Papi gallérját leoldotta, majd a nézők szeme láttára egy ollóval szeletekre vágta azt tegnap a brit televízió kamerái előtt az ugandai származású John Sentamu, York érseke. Mint mondta, így kíván tiltakozni a Robert Mugabe zimbabwei elnök rezsimje által gyakorolt elnyomás ellen, s ő maga mindaddig nem fogja viselni gallérját, amíg Mugabe hatalmon marad.
A 83 éves Mugabe 1980 óta irányítja az egykor jobb időket megélt afrikai államot, amely ekkor szabadult a fehér telepesek uralma alól, és Zimbabwe néven (korábban Rhodéziának hívták) teljesen függetlenné vált. Az első választásokat Mugabe pártja, a korábban marxista nézeteket valló ZANU (Zimbabwe Afrikai Nemzeti Unió) nyerte meg. A törvényhozási helyek meghatározott számát ekkor még fenntartották a fehér telepesek részére, ám a miniszterelnök Mugabe, aki 1987-ben államfői tisztséget is nyert (azóta egy személyben államelnök és miniszterelnök) fokozatosan diktatórikus hatalmat épített ki. Kiszorította a hatalomból a fehérek képviselőit, akik a 2000-ben elindított kaotikus földreform és a néha pogromokba torkolló üldözések elől tömegesen menekültek el az országból. Az ország virágzó gazdasága összeomlott, és az alapvető árucikkek hiánya alakult ki. A nemzetközi közösség szerint Mugabe a 2002-es elnöki választásokat meghamisítva őrizte meg újabb hat évre elnöki székét, s a 2003-ban az ellenzék által szervezett tiltakozó akciókat a rendfenntartó erők leverték. 2005-ben pedig kezdetét vette a „rendcsináló művelet”, amelynek során ENSZ-becslések szerint mintegy hétszázezer, főleg az ellenzéket támogató személy házait semmisítették meg.
Zimbabwe gazdasága romokban hever. Miközben egyre több gyár és vállalat kényszerül bezárni kapuit, több millió embert veszélyeztet az éhezés, a munkanélküliség nyolcvanszázalékos, és az alapvető élelmiszerek árai is drasztikusan emelkednek. A világ összes országa közül Zimbabwéban a legmagasabb az infláció: a hivatalos adatok szerint 4500 százalékos. Mugabe a nyugati szankciókat okolja a válságért, és visszautasítja a bírálatokat, amelyek szerint a gazdasági csőd a rossz kormányzásnak köszönhető.

Érettségi: kezdődnek az írásbeli vizsgák, rekord születhet idén