Borbíró (Vojnics) Ferenc huszonkét éven át, 1915 és 1937 között volt Baja polgármestere. A városban már nincs, aki személyesen ismerte volna, hivatala leteltével ugyanis családjával együtt elköltözött. Nevét nem őrzi utcatábla, emlékezete kiesett a város múltjából. Így múlik el a világi dicsőség. Amíg polgármester volt, bizonyára mindenki megsüvegelte, a magas posztot az emberek tisztelik. Pedig Borbíró Ferenc okos, pragmatikus polgármester volt, nem engedte, hogy a döntések ne a városa érdekét szolgálják. Megérdemli tehát, hogy emlékezete fennmaradjon. Merk Zsuzsa, a Türr István Múzeum igazgatója és Rapcsányi László, a kiváló rádiós, a város szülötte ezért most megrajzolta az utókor számára az egykori polgármester arcképét.
A város keresi múltját című kötet lényegét tekintve helytörténeti kiadvány, azért több annál, mert meg van adva hozzá a tisztesség. A becsületes, szép könyv alak, a tudományos munka alapossága és az olvasmány élménye. Ha sok ilyen helytörténeti munka lenne, Magyarország igazi múltját már csak össze kellene rakni az effajta építőkövekből, és ezzel újra lehetne építeni azt a várat, amelynek a falait majd ötven éven át hazugságokból rakták. Szerencsére a hazugság ugyan látványos, de nagyon romlékony építőanyag, a belőle húzott falak gyorsan összedőlnek. Arra azért mindenesetre jók, hogy maguk alá temessék az igazságot. Tehát aki annak megkeresésére vállalkozik, előbb el kell hordania a törmelékeket. Magyarország múltját sikerült néhány évtized alatt úgy öszszemaszatolni, a hiteles dokumentumokat úgy eltüntetni, hogy nehéz feladat lett az újjáépítés. Szerencsére a nehézségek nem mindenkit rettentenek el.
A Bajai dolgozatok című sorozatot a helyi Türr István Múzeum baráti köre jelenteti meg. A Borbíró Ferencről szóló kötet már a tizenötödik, a város története tehát tudatos építőmunka nyomán rajzolódik ki, és ebből az építkezésből nem hagyható ki egyetlen fontos elem sem. A huszonkét évig polgármester Borbíró mindenképp e fontos elemek egyike, főként mert jó polgármester volt. S hogy mellette milyen ember? Aligha lehet méltatlan, aki ennyi időn át közmegelégedésre vezet egy várost. A megidézett dokumentumok, emlékiratok, leszármazottaktól való vallomások alapján ez nyilvánvalóvá is válik. Borbíró Ferenc amellett, hogy hosszú időn át meghatározta a város életét, még egy dicsőséget szerzett a bajaiaknak. Kisebbik leánya, Márta a Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert felesége lett. Így eshetett meg, hogy a tisztsége lejárta után a várost, majd családjával az országot is kényszerűen elhagyó polgármester Amerikába került, ott halt meg 1962-ben. Emlékét a leszármazottak őrzik. És most már ez a szép kötet is. Baja városa tiszteletre méltó múltkeresésének bizonyítéka.
(A város keresi múltját. Szerkesztette: Merk Zsuzsa és Rapcsányi László. Türr István Múzeum, Múzeumbarátok Köre Alapítvány, Baja, 2007. Ára: 3500 forint)
Három felnőtt és egy gyermek halt meg az M1-es autópályán történt brutális balesetben
