Vízköves csövek, halálfejes szórólapok

A kazincbarcikai kórházban vízkövesek a csövek – rótta fel öt évvel ezelőtt a miniszterelnök-jelölti vitában Medgyessy Péter Orbán Viktornak. Bár a vízkő nagyságából nehéz következtetni a gyógyítómunka minőségére, az egészségügyi ellátások esetleges alulfinanszírozottságára, e kijelentéssel a vízköves csövű kórház országos hírnévre vagy inkább hírhedtségre tett szert. Öt szocialista kormányzású év elég idő lett volna azóta egy kórház felemeléséhez, ám Kazincbarcikán még ma is vízkövesek a csövek, sőt mára csődhelyzetbe került a kórház. Egyenesen „döglött ló” – Szitka Péter szocialista polgármester szavaival élve, aki szerint csak a kórház-privatizáció jelent kiutat az eladósodott intézmény számára. A vitatott szándékok miatt ma már a városka lakói együtt élnek a tüntetésekkel, s valakik halálfejes szórólapokkal nyilvánítanak véleményt a kazincbarcikai gyógyítómunka minőségéről is.

Varga Attila
2007. 12. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy meglepetést okozott 2002 áprilisában, amikor a miniszterelnök-jelölti vitában Medgyessy Péter a következőket mondta Orbán Viktornak: „Én érdeklődéssel hallgatom a történelmi áttekintését az elmúlt évekről, de azt gondolom, hogy most sajnos van egy tárgyunk, amiről beszélgetni kell, és erről kell valamit mondani. Nos, nézzük a tényeket. Én ugye tényleg nagyon sokfele jártam az elmúlt hetekben, mint ön is egyébként. Voltam a kazincbarcikai kórházban, elképesztő, hogy milyen körülmények között dolgoznak. Olyan vízcsövek vannak, amiken a lerakódástól éppen hogy át tud szivárogni a víz. Katasztrofális állapotok vannak nagyon sok kórházban. Nagyon jelentős kórházakban, ahol nagyon komoly ellátás, nagyon jelentős kör ellátását kéne biztosítani. A rendelőkben nőttek a várakozási idők, drágább a gyógyszer, a műtétekre várni kell, és sajnos nagyon sokszor azt mondják a betegnek, hogy ne haragudjon, de legyen szíves hozza be a szokásos gyógyszerét, ami a normál ellátásához kell, mert nem tudjuk biztosítani azt, hogy meglegyen a gyógyszere. Az ápolói létszám húsz százalékkal csökkent, ezt azért borzasztó, mert ugye az orvos sem tudja igazán ellátni a tevékenységét akkor, ha nincs mellette ápoló, aki maradt ápoló, annak viszont sokkal nehezebb a sorsa, hiszen egyik helyről a másik helyre szaladgál. Tényleg csodálatos emberek ezek, azért ezt meg kell mondjam!”
És most nézzük meg, hogy öt év alatt hová jutott a kazincbarcikai kórház. És rozsdásak, vízkövesek-e még a csövek? És hogy a rendelőkben még mindig a hosszú várakozási idő, a dráguló gyógyszer a legnagyobb probléma? És lehetséges-e, hogy a betegek a még itt dolgozó orvosokkal és nővérekkel közösen visszasírnák azt az öt évvel ezelőtti időszakot?
Öt év jussa: csődhelyzet
Az Orbán-kormány idején a környékbeli egészségügyi intézmények sikeresen pályáztak. Kazincbarcika is számíthatott volna pénzekre, de a pályázatokban rendre formai hibák voltak, így azokat be sem fogadták.
Kétségtelen tény, hogy 2004-ben több mint 2,6 milliárdos címzett támogatásból megindult a Kazincbarcikai Városi Kórház rekonstrukciója. „A betegek és a dolgozók e nagyszabású beruházás révén lényegesen komfortosabb, korszerűbb, európaibb körülmények között gyógyulhatnak és dolgozhatnak a jövőben. A praktikum és a gazdaságosság szempontjai mentén, folyamatos betegellátás mellett végzett átalakítások főbb részleteiről megtudtuk: megépítettek egy olyan korszerű műtőblokkot, amelyben a takarékosságról is gondoskodtak. A korábbi kilenc műtő ugyanis kihasználatlannak bizonyult, ezek helyett napjainkban hat műtő áll rendelkezésre. Négyben a nagy, általános operációkat végzik a szakemberek, illetve van egy úgynevezett császáros és egy egynapos sebészeti műtő is. A hat egység a műszerezettség tekintetében is megállná a helyét bármely nagyobb, korszerűen felszerelt európai kórházban” – így harangozta be évekkel ezelőtt a rekonstrukciót egy helyi sajtóorgánum. Az új tömb földszintjén alakították ki a sürgősségi befogadóhelyet, s e mellé került az intenzív osztály, így nagyobb baj esetén azonnal riasztható az itteni team, s a beteg egy percen belül az intenzívre kerül.
