Recessziós aggodalmak Amerikában

A központi bankok likviditásjavító intézkedései ellenére a bankok továbbra is a hitelszűke miatt aggódnak, és egyre kevésbé hajlandók egymásnak hitelezni, mert félnek a jelzálogpiaci válság miatti pénzintézeti bedőlésektől. A hitelminősítők már 40 százalékra teszik a jövő évi amerikai recesszió esélyét, amire Alan Greenspan, az amerikai központi bank volt elnöke ismét felhívta a figyelmet.

2007. 12. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Annak ellenére, hogy az amerikai szövetségi központi bank (Fed), az Európai Központi Bank, a svájci, kanadai és a brit jegybank is likviditásnövelő intézkedéseket jelentett be a múlt héten, a pénzpiacokon továbbra is a bizalmatlanság az úr. A Financial Times legfrissebb száma szerint a bankvilágot foglalkoztató legfontosabb kérdés ma az, hogy sikerül-e megállítani a piacokat nyár óta sújtó hitelszűkét. A lapnak nyilatkozó elemzők hangsúlyozzák: a Fed múlt heti kamatvágásának dacára a piacok továbbra is kivárnak, s „még jó pár hónapnak, még több kamatcsökkentésnek kell eltelnie, hogy a feszültség oldódhasson”. A megkérdezett vezető közgazdászok rámutatnak: a múlt heti intézkedéssorozat rávilágít arra, hogy a hitelkeretek bizonytalansága mennyire komoly problémákat okoz a bankoknak, és hogy a jegybanki pénzpumpálás csak átmeneti könnyebbséget hozhat. Elemzők szerint a központi bankok lépése mögött azok a félelmek állnak, miszerint a hitelszűkében lévő kereskedelmi bankok az ügyfeleknek fognak kamatot emelni, ami az amúgy is eladósodott lakosság helyzetét rontja. A bizonytalanságot jól mutatja, hogy a Fed kamatdöntését követő napon az amerikai tőzsdék csaknem négyszázmilliárd azonnali összesített veszteséget szenvedtek, mert a befektetők nagy része magasabb, 50 bázispontos kamatcsökkentésre számított. A bizalomvesztést támasztja alá, hogy Alan Greenspan, a Fed volt elnöke kijelentette: egyre nő az amerikai recesszió veszélye, amire néhány hónappal ezelőtt is már 50 százalékos esélyt látott. A Moody’s 40 százalékra teszi annak a lehetőségét, hogy a nehezen hozzáférhető hitelek, az ingatlanpiaci lassulás és a lanyhuló lakossági fogyasztás miatt recesszióba fordulhat át az Egyesült Államok gazdasága.
– A bankok vonakodnak egymásnak hitelezni, mert a jelzálogválság veszteségei miatt egyre több bedőlés sújtja a pénzintézeteket, így a pénzkihelyezés kockázatai is megnőttek – fogalmazott Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője, hozzátéve: a kölcsönszerződések türelmi idejének lejártával a rossz hitelek állománya a közeljövőben csak gyarapszik. Ám a legnagyobb probléma az, hogy a hitelválság miatt a kölcsönökből gazdálkodó, egészséges vállalkozások is egyre nehezebben juthatnak hitelekhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.