Titkos szavazás legyen az egészségbiztosítás privatizációját lehetővé tevő törvényről december 17-én a parlamentben – ezt szeretné a Liga Szakszervezetek és a Munkástanácsok Országos Szövetsége. Ezzel lehetővé válna, hogy mentesülve a beígért pénzbüntetés alól, a képviselők lelkiismeretük szerint voksolhassanak. Ennek érdekében Sólyom László köztársasági elnökhöz, Szili Katalin házelnökhöz, illetve a parlamenti pártokhoz fordulnak az érdekképviseletek. Ugyanakkor szerintük egy igazi demokráciában a képviselőknek nem lenne szükségük ilyen „mentőövre”. A konföderációk mindemellett folytatják a szombati demonstrációra való mozgósítást, a helyi kampányokat és a december 17-től esedékes sztrájkok szervezését. A területi kampányok során fórumokat szerveznek, felkeresik a területi és egyéni képviselőket, hogy szembesítsék őket várható döntésükkel, illetve a helyi rádiókban spotokkal tartják további nyomás alatt a politikusokat.
– Miután kiderült, hogy a kormány pusztán kérésre nem módosít elképzelésein, kérjük a többi szakszervezeti konföderációt, csatlakozzanak a demonstrációhoz és a sztrájkhoz – mondta Gaskó István. A Liga elnöke arra utalt, hogy a párbeszédben bízó, a kormánnyal vállaltan lojális MSZOSZ múlt pénteken hiába kérte a törvény visszavonását olyan szocialista politikusoktól, mint Lendvai Ildikó vagy Kökény Mihály. Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke újabb tagszervezeteik sztrájkcsatlakozását jelentette be. Munkabeszüntetést tartanak a székesfehérvári Alba Regia gyárban, a lábatlani viscosagyárban, a Budapest Airportnál lévő szervezetük pedig kétórás sztrájkot tart. Csatlakozik a munkabeszüntetéshez a Munkástanácsok 16 Volán-társaságnál lévő tagszervezete is.
Gyenes Géza közölte, hogy az egészségügyben „lépegetős” munkabeszüntetésre lehet számítani.
– A különböző intézmények és osztályok eltérő időpontban sztrájkolnak majd, az ügyeleti ellátást természetesen biztosítják, a sürgősségi osztályok pedig nem sztrájkolhatnak – hangsúlyozta a Magyar Orvos Szövetség elnöke.
A demokrácia védelme. A szolidaritási rendszer védelme a demokrácia védelme is címmel tartott kerekasztal-beszélgetést a Magyar Szociális Fórum (MSZF) több szakszervezet részvételével. Simó Endre az MSZF elnökeként támogatásáról biztosította a dolgozók, a létminimum alatt élők és a munkanélküliek harcát a társadalombiztosítás privatizációja ellen. – Mivel az ultraliberális politikának súlyos következményei lehetnek, ez össztársadalmi ügy, önszerveződésre buzdítjuk az embereket, és arra, hogy minél nagyobb számban vegyenek részt a tiltakozó nagygyűléseken – mondta Simó. Minden magyar család érdekeit képviselve támogatja a megmozdulást a Nagycsaládosok Országos Egyesülete is, mert szociális katasztrófa fenyegetné a társadalmat egy profitorientált több-biztosítós rendszer bevezetésével – közölte Szabó Endre elnök. Sipos József, az MSZP társadalompolitikai tagozatának ügyvivője azt szorgalmazta: adjon időt a parlament a módosító indítványok megtárgyalására, és halassza el a végszavazást tavaszra, teret adva társadalmi, szakmai vitáknak. (G. D.)
Útlezárás. Két órán keresztül egész pályás, azután pedig egész nap félpályás útlezárást szerveznek kormányellenes tüntetők december 17-re a budapesti Erzsébet hídra. A tiltakozók reggel hét és kilenc óra között a teljes hidat lezárnák, majd azután délután négy óráig csak a Budáról Pestre vezető forgalmi sávokat foglalnák el a forgalom elől. A megmozdulás célja: „Szolidáris kiállás a december 17-re tervezett Liga szakszervezetek és civil szervezetek által meghirdetett általános sztrájkhoz.” (B. A.)
Szén-monoxid-mérgezés gyanújával vittek kórházba egy embert
