Újra megugrott a pénzromlás üteme

Elérte a 7,1 százalékot novemberben az éves infláció, így az idén – a kormány által tervezett 6,2 százalékkal szemben – nyolcszázalékos lehet a pénzromlás. Az infláció múlt havi megugrását az áremelési várakozások elszabadulása, valamint az élelmiszerek és az üzemanyagok drágulása magyarázza. A jövő évi büdzsébe tervezett inflációt már most tarthatatlannak ítélik a kutatók.

Szabó Eszter
2007. 12. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alaposan megugrott az infláció az elmúlt hónapban: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint az éves pénzromlás üteme az októberi 6,7 százalékról novemberben 7,1 százalékra emelkedett. Decemberben az infláció várhatóan tovább nő, így az idén a múlt év több mint dupláját jelentő, nyolcszázalékos pénzromlás várható. Az inflációs helyzetkép drasztikus romlását mutatja, hogy miközben elemzők erre a hónapra most már 7,2-7,3 százalékos drágulást jeleznek előre, addig három hónappal ezelőtt a konszenzus még 5,8 százalékos pénzromlást jósolt. A legoptimistább előrejelzések, az év utolsó hónapjára 5,5 százalékos inflációt adtak meg.
A pénzromlás novemberi felgyorsulását az élelmiszerek 11,6 és az üzemanyagok 9,5 százalékos éves drágulásán kívül az elszabadult inflációs várakozások okozták. Utóbbi tényező hátterében a már bejelentett és az átlagos infláció többszörösét kitevő közüzemi áremelések állnak. A rezsiköltségek az elmúlt egy évben is jelentősen emelkedtek: a távfűtés 31,3, a vezetések gáz 17,8, a csatornadíj 11, a vízdíj pedig 8 százalékkal kerül többe, mint egy évvel ezelőtt.
Az élelmiszerek és a háztartási energia drágulása miatt a nyugdíjasok kiadásai 9,3 százalékkal nőttek tavaly novemberhez képest. Az időskorúak pénzromlása minden bizonnyal meghaladja a tíz százalékot ebben az évben. Figyelemre méltó, hogy miközben a kormány hónapról hónapra az olcsóbbá váló medicinákról számol be, a KSH adatai azt mutatják, hogy a gyógyszerek most 17,6 százalékkal kerülnek többe, mint egy évvel ezelőtt.
A legfrissebb elemzői előrejelzések szerint a jövő évi büdzsébe tervezett 4,5 százalékos infláció tarthatatlan, s a 2008-as pénzromlás mértéke 5–5,6 százalékos lehet. Még ennél is feljebb kúszhat a jövő évi infláció, ha a 2008 júliusában várható gázpiaci liberalizáció drasztikus áremelésekhez vezet. Ha valóban jelentős energiaár-emelésre kerül sor a jövő év közepén, akkor a Magyar Nemzeti Bank háromszázalékos inflációs célkitűzése 2009 végére tolódhat a Takarékbank szerint. A Takarékbank jövőre 5,6 százalékos, a Raiffeisen Bank ötszázalékos átlagos drágulást vár.
A Fidesz tegnap arra figyelmeztetett, hogy az idei infláció két százalékkal lesz magasabb a tervezettnél. Az infláció köztudottan a szegények adója, de rombolja a gazdasági növekedés motorjaként működő beruházások megvalósulását is – írja a párt közleménye, amely szerint a kabinet alkalmatlansága miatt a gazdaságnak a vártnál mélyebb válsággal kell szembenéznie.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.