Jó ideje tapasztalhatjuk, hogy a piacokat elárasztották a hamisított márkás kínai pólók, illetve sportcipők, amelyekhez a szaküzletekben feltüntetett ár negyedéért juthatunk hozzá, igaz, legalább ennyire rossz e termékek minősége is. Időközben a távol-keleti gyártók odáig „fejlődtek”, hogy már képesek a jól ismert nyugat-európai autók megtévesztésig hasonló másolatainak előállítására is. Ezekre leginkább az ottani piacokon találnak vevőt, de például a sokkal kisebb s ezért szállíthatóbb hamisított márkás mobiltelefonok már a nyugati piacokon is felbukkantak.
A hazai piacon egyelőre minimális szinten lehetnek jelen hamis mobiltelefon-készülékek, jelenlétük lényegében érzékelhetetlen – jelentette ki lapunknak Német Viktor, a Sony Ericsson magyarországi kereskedelmi vezetője. Mint mondta, inkább a különböző hamisított tartozékokat találhatjuk meg, mivel a készülékek forgalmazása erősen szabályozott, és a felhasználók szinte az összes telefont telekommunikációs szolgáltatókon keresztül vásárolják.
Éppen a fentiek miatt vált nyilvánvalóvá a hamis termékek forgalmazói számára, hogy a piacra kerüléshez a legjobb csatorna a világháló, méghozzá az informatikára és telekommunikációra specializált, elektronikus kereskedelemmel foglalkozó oldalak. Szerencsés tény, hogy ezeken az internetes felületeken sem lelhetünk túlzottan könynyen e termékekre, bár egyes telefonok adásvételével foglalkozó internetes oldalakon becslésünk szerint úgy minden tizedik készülék lehet hamisított. Természetesen a feketepiac legnagyobb áldozatai az ismertebb márkák felső kategóriás készülékei, mint például a Nokia, a Samsung, a Sony Ericsson és az LG telefonok. Miközben a sok hamisítvány igen elnagyolt módon másolja az eredetit, akad olyan is, amelyikről elég nehezen mondhatnánk meg – legalábbis kép alapján –, hogy nem eredeti. Ugyanez a minőségi szempontoknál is elmondható, hiszen vannak olyan készülékek, amelyek minden jót ígérnek magukról – mp3-as lejátszó, 260 színű TFT-kijelző, külön memóriakártya, másfél-két megapixeles kamera –, de egyáltalán nem biztos, hogy ténylegesen bírnak is ezekkel a képességekkel.
Mindazonáltal a szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy az ázsiai piacok fejlődésének köszönhetően a távol-keleti hamisítók komoly tapasztalatra tettek szert, s egyes esetekben már saját néven futtatott készüléket is sikeresen dobtak a piacra.
Az Európai Unió becslések szerint az utóbbi tíz évben több mint százezer munkahelyet veszített el a hamisított termékek kereskedelme miatt. Az Európai Bizottság adatai szerint 2005-ben az európai vámszervek hetvenötmillió darab hamis árut foglaltak le, amelynek többsége ruházati termék volt. A lefoglalt hamis cikkek hatvan százaléka Kínából származott. Tavaly a lefoglalt áruk mennyisége 250 millió darabra nőtt, s a hamisítványoknak immár a 86 százaléka érkezett Kínából.
Lezárták az Óbudai-szigetet
