Zelenszkij kettős játéka: újabb korrupciós botrány az ukrán vezetésben

Miközben Volodimir Zelenszkij Ukrajna „megreformálásával” és a korrupció elleni harccal igyekszik elnyerni a Nyugat bizalmát, súlyos belső hatalmi harcok és korrupciós botrányok robbannak ki Ukrajnában. Legutóbb Olekszij Csernisov miniszterelnök-helyettes került a célkeresztbe, aki ellen bár korrupció miatt nyomozás indult, mégis a helyén maradhat. A látszatintézkedések mögött egyre inkább úgy tűnik: Kijevben továbbra is virágzik a politikai háttéralkuk világa – mondta el lapunknak Szilágyi Mátyás, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója.

2025. 07. 03. 18:15
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Mark Rutte, a NATO főtitkára Fotó: Jonas Roosens Forrás: ANP/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint lapunk korábban írt róla, Olekszij Csernisov, Ukrajna miniszterelnök-helyettese és a nemzeti egységért felelős miniszter egy nagyszabású, jogellenes földszerzéssel kapcsolatos korrupciós ügyben került reflektorfénybe.

Zelenszkij korrupció
Olekszij Csernisov, Ukrajna korrupcióval vádolt miniszterelnök-helyettese (Fotó: DPA Picture-Alliance/AFP/Michael Kappeler)

A Zelenszkij közeli szövetségesének tartott Csernisov a korrupciós vádak ellenére is hivatalában maradhat az ukrán legfelsőbb bíróság július 2-i döntése alapján. A bíróság a június 27-én tartott meghallgatásán elrendelte, hogy Csernisov nem hagyhatja el az országot a hatóságok engedélye nélkül, valamint 120 millió hrivnyás (mintegy 980 millió forint) óvadékot szabott ki rá.

– Emblematikus korrupciós tünetegyüttes jellemzi ezt a háborúban álló nagy országot

– mondta el ennek kapcsán lapunknak Szilágyi Mátyás, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója, hozzátéve:

– Ez történelmi gyökerű, és a korábbi szovjet rendszer gazdasági és politikai működéséből hagyományozódott Ukrajnára és a posztszovjet felépítéseket mindmáig jellemzi.

Szilágyi Mátyás (Fotó: Magyar Külügyi Intézet)

A szakértő szerint a korrupció Ukrajnában az élet minden területén szervező elvként működik. Nagyon komoly gazdasági érdekkörök működnek és számos területre is kiterjed.

– A háborús helyzet következtében monopolizálódnak a gazdasági lehetőségek, a hatalom még jobban összpontosít, korlátozza a véleménynyilvánítás szabadságát. Minden korlátozott, ezáltal az egyes közjavaknak még nagyobb értékük van

– mutatott rá a kutató.

A hadiiparban a külső segélyek eljutása nagyon komoly korrupciós szűrőn megy keresztül, és ezek bizonyos hányada nem is jut el a felhasználókhoz, hanem a feketepiacra kerül, ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, hangsúlyozta a szakértő.

Virágzik a katonai korrupció

A Magyar Nemzet korábban több részes cikket közölt, amely feltárja, hogy a katonai beszerzések során jelentős összegek tűnnek el – az ukrán vezetők luxusingatlanokra és járművekre használják fel az állami pénzeket. Az Ukrán Nemzeti Korrupcióellenes Iroda vizsgálatot indított Rusztem Umerov védelmi miniszter ellen, míg Alekszandr Klimenkov helyettes védelmi minisztert menesztették a Védelmi Beszerzési Ügynökség működése miatti botrányok miatt. A Nyugat-ukrajnai Katonai Ügyészség vizsgálja, hogy mintegy 64 millió hrivnya (kb. 600 millió forint) tűnt el korrupciós közbeszerzés során: négy katonai vezetőt és egy civil cégtulajdonost is gyanúsítottak hivatali visszaélés és bűnrészesség vádjával.

Szilágyi Mátyás arról is beszélt, hogy 2024 végén az ukrán állam kénytelen volt felszámolni az orvosi szakbizottsági rendszert, mert a sorozás terén egy rendkívül kiterjedt korrupciós háló működött.

A hadkiegészítés szintén át van itatva a korrupcióval. Az, hogy kit vigyenek be és kit engedjenek el, ma már pénz kérdése

– mondta.

Ukraine's President Volodymyr Zelensky (L) and Ukraine's Defence Minister Rustem Umerov (R) attend a meeting with Germany's Defence Minister in Kyiv on January 14, 2025, amid the Russian invasion of Ukraine. (Photo by Tetiana DZHAFAROVA / AFP)
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter egy találkozón Kijevben (Fotó: AFP/Tetiana Dzhafarova)

Miközben Zelenszkij tetszeleg a Nyugat előtt, Ukrajnában soha nem látott csúcsokat dönt a korrupció

A szakértő szerint a nyugati és az európai uniós megközelítés az számszerűen, mutatókkal próbálja mérni a korrupció elleni fellépést. 

Van egy komplex korrupció elleni rendszer Ukrajnában, párhuzamosan működő korrupcióellenes szervezetekkel és intézményekkel. Létezik a Korrupcióellenes Iroda (NABU), a Korrupciómegelőzési Nemzeti Ügynökség, a Speciális Korrupcióellenes Ügyészség és a Legfelsőbb Korrupcióellenes Bíróság.

Ennek ellenére azonban a Financial Times oknyomozó riportjában megállapította, hogy 2022 óta Ukrajna 770 millió dollárt fizetett előlegekben olyan fegyverekért, amelyeket a külföldi beszállítók soha nem szállítottak le, miközben az ország összesen hat-nyolc milliárd dollárt költött saját költségvetéséből fegyverekre. Volodimir Zelenszkij elnöksége alatt „soha nem látott magasságokba emelkedett” a korrupció, több mint 40 millió dollár sikkasztása bizonyított – az SZBU tárta fel az esetet, amelyben a Lviv Arsenal nevű fegyvergyártó cég is érintett.

Idén januárban pedig Hennagyij Truhanov odesszai polgármestert is korrupciós ügy miatt tartóztatták le, és egy miniszterhelyettest is menesztettek egymillió dolláros kenőpénz miatt.

Ezek alapján egyértelmű, hogy az ukrán korrupció nem marginális jelenség – különösen a hadsereg és védelmi beszerzések területén. Milliárdos összegek tűnnek el, miközben Zelenszkij vezette kormányzat „reformokat” és transzparenciát ígér. 

A Nyugat megelégelhette?

A NABU – amely a Csernisov elleni nyomozásban is érintett – a nyugati szövetségeseknek és az Egyesült Államoknak is a kedveltje, és kiemelt hatósága. Itt egyfajta külső impulzus is történhetett, mintha nyugati, illetve kifejezetten amerikai irányból valamilyen figyelmeztetést próbálnának közvetíteni az elnöki környezet felé, az elterjedt korrupciós sémák megbolygatásával

– összegezte Szilágyi Mátyás.

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Mark Rutte, a NATO főtitkára (Fotó: ANP/AFP/Jonas Roosens)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.