A Gyurcsány-cég és a fair play

Jogellenesen rúgták ki, illetve jogellenesen tiltották meg, hogy a helyi szakszervezeti tisztségviselő a gyár területére lépjen a miniszterelnök érdekeltségébe tartozó Motim Kádkő Kft.-nél.

Bákonyi Ádám
2008. 01. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Küzdelem
– 2003. május: A Népszabadság beszámol arról, hogy Gyurcsány Ferenc – akkor még ifjúsági és sportminiszter – vállalkozásánál a heti 36 órás munkaidőt 40 órára emelték.

– Ugyancsak 2003-ban megkezdődik a pereskedés, amelynek során később a munkaügyi bíróság és a Legfelsőbb Bíróság is törvénytelen foglalkoztatást állapított meg.

– 2006: Az OMMF Nyugat-dunántúli Munkabiztonsági Felügyelősége újabb ellenőrzést folytatott, amelynek nyomán a munka- és pihenőidő szabályainak megszegése miatt a két céget négyszázezer, illetve egymillió-kétszázezer forint munkaügyi bírság megfizetésére kötelezték.

– 2007: A cégeknél az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség háromszori végrehajtási bírsága után állt helyre a törvényes munkaidő.


Az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) határozatában megállapította, hogy a Motim Kádkő Kft. jogellenesen tiltotta meg a helyi szakszervezeti tisztségviselő belépését a cég területére – tudtuk meg Székely Tamástól. A Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének (VDSZ) alelnöke idézte a munka törvénykönyvét, miszerint „a szakszervezet érdekében eljáró, a munkáltatóval munkaviszonyban nem álló személynek a munkáltató területére történő belépését a munkáltató nem tagadhatja meg, ha a szakszervezet a munkáltatóval munkaviszonyban álló taggal rendelkezik”.
Ismert, az érdekképviselet még tavaly ősszel perelte be a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó céget, amely álláspontja szerint a munka törvénykönyvét sértő, szakszervezet-ellenes magatartást tanúsított. A cég ugyanis úgy szüntette meg a helyi szakszervezeti bizalmi munkaviszonyát, hogy ahhoz a VDSZ nem járult hozzá. A társaság azzal indokolta döntését, hogy a helyi szakszervezetnek nincsen tagsága, míg a VDSZ állította: van, csak a tagdíjat a Motimnál nem a munkáltató vonja le, hanem a tagok fizetik be az érdekképviseletnek. Az OMMF határozata után – amely ellen a társaság fellebbezett – a VDSZ megnyerte a tisztségviselője jogellenes elbocsátása miatti pert is – igaz, az érdekvédő csak a kártérítés összegét fogadta el, a céghez már nem akar visszamenni.
*
A munka törvénykönyvét többször megsértő Motim-társaságok ügye már csak azért is figyelemre méltó, mert Gyurcsány Ferenc – aki tulajdonosi jogainak gyakorlását még ifjúsági miniszterré válásakor függesztette fel – számos alkalommal hangoztatta, hogy ő maga és a kormánya baloldali, így a gyengébb, azaz a munkavállaló oldalán áll. Sőt a kormányfő nyáron jelentette be, hogy a munka törvénykönyvével ellentétes gyakorlatot folytató munkáltatók erőteljes szankciókra számíthatnak. Emlékezetes, a Motim Kádkő és a Motim Műkorund Kft.-nél csak a munkaügyi bíróság, a Legfelsőbb Bíróság ítélete, valamint az OMMF háromszori végrehajtási bírsága után állt helyre a törvényes munkaidő. Az OMMF Nyugat-dunántúli Munkabiztonsági Felügyelősége 2006-ban folytatott ellenőrzést, amelynek nyomán a munka- és pihenőidő szabályainak megszegése miatt a két céget 400 ezer, illetve 1,2 millió forint munkaügyi bírság megfizetésére kötelezték, ennek a társaságok eleget tettek. Nagy Péter ügyvezető igazgatót lapzártáig nem értük el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.