Biztosra megy a kisebbik koalíciós párt – állítják nevük elhallgatását kérő szocialista képviselők. Ha az a harminc-negyven képviselő, aki továbbra is kétkedik a jogszabály által körvonalazott rendszer működőképességét és méltányosságát illetően, mégsem szavaz igennel, akkor az SZDSZ-es képviselők akár ki is vonulhatnak – mondta kérdésünkre az egyik képviselő. – Ez azzal járhat, hogy nem lesz költségvetés, ez pedig nagyon könnyen ügyvezető kabinetet és előre hozott választásokat is eredményezhet – „emelte a tétet” egy másik szocialista honatya.
– Nem gondoltam volna, hogy az SZDSZ belemegy abba, hogy szétbombázzuk az eredeti szövegváltozatukat, ezért tartok attól, hogy a Horváth Ágnes vezette minisztérium a törvényhez rendelendő végrehajtási utasításokkal felülírja a nehezen elfogadtatott szocialista módosító indítványokat – hallhattuk tegnap Karsai József MSZP-s képviselőtől. Szerinte igaza lehet a Védegyletnek abban, hogy az EU eltörölheti majd a magánbefektetőket korlátozni hivatott állami garanciákat, hiszen nemrégiben a szocialista Szanyi Tibor is ilyesmire utalt. Karsai lapunknak azt mondta: három szakértői anyagot is vár a napokban, amelyek alapján fogja eldönteni, megszavazza-e hétfőn az ominózus törvényjavaslatot. Ha a hét végén a nem mellett dönt, akkor megpróbálja maga mellé állítani – megnevezni nem kívánt, de két-három tucatnyinak mondott – ingadozó képviselőtársait.
Szili Katalin akkor is nyilvánvalóvá teszi álláspontját hétfőn a parlamentben – miszerint az egészségbiztosítási törvény zárószavazását februárra kellene halasztani –, ha éppen elnököl, legfeljebb nem voks formájában, hiszen az elnök nem szavazhat. A házelnök újságírók előtt hangsúlyozta: a magyar közjogi berendezkedésben nincs második kamara, valakinek viszont közvetítenie kell a civil szervezetek és az érdekképviseletek véleményét a döntéshozók felé. Hozzáfűzte: házelnökkként több szervezettől, szakszervezettől és az MTA-tól is kapott megkeresést, valamint az MSZP fenntartható fejlődés munkacsoportja is arra kérte, tegyen javaslatot az egészségbiztosítási törvény végszavazásának elhalasztására. Szili közölte: a kormánytól kérte, hogy hozza nyilvánosságra a már elkészült végrehajtási rendeleteket.
A Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető által jegyzett szerdai sajtóközleményben ugyanakkor emlékeztet arra: az MSZP képviselőcsoportja keddi ülésén döntött az egészségbiztosítási törvény tartalmának támogatásáról, és külön szavazással döntött a végszavazás időpontjáról. – Az MSZP frakciója a december 17-i zárószavazáson egyhangúlag támogatni fogja a törvényjavaslatot – állította Simon Gábor, a szocialista párt választmányi elnöke Veszprémben. Hogy a garanciák a továbbiakban is meglegyenek, a szocialista frakció szakpolitikusai a törvény végrehajtási utasításainak kidolgozásában is részt kívánnak venni – közölte. Horváth Ágnes úgy reagált Szili Katalin szavaira: hosszú egyeztetési folyamat kísérte végig a törvényalkotást, s végül olyan kompromisszum született, ami az MSZP-nek is elfogadható. A tárcavezető szerint nincs értelme a további vitának.
– Valójában arról van szó, hogy a korábbi kormányzati terveknek megfelelő pénzmennyiséget valahogyan ki kell venni az egészségügyből; ehhez pedig a parlamenti többséget biztosítani kell – nyomatékosította ugyanakkor Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője a párt tegnapi elnökségi ülése után.
Orbán Viktor kiállt Varga Judit mellett
