(mi formálja erkölcseinket )

Kristóf Attila
2007. 12. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, hogy Medgyessy Péter sikeres „jóléti rendszerváltozása” után mikor következik be Magyarországon az erkölcsi rendszerváltozás. Ne higgyék, hogy a „jóléti” csakis gúnyosan említhető, hiszen a szavakat emígy is lehet csoportosítani: a jóléti rendszer változása. Az erkölcs persze más kalap alá tartozik. Itt van a kezemben az Éghajlat Kiadó Hit, erkölcs, tudomány című kötete, amely három kiemelkedő személyiség: Erdő Péter, Schweitzer József, Vizi E. Szilveszter iniciáléját és egy hosszú beszélgetés során elénk tárt gondolatait tartalmazza. A könyv kitűnő, sőt érdekes, kiragadom belőle Vizi E. Szilveszter egyik gondolatát: „A két klerikusnak majd szeretném feltenni a kérdést, hogy (nem kellene-e) sokkal többet vállalni az egyházaknak a társadalmi problémák kezeléséből?”
Ezt a felelősséget firtató kérdést egy mélyen hívő tudós teszi fel a legnagyobb jóindulattal és némi álnaivitással a két hittudósnak, akik a maguk szelíd módján próbálnak rá felelni. Erdő Péter a példaadással kapcsolatban megemlíti, hogy rövid idővel ezelőtt a „magyar és szlovák püspöki kar kiengesztelő szertartást végzett Esztergomban, ahol mindkét részről elhangzott a »megbocsátunk és bocsánatot kérünk« üzenet, amely lényegében a két nép megbékélését szorgalmazta. Ezt az aktust a magyar és szlovák sajtó lényegében elhallgatta.” Schweitzer József mindehhez hozzáfűzi: „Elmondhatjuk azokat a szép gondolatokat, miként tudnánk hozzájárulni ahhoz, hogy az emberek élete, legalábbis etikusan, jóérzésben javuljon. Attól félek azonban, hogy ráhatásunk lehetősége nagyon kevés…” Bár Schweitzer professzor úr nyilván tudja a kevés okát. Hadd próbáljam most kimondani helyette.
Korunk egyik büszkesége az úgynevezett információáramlás soha nem látott gyorsasága. Úgy szörfözünk az interneten, úgy száguldunk az információs sztrádán, mintha a szerzett ismeretektől szellemi és erkölcsi horizontunk is kitágulna. Ez még csupán az „értelmiség közeli” halandókra vonatkozik, a többi Tinódi Lantos Sebestyénje, bibliája és Gutenbergje: a bulvár és a televízió. Az egyház mindig csak része volt a világnak, nagy ritkán irányítója, a hit – bár hegyeket mozgatott – nem változtatta meg a földet, s az új embert nem hozta létre. Amíg a vallás – például Magyarországon – a mindennapok része volt, a hittan a teljes körű nevelés bevett eszköze, a templom pedig a társasági és közösségi élet jelentős színtere, addig az embereket talán nem ragadta el ilyen mértékig az élet. Jusson eszünkbe az egyik úgynevezett kereskedelmi tévé szlogenje: „Szórakozz!” Jussanak eszünkbe az SZDSZ vallásellenes kirohanásai. Ne feledkezzünk meg a nagy elődökről, például a Foxi Maxiról és a kötelező egyetemi ateizmusról. Figyeljünk az új (és régi) médianemzedék mérhetetlen cinizmusára, vallásellenes hangsúlyaira, a hit korlátlan és hülye gyűlöletére. Gondoljunk a visszaadott egyházi iskolák és más létesítmények körüli hercehurcára, a sajtó szünet nélkül megnyilvánuló ellenszenvére. Emlékezzünk rémes miniszterelnökünk „vallomására”, hogy ő bérmálkozni is szokott. És Jézusra, aki azt mondta, hogy az én országom nem e világból való. Idézzük fel a hitvallás egyik sorát: „…és országának nem lesz vége…”
Hogy mindezeket figyelembe véve, van-e okunk kérdőre vonni az egyházakat erkölcsei miatt, s van-e okunk aggodalomra, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.