Miért nem ad Irán dollárért olajat?

Irán a hét végétől teljesen megszüntette dollárelszámolású olajexportját, legtöbb üzletét nagyrészt euróban, illetve jenben bonyolítja. A lépés nem érte váratlanul az elemzőket, mivel az OPEC második legnagyobb olajexportőre már korábban is drasztikusan csökkentette dollárban lévő valutatartalékait, illetve külkereskedelmében áttért az euróalapú elszámolásra. A hivatalos ok az amerikai valuta gyors pénzromlási üteme.

2007. 12. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezért a dolláralapú valutatartalékainak lefaragása, külkereskedelmi ügyleteinek euróban történő könyvelése, és a teheráni olajtőzsde létrehozatalára irányuló tervek bejelentése után szombattól Irán már egyáltalán nem szállít olajat dollárért, helyette más, értékőrzőbb valutát kér nyersolajáért cserébe.
Indoklásul az ISNA iráni hírügynökség egy magas rangú tisztviselőre hivatkozva közölte, hogy a perzsa ország a dollár jelentős értékvesztése miatt tér át más valutákra.
A döntés nem lepte meg az elemzőket, mivel Irán két éve folyamatosan építi le a dollártartalékait azért, hogy lecsökkentse a gyors tempóban romló zöld hasú pénzromlásának veszteségeit. A többi olajexportáló országtól eltérően Irán valutatartalékainak mindössze 20 százaléka áll dollárban, amely a minimális küszöböt jelenti. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) legutóbbi államfői értekezletén Teherán egyenesen azt javasolta, hogy a tőzsdéken jelenleg kizárólag dollárért jegyezhető nyersolaj árát megbízhatóbb valutához, vagy valutakosárhoz igazítsák, az ötletet azonban csak Venezuela támogatta. Irán mostani döntésének fontosságát hangsúlyozza, hogy vasárnap kétmilliárd dollár értékben írtak alá olajszállításról szóló szerződést a kínai Sinopec olajvállalattal, amelyet a világ tíz legnagyobb mamutcégének egyikeként jegyeznek.
Irán Szaúd-Arábia után a második legnagyobb exportőrnek számít az Kőolaj-exportáló Országok Szervezetében, és mivel a szervezet tagállamainak nagy részét szintén megterheli a gyenge dollár, sokan mérföldkőnek tekintik a mostani bejelentést. Az Arab-öböl menti országok december elején megtartott tanácskozásán például vezető téma volt a nemzeti valuták árfolyamának leválasztása a dollárról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.