Aligha véletlen, hogy az anglikán egyház egyetlen ázsiai származású, Angliában működő püspöke jelentette ki: vannak az országban olyan területek, ahol a szélsőséges muzulmán közösségek kifejezetten veszélyeztetik mások hitgyakorlatát, beleértve az egész országban számszerű többségben levő anglikán vallásúakét is. A pakisztáni születésű Michael Nazir-Ali rochesteri püspök a Sunday Telegraph című vasárnapi lap legutóbbi számában megjelent cikkében azt írja, hogy a brit társadalom a multikulturalizmus új filozófiájához idomulva egyre kisebb mértékű beolvadást kíván meg a bevándorlóktól. Ez épp olyan időszakban történik, amikor világszerte előretört az iszlám lehető legszélsőségesebb, türelmetlenségéről hírhedt áramlata. A püspök szerint ennek egyik eredménye az, hogy „még jobban elidegeníti a más kultúrájú közösség fiatal nemzedékét attól a társadalomtól, amelybe születtek és amelyben élnek”. Vannak az országban olyan vidékek, ahol a helyileg többségben levő közösség kultúráját, vallását magáévá kell tennie annak, aki ott akar élni. Nazir-Ali ezt a türelmetlenséget a szélsőjobboldaléhoz hasonlítja, amely a betelepedő idegen kultúrákkal szemben ellenséges.
A püspök az iszlamizálás részeként említi például azt, hogy a müezzin hagyományos imára szólítását modern elektronikus technikával hangosítják fel. Oxfordban épp erre kérte az önkormányzat engedélyét a helyi mecset. Az ott élők tiltakoznak az ellen, hogy a várost – úgymond – „muzulmán gettóvá” tegyék. A Brit Muzulmán Tanács válasza az, hogy az emberek többsége már könnyedén hozzászokott a naponta háromszori, két-két perces imafelhíváshoz Manchesterben, Birminghamben vagy Coventryben.
Az anglikán egyházi vezetők többsége szerint a multikulturalizmus fenyegeti Nagy-Britannia keresztény örökségét, és a kormányt kárhoztatja, amiért nem lép fel a bevándorlók asszimilálásáért. David Davis, a konzervatív árnyékkormány belügyminisztere szerint a muzulmánok „önkéntes apartheidet” valósítanak meg.
PM Orban: Owning a Home No Longer Just a Dream
