Történelmi gyásznap Salgótarjánban

A sortüzes halált felváltotta a lopakodó halál, amelyet most úgy hívnak, reform – mondta szombaton Wittner Mária. A fideszes képviselő az 1956. december 8-án eldördült salgótarjáni sortűz áldozatainak emlékére rendezett ünnepség főszónoka volt. Az MSZP és az SZDSZ képviselői a Himnusz elhangzása után elhagyták a helyszínt.

Vass-Gabay Dorka
2007. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sortűz helyszínén, az egykori Vásártéren megtartott gyászünnepségen a kormányzó pártok képviselői a Himnusz elhangzása után elhelyezték koszorúikat az emlékműnél, majd elhagyták a teret, ezzel jelezve, hogy nem vállalnak közösséget Wittner Máriával, akinek ’56-os múltja előtt fejet hajtanak, de mai tevékenységét elutasítják.
Wittner Mária (Fidesz) országgyűlési képviselő, 1956-os forradalmár, egykori halálraítélt beszédében sérelmezte, hogy az egykori, tettüket meg nem bánó véres kezűeket éppúgy kitüntetik a módszerváltás utáni demokráciában, ahogyan a diktatúrában tették. Így kaphatott kitüntetést a salgótarjáni sortűz egyik prominens ÁVH-s levezénylője, Ladvánszky Károly, akinek 75. életéve betöltésekor Lamperth Mónika belügyminiszter adta át a kitüntetést. – Életútjának „érdeme” 131 áldozat, nők, férfiak és gyerekek, 150 sebesült, s mindez csak Salgótarjánban – hangsúlyozta a képviselő. Majd sajnálatosnak nevezte azt, ami a forradalom 50. évfordulóján történt, amikor a hatalom a nulla tolerancia nevében – úgy, mint régen – vérbe fojtotta a megemlékezést.
Salgótarjánban 51 éve mintegy négyezer fős tömeg tüntetett a Vásártéren a letartóztatott forradalmárok kiszabadítását kérve. A békés tömegre szovjet katonák és karhatalmisták nyitottak tüzet. A sortűznek levéltári források szerint 49 halálos áldozata volt, és mintegy nyolcvanan sebesültek meg.
Sulyok László, a Pofosz Nógrád megyei elnökhelyettese a gyásznapon azt mondta: 51 esztendő telt el a kettős sortűz óta, és már felejtenünk kellene, de azért sem lehet, mert ami ma van, az nem a mi vágyott demokráciánk.
Székyné Sztrémi Melinda, Salgótarján fideszes polgármestere azt hangsúlyozta: nem engedhetjük meg még egyszer olyan hatalom működését, amely sárba tapossa a demokráciát, félelemben tart, besúgásra ösztönöz, elhallgatja az igazságot. – Ha nem is vagyunk egy véleményen, salgótarjániak maradunk azért mindnyájan, amit soha nem kellene elfelejtenünk – zárta beszédét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.