Uniós ajánlat Koszovóért

Az Európai Unió a tagjelöltté válási folyamat felgyorsítását ígérte Belgrádnak, ha az teljesít bizonyos feltételeket – derült ki tegnap az uniós vezetők brüsszeli csúcstalálkozóján. Szerbia külügyminisztere, Vuk Jeremics ezt „tisztességtelen ajánlatnak” nevezve utasította vissza.

Hírösszefoglaló
2007. 12. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyértelműen elutasította a csúcs Koszovóval kapcsolatos állásfoglalásait Vojiszlav Kostunica szerb miniszterelnök is. A politikus nyilatkozatában többek között elfogadhatatlannak minősítette, hogy Koszovóra, a Szerbiához tartozó tartományra mint legitim, jövőbeli demokratikus államra utaljanak, s hogy arról beszéljenek: egy EU-missziót küldenek a tartományba, amely ott – mint Kostunica fogalmazott – végrehajtja majd Martti Ahtisaari ENSZ-különmegbízott tervét „egy bábállam létrehozásáról”. A csúcson az EU-vezetők megerősítették, hogy az unió polgári (rendőri és igazságügyi) küldetést kezd Koszovóban.
Hans-Gert Pötteringnek, az Európai Parlament elnökének a beszámolójából kiderült, az EU nem kíván állást foglalni Koszovó függetlenségének várható kikiáltásával kapcsolatban, de számára nem kétséges, hogy hová vezet Koszovó jogállásának rendezése. Pöttering szerint az elvekben szilárdságot, a státustárgyalások során viszont rugalmasságot kell mutatni. Az időzítés rugalmasságára való utalás alighanem azt jelzi, hogy Pöttering szerint célszerű megvárni a szerb elnökválasztást. Arra az újságírói kérdésre válaszolva, hogy Koszovó függetlenné válása esetén az unió mivel kívánja kárpótolni Szerbiát, Pöttering az MTI szerint kifejtette: Szerbiának Európában van a jövője, és egy napon az EU-ban lesz a helye. A tárgyalásokon nem sikerült megállapodni a Koszovóval kapcsolatos közös álláspontról. Nicolas Sarkozy francia elnök szerint ugyan egyértelmű, hogy Koszovó független lesz, Calin Popescu-Tariceanu román miniszterelnök közölte, hazája nem fogja elismerni az önálló Koszovót. Ellenkezését hangoztatta Szlovákia, Spanyolország, Görögország és Ciprus is.
A csúcsértekezleten döntés született, hogy Felipe González volt spanyol kormányfő vezeti azt a szakértői csoportot, amely az EU középtávú jövőjének alakításán gondolkodik majd. A korábban emlegetett két másik jelölt, Vaira Vike-Freiberga volt lett államfő és Jorma Ollila, a Nokia mobiltelefon-gyártó cég korábbi vezetője González helyettesei lesznek. A bölcsek tanácsának is nevezett kilencfős csoport az EU 2020 utáni arculatára összpontosít majd, és jelentését 2010 végére készíti el. A szakértői tanács létrehozását Nicolas Sarkozy kezdeményezte. Bár több tagállam kérdésesnek nevezi a testület fontosságát, végül mindenki elfogadta a francia álláspontot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.