Kétségtelen, hogy a kazincbarcikai kórházkomplexumnak csak a főépülete újult meg. Számítások szerint három évvel ezelőtt az átfogó rekonstrukcióhoz ötmilliárd forintra lett volna szüksége az intézménynek. A rendelőintézet, az ápolási osztály, a gazdasági részlegek, a konyha és a mosoda felújítása tehát elmaradt. A részleges felújítást követően igencsak felemás helyzet alakult ki, a régi épületekben járva a hetvenes évek elején érzi magát az ember. A folyosókon fröccsöntött műanyag székek, a szakrendelők elsárgult ajtajain alumíniumbetűk, látni még mellettük a régi beutalótartó csövek vaspilléreit is. Az egyik folyosón a málladozó falnak támasztottak egy kiselejtezett, terheléses vizsgálatokhoz használt vaskerekű biciklit is. A műszaki osztályon az intézmény informatikai rendszeréért felelős sokmilliós számítógépeket az 1969-ben az épületátadásra beszerzett asztalokon tárolják. A büfében kirakott tábla retekakcióra hívja fel a figyelmet. Egy orvosnő, aki kritikusan szemléli a kórházeladási kísérletet, kérésemre előkeríti azt a vízköves csőből származó metszetet, amely 2002-ben a kórházban járó Medgyessy Péter szocialista miniszterelnök-jelöltet is megdöbbentette. Való igaz, riasztó látványt nyújt a tíz centiméter átmérőjű cső szelvénye, hiszen nyolc-kilenc centiméter vastag vízkőréteg képződött rajta. Volt tehát mire emlékeznie a politikusnak az Orbán–Medgyessy-vitában. A kórház 1969-ben épült, huszonhárom év alatt rakódott le a cső falán az igen vastag vízkőréteg. Némileg magyarázza a helyzetet az, hogy az országban e térségben a legkeményebb a víz, a kőképződés tehát itt a legintenzívebb. Nos, mint jól tudjuk, a szocialisták megnyerték a választást, ám az utóbbi öt évben csak a retorika szintjén történt meg a vízkőtlenítés. A folyosón, a fejünk felett futó csövek a helyükön maradtak, a vízkő miatt alig csordogál bennük a víz.
A vízkőnek persze nincs sok köze az ellátás minőségéhez – vagy mégis?
Az alulfinanszírozottság miatt az utóbbi években megbillent a kórház gazdálkodása. Szitka Péter, Kazincbarcika szocialista polgármestere úgy fogalmazott, hogy az elmúlt időszakban nyilvánvalóvá vált mindenki előtt, hogy a kórház csőd közeli állapotban van, és az eltelt egy év arról szólt, hogy megoldást keressenek az intézmény helyzetére. – Az is egyértelmű, hogy a város több forrást nem tud hozzátenni a kórház kasszájához, így szakmai befektető bevonása nélkül a városi kórház halálra van ítélve – szögezte le a politikus.
A polgármester sajtótájékoztatón tett nyilatkozata szerint a környező városok kórházait is megkeresték, javaslatot téve szakmai, gazdasági, egészségügyi integrációra, de „döglött lovat senki nem akar, nem szeret a szekere elé befogni”, ezért döntöttek amellett, hogy üzemeltetőt keresnek. A kórház összes tartozása november elején már meghaladta a 300 millió forintot, amiből már a lejárt követelés is több mint 250 millió forint. A működtetés átadásáról szóló pályázati anyag kapcsán hozzáfűzte, hogy öt szakmai befektetői csoport vette át a dokumentációt. A pályázat a város önkormányzatának közfeladatát képező egészségügyi feladatok 20 évre átadásáról és az ahhoz kapcsolódó vagyonkezelői jog átruházásáról szól. A privatizációt ellenző demonstrációk fő szervezője Rizner József, az Összefogással Barcikáért Egyesület elnöke.
Meleg van. Na és?
Rizner régi motoros a kazincbarcikai közéletben, korábban az MDF színeiben politizált, legutóbb, harmadjára már az egyesület jelöltjeként került a közgyűlésbe. Szerinte a kórház felújított sürgősségi épületének kihasználtságával bajok vannak, s ezt már kifogásolta az intézmény felügyeletére kirendelt önkormányzati biztos is. Nem kerültek a súlyponti kórházak közé, s az úgynevezett volumenkorlát is megöli az intézményt.
Miután milliárdokat pumpáltak az intézménybe, most odaadni értelmetlen – véli a helyi politikus. Az önkormányzat nemrégiben még egy színes prospektust is kiadott azért, hogy megmagyarázza a privatizáció szükségességét. Rizner József szerint a kiadványból néhány lényeges pont hiányzik. Például az, hogy milyen mértékben alulfinanszírozott ez a kórház, az sincs benne, hogy a város 1994 óta szocialista vezetésű, s az sincs benne, hogy a polgármester az előző ciklusban a térség országgyűlési képviselője volt, így számtalan lehetősége lett volna a kórházért lobbizni.
