A lakás szinte az egyetlen vagyonunk

Munkatársunktól
2008. 01. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy éle­ten át gür­cö­lünk a la­ká­sun­kért, s nem is igen van más va­gyo­nunk. Ez a konk­lú­zi­ó­ja a Va­das Gá­bor ál­tal ké­szí­tett, A ma­gyar ház­tar­tá­sok va­gyo­na – le­gen­dák és té­nyek cí­mû, teg­nap köz­zé­tett, a Ma­gyar Nem­ze­ti Bank ál­tal meg­ren­delt ta­nul­mány­nak. Míg a ki­lenc­ve­nes évek­ben még meg­ta­ka­rítá­si cso­dá­ról be­szél­het­tünk, az ezred­for­du­ló után már in­kább a meg­ta­ka­rí­tá­si ka­taszt­ró­fa ki­fe­je­zés a he­lyén­va­ló – ál­lít­ja a ma­gyar la­kos­ság va­gyo­ni hely­ze­tét vizs­gá­ló do­ku­men­tum. Egy fõ­re ha­zánk­ban kö­rül­be­lül 6,5 mil­lió fo­rint jut, ami azon­ban két­har­ma­da rész­ben in­gat­lant je­lent.
A fi­ze­té­sek­hez ké­pest csak Nagy-Bri­tan­ni­á­ban és Ola­szor­szág­ban ma­ga­sabb az in­gat­la­nok ará­nya, mint Ma­gya­ror­szá­gon. A pénz­ügyi meg­ta­ka­rí­tá­sok te­rén ugyan­ak­kor mes­­sze le­ma­ra­dunk. A 65 ezer mil­li­árd­nyi ma­gyar va­gyon több mint két­har­ma­da, majd 42 ezer mil­li­árd fo­rint áll in­gat­la­nok­ban, a pénz­ügyi meg­ta­ka­rí­tá­sok pe­dig a 14 ezer mil­li­ár­dot sem érik el. A ma­ra­dék 9 ezer mil­li­ár­dot tar­tós fo­gyasz­tá­si cik­kek­ben „tá­rol­juk”.
A la­kás­va­gyon ará­nyá­nak nö­ve­ke­dé­se mö­gött az árak ug­rás­sze­rû emel­ke­dé­se áll. Míg 1999-ben még 100 ezer fo­rint kö­rül moz­gott a négy­zet­mé­ter­ár, 2003-ra 160 ezer­re ug­rott, és az­óta kö­rül­be­lül ezt a szin­tet tart­ja. Ez az ár­vál­to­zás ter­mé­sze­te­sen a tel­jes, or­szá­gos la­kás­va­gyo­non is tük­rö­zõ­dik. En­nek ér­té­ke 1995-ben 15 ezer mil­li­árd fo­rin­tot tett ki, 1999-ben már meg­ha­lad­ta a 20 ezer mil­li­ár­dot, és 2004-ben el­ér­te a 40 ezer mil­li­árd fo­rin­tot.
Az ár­emel­ke­dés mel­lett az ál­lo­mány bõ­vü­lé­se is meg­fi­gyel­he­tõ: az etóbbi 10 év­ben majd­nem 200 ezer­rel, 4,2 mil­li­ó­ra nõtt az in­gat­la­nok szá­ma. Az ott­ho­nok szín­vo­na­lá­nak emel­ke­dé­se azon­ban el­ma­radt, az in­gat­la­nok két­har­ma­dá­nak ára nem éri el a 10 mil­lió fo­rin­tot sem, és kö­rül­be­lül ne­gye­dük esik a 10 és 20 mil­lió fo­rint kö­zöt­ti ka­te­gó­ri­á­ba.
Az in­gat­lan­va­gyon ará­nyá­nak nö­ve­ke­dé­sé­re je­len­tõs ha­tá­sa volt a la­kás­tá­mo­ga­tá­si rend­szer át­ala­kí­tá­sa is. Az egy­re ol­csóbb la­kás­hi­te­lek mi­att több pénz áram­lott a la­kás­piac­ra. Va­das Gá­bor azt a tév­hi­tet el­osz­lat­ja, mi­sze­rint az or­szág uni­ós csat­la­ko­zá­sa az in­gat­lan­árak emel­ke­dé­sé­hez ve­ze­tett. A ku­ta­tá­sok sze­rint ez a ha­tás csak az or­szág ki­emel­tebb te­rü­le­te­in ér­vé­nye­sült.
Míg a ma­gyar ál­lam­pol­gár­ok in­gat­lan­va­gyonának ér­té­ke az egek­be szö­kött, a pol­gá­rok pénz­ügyi meg­ta­ka­rí­tá­sai jó­val ki­sebb mér­ték­ben nö­ve­ked­tek. Ezen a te­rü­le­ten mes­­sze Eu­ró­pa mö­gött kul­lo­gunk. Míg az uni­ó­ban el­sõ he­lyen ál­ló ola­szok pénz­ügyi meg­ta­ka­rí­tá­sai az éves jö­ve­del­mük majd há­rom­szo­ro­sát te­szik ki, Ma­gyar­or­szág az egyet­len, ahol ez el sem éri az éves jö­ve­del­met. Az össz­va­gyon te­rén sem ál­lunk túl fé­nye­sen: ösz­­szes meg­ta­ka­rí­tá­sunk alig több, mint az éves jö­ve­del­münk öt­szö­rö­se. Ez­zel az arán­­nyal utol­sók va­gyunk az ös­­sze­ha­son­lí­tás­ban sze­rep­lõ or­szá­gok kö­zött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.