A kilátástalan nyomorból a tisztes szegénységbe

Hihetetlen gyorsasággal terjed a világ egyik legszegényebb országában, Bangladesben létrejött mikrohitelezési modell. Dél-Ázsiától kezdve Afrikán át Latin-Amerikáig ma már negyven államban több mint harmincmillió ember él a kilátástalan nyomorúságból kivezető pénzügyi lehetőséggel. A tavaly Nobel-békedíjjal elismert Muhammad Junusz közgazdász módszerének lényege a fedezetigazolást nem igénylő, csekély összegű kölcsönök folyósítása.

2008. 01. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Huszonhat dollár – csupán ennyi volt az a hitel, amit Muhammad Junusz közgazdászprofesszor Grameen bankja először folyósított az éhínség sújtotta Bangladesben a hetvenes évek közepén. A pénzintézettől kapható sajátos mikrokölcsönök átlagos összege azóta sem sokat változott. A technika fejlődése azonban a heti rendszerességű törlesztést és a hitelhez jutást is könnyebbé tette a világ negyven országában meghonosodott bankhálózat koldusszegény ügyfeleinek. A költségcsökkentő vívmányok egyike, hogy a 10-20 dollár összegű hitelek visszafizetését az adósoknak ma már nem kell a pénzintézetek képviselőinél intézniük, hanem a kölcsönt – a helyi telefontársaság segítségével – emelt díjas SMS formájában is rendezhetik.
A koldusok bankjaként számon tartott bangladesi Grameen bank (a Grameen szó magyarul vidéket jelent) idén több olyan vállalkozást és alapot is sikeresen működtetett, amelyek gerincét továbbra is az alacsony kamatokkal folyósított, a legtöbb esetben fedezetigazolást sem igénylő mikrohitelezés adja, ügyfélköre pedig a legrászorultabb vidéki lakosság. A Grameen Telekom például egy olyan nonprofit cég, amelyik a falusi nincstelenek százezreit juttatja mobiltelefonhoz, így segít a munkalehetőségek keresésében, illetve a mikrovállalkozások beindításában. Junusz az első hitelét olyan kézműveseknek adta, akik bambuszháncsból készítettek használati tárgyakat. A közösség tőke híján nem tudott továbblépni, de a hitel segítségével mára sikeres önsegélyező rendszert építettek ki, amivel sok ezer embernek adnak szerény, de biztos megélhetést. A Nobel-békedíjjal jutalmazott Grameen-modell ma már családok tízmillióinak nyújt lehetőséget arra, hogy a feneketlen nyomor helyett a tisztességes szegénységet választhassák. A bank olyan beruházásokban is részt vesz, amelyek a mezőgazdasági tevékenység finanszírozásán túl oktatással, számítástechnikai fejlesztésekkel foglalkoznak.
A Grameen-hálózat jórészt nem profitorientált szervezetekből áll, de a modellt átvevő több mint negyven ország mikrohiteleket folyósító pénzintézetei között találunk államilag támogatott, vagy a Világbank részvételével működő bankokat is. A legtöbb mikroadós Dél-Ázsiában található – Banglades mellett Indonéziában, Srí Lankán és Indiában – de a rendszer ugyanúgy működőképes Mexikóban és Etiópiában is. A legtöbb, szegényeket segítő hitelt Kínában lehetne elhelyezni, a vidéki parasztság egy része ugyanis errefelé is kevesebb mint napi egy dollárból él. A finanszírozást állami bankok segítségével elképzelő kommunista vezetéssel hónapok óta folytat tárgyalásokat a Grameen. Eközben Indiában már a mikrohitelezés rendszerének szabályozása van napirenden, annyira népszerű a modell. Argentínában és Ecuadorban pedig az állam is részt vállal a kamatterhekből. A bizalomra épülő rendszerben az adósok több mint kilencven százaléka rendszeresen törleszti a többségében kis összegű részleteket, és a kamatlábak mértéke a legtöbb országban az adósok szociális helyzetétől függ. Míg a koldusok nullaszázalékos kamatra kapnak kölcsönt, addig a továbbtanulásra vagy vállalkozás elindítására felvett mikrohitelek terhe magasabb.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.