Megfélemlített egészségügyiek

Hírösszefoglaló
2007. 12. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem sztrájkoltak egységesen az egészségügyi intézmények dolgozói, több kórházban a betegek érdekeire és az év végi kötelező szabadságolásokra hivatkozva nem tartottak munkabeszüntetést. Az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (EDDSZ) szerint a korábbi bejelentésekhez képest sokan azért nem mertek csatlakozni az akcióhoz, mert idén már több ezer egészségügyi dolgozó veszítette el az állását, a munkaadók pedig szigorúbb ellenőrzéssel fenyegették a munkavállalókat. Ettől függetlenül többek között megyei és városi kórházak munkavállalói, valamint háziorvosok is csatlakoztak az országos sztrájkhoz. Munkabeszüntetést tartottak többek között Veszprémben, a volt szocialista egészségügyi miniszter, Rácz Jenő által dirigált kórházban, Budapesten a Heim Pál Gyermekkórházban, de az esztergomi, az egri, a kazincbarcikai és a mosonmagyaróvári kórházban is munkabeszüntetéssel indult a reggel. A sürgősségi esetek és a CT-re előre berendelt betegek ellátását biztosították. Számos intézményben ugyanakkor kék szalaggal és kék zászlóval fejezték ki szolidaritásukat és egyetértésüket a dolgozók.

Fotófüzérrel a privatizáció ellen. Az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete szocialista és szabad demokrata politikusok fényképeiből plakátfüzért függesztett ki a budapesti Nádor utca fáira, hogy mindenki láthassa: kik azok, akik (valószínűleg) megszavazzák az egészségügyi privatizációs törvényt. A plakátok kihelyezését a helyszínen irányító Cser Ágnes, az EDDSZ elnöke elmondta: a plakátolással állampolgári jogaikat gyakorolják. Nevetségesnek tartja, hogy a kormány számolja, hányan vesznek részt a sztrájkban, miközben a baloldali média segítségével azt sugallja: kevés a résztvevő, emiatt jelentéktelen a tiltakozás. – Ha egyedül sztrájkolnék is, mit számítana, nem a résztvevők száma a lényeg, hanem a folyamatos megmozdulások – fejtette ki az érdekvédő. Hozzátette: Gyurcsány Ferenc második kormánya nem arra kapott felhatalmazást a választópolgároktól, hogy 200 milliárd forintot kivonjon az egészségbiztosítási alapból, a képviselők pedig nem arra, hogy egy ilyen törvényt szavazzanak meg a választók akarata ellenére. Cser Ágnes elmondta még: szerették volna a képviselők arcképeit a Kossuth téren elhelyezni, de a Miniszterelnöki Hivatal január 2-ig faltól falig lefoglalta a teret karácsonyi rendezvény céljára. (V. T.)

Vásárhelyi minimum. Hódmezővásárhelyen az önkormányzat mintegy 200 köztisztviselője is csatlakozott a sztrájkhoz – közölte Kis Zoltán, a sztrájkbizottság elnöke. Tájékoztatása szerint ez a köztisztviselőkre vonatkozó szabályok miatt annyit jelentett, hogy az ügyfélfogadás szünetelt a városházán. A halaszthatatlan ügyeket (anyakönyvi ügyek, szabálysértési eljárások) tegnap is intézték. A dél-alföldi városban egyébként öt általános iskola, négy középiskola és egy művészeti iskola is csatlakozott a munkabeszüntetéshez. A vásárhelyi szociális intézmények csak a gondozási minimumot látták el, míg a helyi vízművek munkatársai csak a sürgős feladatokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.