősen megemelkedett a rossz adósok száma. Míg szeptember végén 420 ezren voltak a feketelistán, mára ez a szám eléri a 480 ezret. A tartozásai miatt egyre többeknek kerül veszélybe az otthona is. Az ország adósságrekordere tizenhét hitelmulasztással küzdötte magát az élre. A bankok egy minden hitelre kiterjedő adatbázis bevezetését szorgalmazzák.

Csécsi László
2007. 12. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Stabilan emelkedik a hitelmulasztások száma – állítja néhány, a lapunk által megkérdezett hitelintézet, ugyanakkor akadnak, amelyek cáfolják ezt az állítást, szerintük nem beszélhetünk jelentős emelkedésről. Ez utóbbinak ellentmond, hogy a korábban BAR-listának nevezett központi hitelinformációs rendszerben nyilvántartott hitelmulasztások száma elérte a hétszázezret – tájékoztatta lapunkat Rácz Lajos, a rendszert üzemeltető BISZ Központi Hitelinformációs Zrt. elnök-vezérigazgatója. Ez a szám a három hónappal ezelőtti 660 ezerhez képest jelentős emelkedés. Az adatok szerint egy adósra körülbelül másfél hiteltartozás esik, a rekorder 17-tel büszkélkedhet.
A szabályok szerint a banki feketelistára azok az adósok kerülnek fel, akik több mint kilencven napja tartoznak legalább a havi minimálbér összegével. A tartozások kiegyenlítése, illetve a mulasztás megszüntetése után még öt évig tartják nyilván a rossz adósokat a BISZ adatbázisában. Ők csak kedvezőtlen feltételek mellett vagy egyáltalán nem tudnak kölcsönhöz jutni.
A hitelek 1,5-2 százaléka tartozik a problémásak közé. A bankok tapasztalatai azt mutatják, hogy a bevásárlókártyák esetében a legtöbb a későn fizetők aránya, a jelzáloghitelek területén kevesebb a mulasztás. Ez annak köszönhető, hogy az adósok az otthonuk védelmében mindenáron igyekeznek rendezni a tartozásaikat.
Földi Tamás, a Bankszövetség vezető közgazdásza szerint a mulasztások növekedése részben annak tulajdonítható, hogy egyre többen kerülnek adósságspirálba, vagyis tartozásaikat újonnan felvett hitelekkel próbálják meg törleszteni. Földi szerint a hitelintézeteknek sajnos nem áll rendelkezésükre olyan adatbázis, amelynek alapján kiszűrhetnék a hitelhalmozókat, ezért csak akkor ismerik fel őket, amikor bajba kerülnek, s nem tudnak fizetni. A bankok már kezdeményezték egy olyan adatbázis létrehozását, amely a lakosság hitelállományát tartalmazná, ennek segítségével a pénzintézetek óvatosabban járhatnának el azokkal, akik feje fölött összecsaptak a hullámok. Ezen adatbázis létrehozását azonban alkotmányellenesnek minősítette az adatvédelmi ombudsman. Földi Tamás ugyanakkor elmondta: nem tettek le arról, hogy megoldást találjanak erre a problémára. Úgy véli, az egyik lehetőség az lehetne, ha a hitelfelvevők önszántukból adnák meg az adataikat. Bár ekkor felmerül a kérdés, hogy önkéntesnek nevezhető-e az adatszolgáltatás, ha az ezt megtagadóknak kedvezőtlenebb feltételeket biztosítanának a hitelintézetek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.