Egy életen át gürcölünk a lakásunkért, s nem is igen van más vagyonunk. Ez a konklúziója a Vadas Gábor által készített, A magyar háztartások vagyona – legendák és tények címû, tegnap közzétett, a Magyar Nemzeti Bank által megrendelt tanulmánynak. Míg a kilencvenes években még megtakarítási csodáról beszélhettünk, az ezredforduló után már inkább a megtakarítási katasztrófa kifejezés a helyénvaló – állítja a magyar lakosság vagyoni helyzetét vizsgáló dokumentum. Egy fõre hazánkban körülbelül 6,5 millió forint jut, ami azonban kétharmada részben ingatlant jelent.
A fizetésekhez képest csak Nagy-Britanniában és Olaszországban magasabb az ingatlanok aránya, mint Magyarországon. A pénzügyi megtakarítások terén ugyanakkor messze lemaradunk. A 65 ezer milliárdnyi magyar vagyon több mint kétharmada, majd 42 ezer milliárd forint áll ingatlanokban, a pénzügyi megtakarítások pedig a 14 ezer milliárdot sem érik el. A maradék 9 ezer milliárdot tartós fogyasztási cikkekben „tároljuk”.
A lakásvagyon arányának növekedése mögött az árak ugrásszerû emelkedése áll. Míg 1999-ben még 100 ezer forint körül mozgott a négyzetméterár, 2003-ra 160 ezerre ugrott, és azóta körülbelül ezt a szintet tartja. Ez az árváltozás természetesen a teljes, országos lakásvagyonon is tükrözõdik. Ennek értéke 1995-ben 15 ezer milliárd forintot tett ki, 1999-ben már meghaladta a 20 ezer milliárdot, és 2004-ben elérte a 40 ezer milliárd forintot.
Az áremelkedés mellett az állomány bõvülése is megfigyelhetõ: az etóbbi 10 évben majdnem 200 ezerrel, 4,2 millióra nõtt az ingatlanok száma. Az otthonok színvonalának emelkedése azonban elmaradt, az ingatlanok kétharmadának ára nem éri el a 10 millió forintot sem, és körülbelül negyedük esik a 10 és 20 millió forint közötti kategóriába.
Az ingatlanvagyon arányának növekedésére jelentõs hatása volt a lakástámogatási rendszer átalakítása is. Az egyre olcsóbb lakáshitelek miatt több pénz áramlott a lakáspiacra. Vadas Gábor azt a tévhitet eloszlatja, miszerint az ország uniós csatlakozása az ingatlanárak emelkedéséhez vezetett. A kutatások szerint ez a hatás csak az ország kiemeltebb területein érvényesült.
Míg a magyar állampolgárok ingatlanvagyonának értéke az egekbe szökött, a polgárok pénzügyi megtakarításai jóval kisebb mértékben növekedtek. Ezen a területen messze Európa mögött kullogunk. Míg az unióban elsõ helyen álló olaszok pénzügyi megtakarításai az éves jövedelmük majd háromszorosát teszik ki, Magyarország az egyetlen, ahol ez el sem éri az éves jövedelmet. Az összvagyon terén sem állunk túl fényesen: öszszes megtakarításunk alig több, mint az éves jövedelmünk ötszöröse. Ezzel az aránnyal utolsók vagyunk az összehasonlításban szereplõ országok között.
Úgy tűnik, a Mastercardnak nem jelent semmit kétmilliónál is több kártyahasználó
