Tanulás és mesterség

Szilágyi Áron, a világbajnok férfi-kardválogatott csupán tizennyolc éves tagja volt a legfiatalabb díjazott az idei, szerda este megrendezett sportgálán. A Pozdnyakovot móresre tanító, s így a vb-n az oroszok legyőzésében oroszlánrészt vállaló ifjú azonban nem esetlen kamaszként, hanem a legszebb magyar vívóhagyományok folytatójaként vette át a csapatkategóriában a győztesnek járó elismerést. Az érettségi előtt álló, a matematikában is felettébb járatos fiatalember, mint mondja, még nem döntött, milyen pályát válasszon magának, a sorsa mégis eldőlt: a következő évtizedet a vívás fogja meghatározni az életében.

2007. 12. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A matematika vagy a vívás iránti fogékonysága mutatkozott meg előbb?
– Egyértelműen nehéz lenne megmondani. Kilencévesen kezdtem el kardozni, egy év múlva már országos bajnokságot nyertem a korosztályomban, mégis úgy gondolom, annak nagyobb visszhangja volt, hogy nagyjából ugyanakkor matematikában is első lettem az országos versenyen. Ez utóbbi jelentősebb következménnyel is járt, ennek köszönhetően hívtak meg a Fazekas Mihály Gimnázium matematika tagozatára.
– Tanulás és sport jól megfért egymás mellett?
– Igen, bár ezt az évet már magántanulóként végzem, a gimibe inkább már csak a barátok miatt járok be.
– Külön bánásmód más területen is megilleti?
– Ha arra gondol, nem kivételeznek velem, s szerintem, remélem, más is így gondolja, nem változtam meg attól, hogy világbajnok lettem.
– Érettségi és felvételi előtt áll, ez újabb döntéssel jár: sport vagy matematika?
– Ebben a formában számomra már nem merül fel a kérdés. Szeretem a matematikát, ami nagyon fontos eszköze a tiszta gondolkozásnak, de azt már eldöntöttem, hogy nem szeretnék matematikus lenni. Nem vonz annyira, hogy egyre nehezebb és nehezebb példákat oldjak meg, a tudásomat más irányban szeretném szélesíteni. Olyan szakirányt keresek, amely a természet- és a társadalomtudománnyal is találkozik, de még nem érlelődött meg bennem a választás. Azt viszont már most biztosan kijelenthetem, hogy a tanulás nem megy majd a sport rovására. A vívókra mindig is jellemző volt, hogy a kettő jól megfér egymás mellett, nem szeretnék kivétel lenni ez alól.
– A sportban mi a legfontosabb célja?
– Mi más lenne, mint a pekingi részvétel?
– Azt gondoltam, a világbajnoki győzelemmel ez már garantált.
– Még korai lenne elkiabálni. Öt ország csapata kvalifikálja magát, mi jelenleg a harmadik helyen állunk. A nehezén már túl vagyunk, de muszáj ébernek maradnunk, óriási kudarcot jelentene, ha lemaradnánk az olimpiáról.
– Olyan véleményt is hallottam vívóberkekből, hogy ön lehet a következő évtized meghatározó vívóegyénisége. Olyan terveket még nem szövöget, hogy „lekaszabolja” a fél világot?
– Távol álljon tőlem. Őszintén mondom, maradéktalanul elégedett lennék azzal, ha a kardcsapat biztos tagjaként kijutnék Pekingbe.
– S ott?
– Ne szaladjunk ennyire előre. Ebben a közegben, ahol olimpiai bajnokok sora vesz körül, tiszteletlenség lenne felelőtlenül nyilatkozni. Az az álmom, hogy egyszer én is közéjük tartozzam, de egyelőre az a valóság, hogy még olimpikonnak sem vallhatom magam, nemhogy olimpiai bajnoknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.