A belga kereskedelmi minisztérium adatai szerint az ország 13,3 terawattóra orosz LNG-t importált 2024-ben – többet, mint 2021-ben vagy bármelyik korábbi évben. Az adatokat elsőként a De Tijd nevű belga napilap hozta nyilvánosságra, írja a Brussels Signal.

Az orosz gáz hajóval érkezik Belgiumba, a zeebrugge-i kikötőbe, amely az EU egyik legforgalmasabb LNG-terminálja. Ez a kevés európai létesítmények egyike, amely még mindig fogad orosz szállítmányokat.
A kikötőt a Fluxys, Belgium nemzeti gázszállító vállalata üzemelteti. Bár a beérkező gáz többsége nem Belgiumban marad – a Fluxys szerint körülbelül kétharmadát más EU-tagállamokba exportálják –, így is kimutathatóan nőtt az ország saját orosz gáz felhasználása: 2024-ben a fogyasztás kilenc százalékát tette ki. Belgiumban a földgázfogyasztás évek óta csökken, részben a magas árak miatt, részben energiahatékonysági törekvésekből fakadóan. A behozatal emelkedését inkább a cseppfolyósított gáz sajátos kereskedelmi és logisztikai jellemzői magyarázzák.
Ellentétben a vezetéken érkező gázzal, az LNG tengeri szállítással jut el céljához. A zeebrugge-i terminálra érkező szállítmányokat gyakran csak átmenetileg tárolják, vagy más hajókra rakodják át – ezek akár Kínába is továbbutazhatnak.
Jogilag érvényes, politikailag vitatott
Az Európai Bizottság közben javasolta az orosz LNG fokozatos kivonását – új szerződéseket 2026-tól tiltanának be, a meglévőket pedig 2028-ig vezetnék ki. Addig viszont a korábbi szerződések továbbra is érvényben maradnak.
Belgium azt állítja, hogy csökkenteni akarja az orosz LNG-importját, de kormánya – akárcsak Franciaországé – azt mondja, hogy a vállalatoknak jogi támogatást kell kapniuk a szerződések felmondása előtt, hogy elkerüljék a költséges pereket.
Egyes uniós tagállamok már teljesen leállították az orosz gázimportot, mások – például Németország – az Egyesült Államokkal és Katarral kötöttek új megállapodásokat. Belgium azonban továbbra is kulcsfontosságú szereplő maradt az orosz LNG globális áramlásában – részben az infrastruktúrája, részben a korábban megkötött, még érvényes szerződések miatt.
Bár Brüsszel a származási nyomonkövetésen keresztül próbálja korlátozni az orosz LNG mozgását, a gyakorlatban ez nehezen alkalmazható.
A Fluxys szerint világos jogi és politikai iránymutatásra van szükség az uniós döntéshozóktól. Addig is az orosz LNG továbbra is érkezik Belgiumba – vagy az ország energiaellátását biztosítva, vagy csak tranzitként, de minden eddiginél nagyobb mennyiségben.
Belgium üzletel, de Magyarországot támadják
Szijjártó Péter korábban élesen bírálta az Európai Bizottság legújabb döntését, amely az orosz energiahordozók teljes kizárását irányozza elő az uniós piacról. A tárcavezető szerint ez az intézkedés súlyosan veszélyezteti Magyarország energiaellátását, gazdasági versenyképességét, és sérti a nemzeti szuverenitást is.
Brüsszel már régóta támadja a magyar rezsivédelmi politikát, és kötelezettségszegési eljárást is indított az ország ellen. A mostani rendelettervezet pedig a tagállamok számára kötelezővé tenné az orosz földgáz és kőolaj teljes kivezetését.
Egész Európa versenyképességére káros az orosz energiaembargó
Akár 800 milliárd forinttal is megemelheti Magyarország energiakiadásait az EU orosz energiahordozókra tervezett embargója – figyelmeztetett az Energiaügyi Minisztérium államtitkára.
A szankciós javaslat következményeként a magyar háztartások akár négyszeres gáz-, illetve kétszeres áramszámlával szembesülhetnének.
„Ez elfogadhatatlan teher lenne a lakosság számára” – fogalmazott.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kijelentette, harcolni fog az orosz gázimport tiltására vonatkozó brüsszeli javaslat ellen. A politikus szerint az orosz gáz olcsó, és feladása az ellátásbiztonságot is veszélyezteti.
Ez elfogadhatatlan, küzdeni fogunk ez ellen a brüsszeli terv ellen, és meg fogjuk védeni Magyarország energiabiztonságát, meg fogjuk védeni a magyar családokat. Addig küzdünk, amíg kell, hogy a Von der Leyen–Zelenszkij-terv ne tehesse tönkre Ukrajna kedvéért Magyarországot, a magyar családokat
– hangsúlyozta.