Széfek és tolvajok

Dr. Bene Éva
2007. 12. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Horváth Ágnes bejelentette, hogy a kórházi lopások elharapózása miatt ezentúl minden kórházi ágyhoz egy személyi széf fog tartozni. A széfek beszerzése 600 millió forintba kerül. A tekintélyes volumenű beruházást a minisztérium vállalja magára. A miniszter asszony sugárzó arccal be is mutatta a kisméretű széfet, amely majd megoldja az egészségügy sürgető problémáját.
Kétségtelen, hogy a főváros kórházaiban gyakoriak a fosztogatások, vannak kifejezetten kórházi lopásra szakosodott, besurranó tolvajok, sőt bandák, akik fényes nappal – gyakran az alvó beteg mellől – szedik össze az éjjeliszekrényen hagyott zsebrádiókat, mobiltelefonokat, női táskákat, fiókban felejtett órákat, pénztárcákat. Évekkel ezelőtt, amikor a kórházakban a látogatási időt az emberi szabadságjogok nevében eltörölték, már lehetett látni, hogy ennek az intézkedésnek számtalan súlyos következménye lesz. A kórházak átjáróházzá változtak, ahová az megy be, aki akar, és akkor, amikor akar. A folytonos jövés-menés zavarja a betegellátást, a viziteket, a kezeléseket, és zavarja magukat a gyógyulni és a pihenni vágyó betegeket is. A reggeltől estig zajló látogatások miatt sokat romlott a kórházi higiénia: a látogatók port, piszkot, állati ürüléket hoznak magukkal a lábbelijükön, dohányoznak, és bizony szemetelnek is. Az egészséges értékrendet felborították: kórházak munka- és életrendjét, a betegek és a betegellátás érdekeit az egészséges látogatók időbeosztásának, kényelmének és szabadságának rendelték alá.
Régen a kórházi portásoknál naprakész betegnévsorok segítették az ellenőrzést, a látogatókat megállították, és meg kellett mondani, kit akarnak meglátogatni. Ha a látogató által említett beteg nem szerepelt a lajstromban, a látogatót nem engedték be. Ma a kórházi porta semmiféle szűrőfunkciót nem tölt be, a tolvajok zavartalanul sétálhatnak be bárhová. A három műszak megszűnt, a nővérek a legtöbb helyen tizenkétóráznak, reggel hattól este hatig, vagy este hattól reggel hatig dolgoznak, mert így kevesebb nővért kell a kórháznak fizetni. A nővérlétszám mindenütt elégtelen, a nővérek irreálisan túlterheltek, és amikor a betegek ápolására és etetésére is alig jut idejük, a látogatókra már nem terjedhet ki a figyelmük.
Alapvető kérdés: hová helyezik a széfeket, és alkalmasak-e a bemutatott széfek a betegek értékeinek a megőrzésére? Valamennyi kisméretű széfet minden kórházi ágy fölé befalazzák? Ez a nem csekély munka csempeszétverést, zajt, piszkot, helyreállítást, takarítást, tehát további költséget jelent. Ezt is vállalja a minisztérium? Vagy ezt majd a kórház kigazdálkodja? Esetleg minden kórteremben széftartó szekrényeket helyeznek el? (Kinél lesz a szekrény kulcsa?) Vagy az éjjeliszekrényre helyezik? Ne kelljen a tolvajnak keresgélni, csapja a széfet egyszerűen a hóna alá.
A leginkább fenyegetett értékek: a mobiltelefonok, rádiók, pénztárcák gyakori használatát a széf rendkívül megnehezítené. Használnák-e ezeket a betegek, ha csak a széfek kinyitása után tudnák felvenni a telefont? Kérdés, hogy az ékszerek elhelyezésén kívül mire volnának jók ezek a széfek? Végiggondolta ezt valaki, mielőtt döntött 600 millió forint sorsáról? Persze, az sem volna utolsó megoldás, ha a kórházak jól zárható éjjeliszekrény-fiókokról gondoskodnának, működnének a porták, és volna elegendő nővér.
Az egészségügyi reform célja a konvergenciaprogram végrehajtása, az irdatlan államháztartási deficit pótlása, és az internacionális biztosító cégek kellő profithoz juttatása volt, amelyet a kormány a Molnár–Horváth duó szíves közreműködésével végre is hajtott. Ehhez a bevételek növelésére (vizitdíj, kórházi napidíj, járulékemelés, önrészesedés) és a betegellátás, a kiadások beszűkítésére (teljesítmény-volumenkorlát, struktúralebontás, gyógyszerár-támogatások megvonása) volt szükség. Közben hatalmas összegeket herdáltak el, milliárdokat költöttek a reform elfogadtatását szolgáló hazug kampányokra: 2005-ben 900 millió forintot költöttek médiafelület vásárlására, százmilliókért vásároltak kommunikációs tanácsokat kebelbeli cégektől, és a 2007-es költségvetésben hárommilliárdot különített el a kormány a reformok propagálására. Miközben a kisnyugdíjasoktól is beszedik a 300 forintos vizitdíjat, az uniós pénzekből diszkóra is jutott 25 millió.
Amikor az egészségügyre nincs pénz, amikor egy év alatt a kórházak adósságállománya 12 milliárddal emelkedett, amikor emberek halnak meg, mert távolra került a segítség és a mentőszolgálat működése katasztrofálisan elégtelen (létszámstop, költségvetési megvonás stb.), amikor a kórházakban nincs WC-papír, vatta, gyógyszer és tisztítószer, akkor van 600 millió forint használhatatlan, semmire se jó széfekre. Érdekes volna tudni: kinek a cége szállítja majd a széfeket, és azt is: vajon a bombaüzlet kereskedelmi hasznából a megrendelő nem részesül-e?

A szerző az orvostudományok kandidátusa

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.