Megosztott az ausztráliai magyarság

Az ellenzéki Munkáspárt magabiztos győzelmet aratott a közelmúltban tartott ausztrál parlamenti választáson, ami jelentős fordulatot hozhat a távoli földrészen. Fodor Lajos nyugalmazott vezérezredest, volt ausztráliai magyar nagykövetet – aki nemrégiben tért haza négyéves kiküldetéséről – az új helyzetről és a magyar közösségek életéről faggattuk.

Kő András
2007. 12. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mióta érződik, hogy négy ciklus, mintegy tizenkét évi kormányzás után megtörhet a konzervatív Ausztrál Liberális Párt egyeduralma?
– Canberrai szolgálatom utolsó évében már jelezték a közvélemény-kutatási adatok, hogy a baloldal – amelyet hiba lenne a magyar szocialista párthoz hasonlítani – tíz százalékkal vezet riválisa előtt. Az ellenzéki Munkáspárt fiatal generációja 2006 őszén nagy lépésre szánta el magát, amikor szinte puccsszerűen leváltotta vezérét, Kim Beazleyt – akinek mellesleg magyar a felesége –, mert úgy ítélték meg, hogy vele már nem tudnak nyerni. Bizalmatlansági indítványt terjesztettek elő, és meggyőzték a pártvezetést, illetve a frakciót, hogy változtatásra van szükség. Ezzel együtt új munkáspárti politikát hirdettek meg. Az új vezér a fiatalabb generációhoz tartozó Kevin Rudd lett, aki korábban a külpolitikáért felelt a pártban, és diplomataként Kínában szolgált. Beszéli is a kínai nyelvet. Rudd képes volt maga köré gyűjteni azt a szellemi kapacitást a pártban, amely kitapintotta a liberálisok gyenge pontjait.
– Pedig John Howard és csapata sok éven keresztül hihetetlenül sikeres gazdaságpolitikát folytatott.
– Kétségtelen. Ez volt a kormányzásuk titka. Tudniillik ha jól működik a gazdaság, és nincs az átlagembernek problémája, akkor azt mondja: „Jó ez a kormány nekünk”, és függetlenül attól, hogy érzelmileg hová húz, azokra adja a szavazatát, akik a jólétet biztosítják. Megjegyzem, az ausztrál átlagpolgár különben sincs annyira átitatva a nagypolitikával, mint a magyar; nem foglalkozik vele. Arról nem beszélve, hogy a fő nemzetpolitikai kérdésekben valahol a háttérben egyetértés van a két oldal között! Hosszabb távon megállapítható, hogy ha a Munkáspárt került hatalomra, mindig felélte a liberálisok által felhalmozott javakat. Ezen most változtatni akarnak, és hozzátenni valamit a prosperáló államhoz.
– Áttérve magyar honfitársainkra, jelenleg hányan élnek Ausztráliában?
– Megközelítőleg 62 ezren. Ebből 20-25 ezerre tehető azok száma, akik Magyarországon születtek. A nagyobb hányad azonban már idegenben látta meg a napvilágot.
– Sokszor használják a magyarokkal kapcsolatban a megosztottság szót. Mi idézte ezt elő?
– Közvetlenül a második világháború utáni időszakra tehető az első nagyobb emigrációs hullám, amikor katonák, volt ludovikás tisztek, csendőrök stb. vándoroltak ki Ausztráliába. Őket követték az ’56-osok. A korábbi magyar közösségek fenntartással és gyanúval fogadták ’56-os honfitársaikat, kommunista ügynöknek képzelve valamennyit. Tehát nem találtak egymásra. De aztán lassan oldódott a feszültség, amikor megalakultak a cserkészszervezetek és a vitézi rendek. Ma 102 bejegyzett magyar szervezet van Ausztráliában, igaz, előfordul, ahol csak a férj és a feleség alkot egy szervezetet…
– Tudomásom szerint nemcsak az anyaországból vándoroltak ki a magyarok, hanem az elcsatolt területekről is.
– Így van, mégpedig nagy számban. Erdélyből, a Vajdaságból, a Felvidékről. A legtöbben Tito Jugoszláviájából, a Vajdaságból érkeztek a 60-as években. Ők most a gerincét képezik a kinti magyarságnak, abból eredően, hogy módosabbak honfitársaiknál.
– Említette a kivándorlások idejéből származó megosztottságot. Módosult ez a magyarországi rendszerváltozáskor?
– Új keletű megosztottság lett belőle. Az Antall-kormány idején még a felszabadultság érzése töltötte el a magyarokat. Örömmel nyugtázták, hogy nem kell minden év október 23-án tüntetniük a magyar nagykövetség előtt. De aztán 1994-ben jött a Horn-kormány, amelynek a hatalomra kerülése szétroppantotta az egységet. Egyesek, a kisebbség úgy gondolta, hogy Horn Gyula kormányával visszatért a kommunizmus, és ezen véleményének adott hangot. Nincs igazi demokrácia – mondták. Ugyanaz van, mint Kádár regnálása idején. A többség, az értelmiség amellett tört lándzsát, hogy igenis plurális demokráciában él az ország, ahol politikai küzdelem zajlik, más kérdés, és nehezen érthető, ki szavaz balra. Ugyanezek az emberek elítélik a jelenlegi kormányt is, mondván, Ausztráliában nem fordulhatna elő, hogy egy olyan miniszterelnök tartsa kezében a kormányrudat, aki hazudik. Még a parlamentbe sem kerülhetne be.
– Az ön törekvése mire irányult?
– Szolgálatom negyven százalékában igyekeztem azt keresni, ami összeköti őket, nem pedig szétválasztja. Azt próbáltam megértetni velük, hogy az Ausztráliában élő magyaroknak nem azzal kell foglalkozniuk, hogyan változtatható meg Magyarországon a politikai helyzet, mert nem élnek itthon, hanem a kiművelt emberfők – akik büszkék a magyarságukra – áramoltassák vissza szellemi kapacitásukat az óhazának, és minél gyakrabban jöjjenek haza. Segítsenek. Az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulóján majdnem sikerült összehozni a kinti magyarságot. A rivalizálás Melbourne és Sydney között azért megmaradt, de a melbourne-i rendezvényekkel elértük, hogy az ausztrálok figyelmét újra ráirányítottuk 1956-ra.
– Most is vándorolnak ki magyarok Ausztráliába?
– Igen. Az utóbbi öt évben ötven magyar család telepedett le Új-Zélandon és körülbelül ennyi Ausztráliában. Az ausztrál kormány évente 250 ezer emigránst fogad be, zömük Ázsiából jön. Szakmák szerint válogatnak, vagy különböző tanulmányokat tesznek lehetővé.
– Hogyan értékeli a saját megbízatását?
– Ismeretes, hogy komoly katonai háttérrel kerültem a diplomáciai életbe, tehát nem voltam karrierdiplomata. Be akartam bizonyítani, hogy ezzel a múlttal is méltóságteljesen és eredményesen képviselhetem az országot. Mert a nagykövet nemcsak a kormányt képviseli, hanem az ellenzéket is, a kultúrát, a gazdaságot és mindent, ami magyar. Remélem, sikerült.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.