A nagy GDP-futam

A régiós országok közül a leggyengébb mutatókkal tíz év óta a legrosszabb gazdasági növekedési adatokat produkálta a magyar gazdaság 2006-ban és tavaly is. Fejlődésünket többek között a magas adóterhek és a kutatás-fejlesztésre költött beruházások alacsony szintje húzza vissza – ismeri el a Magyarország holnap nevű kormányzati internetes portál, amelyet a reformelképzelések kifejtésének céljával hozott létre tavaly év elején a Miniszterelnöki Hivatal.

2008. 01. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A régiós államok nagy versenyében hazánk az utóbbi évtized legrosszabb gazdaságfejlődési mutatóival, a szellemi újítások piacra vitelének alacsony szintjével, s a térség második legnagyobb adóprésével teljes lemaradást mutat – olvasható a Magyarország holnap nevű kormányzati internetes portálon, amelyet 2007 elején hozott létre a Miniszterelnöki Hivatal (MeH). A versenyképességi, oktatási és a nyugdíjrendszer megreformálásával kapcsolatos interaktív kerekasztalok a legégetőbb kérdésekben adnak ajánlásokat, állandó tagjaik között gazdaságkutató intézetek, kamarák, civil szervezetek és nagyvállalatok vezetői szerepelnek. A versenyképességi kerekasztal megállapításai leszögezik: a magyar gazdaságban még az idén is erős lelassulásra lehet számítani, míg versenytársaink fenntartják korábbi – hazánkénál nagyságrendekkel magasabb – növekedési szintjüket. Lemaradásunkat jól érzékelteti, hogy 1996-ban még 30 százalékkal éltünk jobban az észteknél, ám az idén a balti állam már 16 százalékkal lesz nálunk gazdagabb. A versenyhátrány oka, hogy míg 1999 és 2002 között kétszer olyan gyorsan fejlődtünk, mint Csehország, Lengyelország vagy Szlovákia, addig az elmúlt öt évben a másik három állam a korábbi növekedési ütemük kétszeresét produkálta – ismeri el a kormányzati portál. Versenyképességünket jelentős mértékben lecsökkenti, hogy míg az újonnan csatlakozott EU-tagországok közül második helyen állunk az adóterhelésben, s az OECD-országok közül a harmadik legrosszabb mutatóval rendelkezünk, addig az adóbevételek szintjét lerontja a rossz adórendszer és -morál.
– A Világbank felmérései szerint hazánk számára a rossz üzleti környezet kimagaslóan nagy versenyhátrányt okoz – állapítja meg a kerekasztal, s hozzáteszi: a szükséges adóreform során szigorúan meg kell határozni az állami kiadásokat, s csak az ehhez szükséges adók szedhetők be. A fórum szakértői hiányolják a stabil, több évre előre meghirdetett adó- és járulékrendszert, s kifogásolják a gyakori adóváltozásokat, mert „károsan hatnak az üzleti életre, s a kormányzat és a lakosság viszonyára”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.