A felújítással és az átalakulással kapcsolatban is sok a mendemonda. Például kiszervezték a mosodát és a takarítást, viszont a nyertes takarítócég nem tudta, hogy a műtőt nem úgy kell takarítani, mint a buszok várótermét, magyarul az új cég dolgozói nem voltak felkészülve a kórházi kihívásokra. Sötétített üvegfelületet kapott a felújított központi épület, de az ultraviola-szűrőt kifelejtették az üvegrétegek közül, így nyáron a kórházi osztályokon elviselhetetlen a meleg.
Novemberben már tüntettek a privatizáció ellen. Nem akarják azt sem, hogy kórházuk üzemeltetését az a HospInvest Zrt. kapja majd meg, amely a hatvani, a gyöngyösi, illetve a kiskunhalasi kórházat működteti, és amelynek gazdálkodásában Rizner szerint az Állami Számvevőszék több szabálytalanságot tárt fel a magánosítás óta.
Megtudom, nem ez ellen a cég ellen tüntettek, hanem a magánosítással van bajuk. Az a problémájuk, hogy a 258 milliós tartozás átvállalásáért megkapható az intézmény 20 évre. Márpedig a kórház-privatizációkban jeleskedő cégek egy része a létszámmegtartásra és a kórházak fejlesztésére tett ígéreteit nem tartotta be. – Az egészségügy az utolsó bástya, amelyet a jelenleg regnáló hatalmi kör szeretne megszerezni – szögezte le a demonstráció szervezője. Kérdésemre válaszolva a leghatározattabban visszautasította azt, hogy a kórházi gyógyítás minőségére utaló, halálfejes szórólapokat ők terjesztették volna. – Elítéljük a módszert, amely halálfejeket tartalmazó szórólapon, internetről letöltött irományok alapján, tények elferdítésével vagy valótlanságokkal a kórház ellen igyekszik hangolni a közvéleményt, s mindezt névtelen módon – szögezte le beszélgetőtársam. Véleménye szerint nem lehet szó nélkül hagyni a történteket, ugyanis ez olyan időpontban történik, amikor a kórház sorsa sok szakmai vitát vált ki, jelentős a bizonytalanság az ott dolgozók körében.
Sereghajtók között
„Szomorúan olvasom a kórházról írtakat. Sajnos azok közé állok be a sorba, akik negatív tapasztalattal rendelkeznek a kórházat illetően…” – többnyire így kezdődnek az egyik egészségügyi szakportál által indított kórházi rangsoros beszámolók a kazincbarcikai kórházról. Részleteiben nem kívánok a bejegyzésekből idézni, mert hiszem, hogy az egészségügyi szakszemélyzet és az orvosok nagy többsége messzemenően lelkiismeretesen foglalkozik a betegekkel egy lelkiismeretlen reform időszakában is. Az év kórháza szavazáson jellemezhető 227 kórház és rendelőintézet közül a kazincbarcikai a 216. helyen állt.
Maga Szitka Péter így ír a kórházi minőségről internetes blogjában (mióta a miniszterelnök blogozik, sikk a szocialista politikusoknak blogot indítani az interneten):
„Hospitality // 2007. 10. 15. // 21:09
Beszéljünk már őszintén. Ez a kórház csődben van. Persze jogilag nem, de valójában mindannyian tudjuk, hogy igen. És nem tegnap került csődbe. Ez a pálya már régen, sok éve elkezdődött, már régen megindult a gazdasági leépülés, csak akinek tudni kellett volna róla, hogy baj van, az vagy nem tudta, vagy tudta. Aztán hogy tudta vagy nem? Jegyzem meg, egyik sem jobb. De ez a csőd, nehogy azt higgyük, hogy csak pénzügyi természetű. Minden értelemben ott vagyunk, ahonnan már csak felfelé visz az út. Köztudomású tény, hogy a barcikaiak nem rajonganak saját kórházukért; ha lehet, elmennek Ózdra, Miskolcra gyógyulni.”
A szocialista városvezető egyébként szívesen üzen blogjában a kazincbarcikaiaknak. Mint például: „Megtalálták az ősanya sírját? Tegnapi napon váratlan telefon ért kollégámtól. Nem maga a hívás ténye volt az, hanem mindinkább a tartalma.”
Péntek című bejegyzésében így elmélkedik: „Azokon a péntekeken, amikor testületi ülés van, valahogy gyorsabban telnek az órák. Hipp-hopp és máris dél van. Persze megint erős döntéseket hoztunk, többnyire a jövőnk megalapozásával kapcsolatosan.”
Egyik legutóbbi, Hospitality II. című bejegyzése szerint mégis győzött a józan ész. „Ma ülésezett a bíráló munkacsoport. Nem ragoznám túl. Szórul szóra a munkacsoport vezetőjeként az alábbi közleményt tettem. A Kazincbarcika Város Önkormányzat Képviselő-testülete a Kazincbarcika Városi Kórház vagyonkezelésbe adására kiírt pályázatának bírálatára létrejött munkacsoportja az eljárás eredménytelennek nyilvánítását javasolja az önkormányzat képviselő-testületének. A beérkezett pályázatok mindegyike hiánypótlásra szorul, a bizottság azonban a hiánypótlások esetleges benyújtása esetén sem látja biztosítottnak a képviselő-testület által elvárt egészséges versenyhelyzet kialakulását.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.