A halál jegyesei

Száraz Miklós György
2008. 01. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tompa puffanással zuhan vissza a földre a matador. Tízezer ember döbbent némasága roppant tenger, elnyeli a néhány erőtlen sikolyt. Csak én ordítok fel boldogan belül. „Végre! – ujjongok magamban. – Te kerested a bajt!” A hatalmas állat – fekete, vérző izomtömb – pördül, rajta van megint. Aládöf, fölhajítja másodszor is. Mint térden a gyújtós, úgy reccsen a test a vértől sáros fekete hegyre, aztán megint a porba csuklik. A puffanásból tudom, nincs magánál, az izmok ernyedtek, a férfi nem több egy darab kicsontozatlan húsnál. A bika pördül, döf. Ruha foszlik, szakad a bőr, reped a hús. A szarv beakadhatott valamibe, a matador nem repül fel, hánykódik az állat fején, mint a porrongy. Ahogy megint a homokba zuhan, ráomlik a vörös és fekete húshegy, paták tipornak benne. Két döfölő, tömpe szarv a világ. Újra döf. Újra és újra. Két vaskos láb, két fekete bozontú csüd, két vörös pata a véres aranyon. „Az istenit! – hördülök fel. – A kurva életbe!” Talpon vagyok, együtt ordítok a tízezerrel, sírni szeretnék, zokogni, hányni. „Szedjék már le róla!” Remeg a lábam, a szívem úgy ver, alig hallok a toluló vértől, eldugul a fülem. „Ölje már meg valaki!”
Pedig én mindig bikapárti voltam.
„Corrida de toros. Hát ez volna az? Mitikus ősidők maradványa? A királyi erő, a felhatalmazottság, a beavatottság, az uralkodás képességének kinyilvánítása?”
Szótlanul ballagtunk a Nap Kapuja mögött húzódó szűk utcákban, a Plaza Mayort – bikafejes bárjaival együtt – aznap éjjel messze elkerültük.
„A régiek szerint a Bika világkor Krisztus születése előtt négyezertől kétezerig tartott. Termékeny anyaistennők és bősz viharistenek ideje volt. A földművesé, a gyúrható sárral, csorgó vízzel kísérletező, letelepült emberé. De mit érdekel most engem Atlantisz, Egyiptom, Babilon bikakultusza. Ugarit és Ur kék szakállú, arany bikaálarcai. Kréta legalább nem volt véres. A lendülő szarvat markoló artistát, a porond papját, a kultikus aréna mutatványosát maga az állat hajította egyetlen mozdulattal a háta mögé. Aztán a rómaivá lett perzsa Mithrász. Úgy tartották, a tőre alól kiomló sűrű vér megtermékenyíti a földet. Sangre de toro. Bikavér. Maga az erő, a vitalitás. De mi köze a mai corridának mindehhez?”
Én már kölyökkoromban is bikapárti voltam. Utáltam a rivalgó kürtöket, a ropogó zászlókat, a közönséget és a lándzsásokat, az egész ceremóniát. A véres porondot. És gyűlöltem a matadorokat. Ismertem minden érvet, ami a corrida mellett szól. Tudom azt is, hogy igazi férfi puszta kézzel öl, nyersen zabálja az osztrigát, vadászik, a mínusz húszfokos lépcsőházban éjfél után a kukák mögött fűrészeli a csajt, és a fogával bontja a sört. Na ja. De a bikaviadal az más. Tudom, Hemingway meg az öreg hal meg a Fiesta meg minden. Csakhogy a Papa állítólag azért vonzódott a vadászpuskákhoz, mert kicsi volt a maroklőfegyvere. (Amúgy kit érdekel ez?! Az Indián tábort férfi írta. A Vándorünnepet is.)
A balesetet, amiről beszámoltam, évekkel ezelőtt láttam. Megrázott, de bikapárti maradtam. Annyi történt, hogy azóta csak a viadalokat gyűlölöm, a matadorokat nem.
Akkor éjjel keveset beszéltünk, ballagtunk a csöndes Calle Lechugán, a Fejessaláta utcán, és Susana, mintha tudta volna, mi jár a fejemben, így szólt.
– Ha bikavért iszol, pogány isteneknek áldozol.
Őt nem rázta meg annyira a dolog, rég túlesett rajta, megélte már, hogy legnagyobb megrökönyödésére együtt őrjöngött a tömeggel. Tudta, amit én azóta sem, milyen az, ha megtébolyítja az embert a vér.
– Jó – egyeztem bele hirtelen. – Áldozzunk a pogány isteneknek. Igyunk valahol bikavért.
Sokáig kóvályogtunk azon az éjszakán. Öreg bárokban idős férfiak telepedtek az asztalunkhoz, Sangre de Torót ittunk mindenütt a két halott – a hatalmas bika, akkora volt, akár a Taurus-hegység, és a vékony matador – emlékére. Az öregurak, akik az asztalunkhoz ültek, ők is mind Sangre de Torót ittak, és mind ugyanarról beszéltek, a balesetről, régi nagy corridákról, amilyenek manapság nincsenek. Matadorok nevét motyogták révülő tekintettel, olyanokét, akik húsz, harminc, negyven éve porladnak a föld alatt. Nagy matadorok nagy csapatai! Híres banderillerók, a megfizethetetlenek: mindig kettő van egy csapatban. Puntillerók: a kegyelemdöfés tisztessége az övék. Lándzsás picadorok, monosabiók: senki nem emlékszik rájuk, míg matadorrá föl nem küzdik magukat. Végül gyászos fogatukkal a mulillák: ha itt az idő, ők vonszolják ki a véres tetemet a kör alakú arénából, mely a mindenség, az aranykor és a teljesség jelképe, az isteni és az emberi szín együtt.
Később a szállásunkon bekapcsoltam a tévét. Valamelyik éjfél utáni híradóból tudtam meg, hogy még él. Gerince, bordája törött, lépe, mája, veséje leszakadt, órák óta műtik, az esélye, mondta könnyeivel küszködve a bemondónő, alig több a semminél. Ültem az ágy szélén, bámultam a képernyőt. Egész Madrid, egész Spanyolország erről beszélt, csak erre volt kíváncsi. Tízpercenként újra és újra visszajátszották, és én újra és újra megbabonázva bámultam a baleset végtelen másodperceit, újra és újra ismeretlen indulat, esztelen harag öntött el. Régi felvételeket mutattak. Ünnepelték. Szerénynek tűnt rajtuk. Tartózkodóan mosolygott. Nevetett, a falucska nevét említette, ahol született. Más útja nem volt, mondta, és széttárta a karját, ennyi az ő története. Egy fekete-fehér fényképen az anyjával. Nem mosolyog: komolyan néz a lencsébe. Gondolkodó arc. Nem sportoló, nem színész, nem cirkuszi mutatványos. Talán pap. Vagy táncos? Megszólaltak a rokonok, ismerősök. Barátja, barátnője nem volt? Elhagyták? Lehet, hogy nem is voltak kedvesei? A viadal volt a szerelme? Bikákkal járta a nászi táncot? A bika és a férfi. A halál jegyesei.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.