Államosított brit holttestek

Jotischky László
2008. 01. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beidézett nagykövet. Provokációnak minősítette az orosz külügyminisztérium, hogy tegnap az ortodox karácsony után újra kinyitott a British Council szentpétervári irodája. A külügyminisztérium emiatt beidézte Anthony Brentont, az Egyesült Királyság nagykövetét is. A British Council szentpétervári és jekatyerinburgi irodájának működését Moszkva decemberben függesztette fel tisztázatlan jogi helyzetére és adózási visszaélésekre hivatkozva. Brenton szerint a brit kulturális intézet működése teljes mértékben megfelel a nemzetközi törvényeknek, ezért folytatja tevékenységét. (MN)


Amikor Christian Barnard dél-afrikai sebész alig több mint 41 évvel ezelőtt új szívet ültetett egy közlekedési baleset áldozatának mellkasába, a világraszóló orvosi eredmény mellett azonnal megjelentek az erkölcsi aggályok is. „A szívem a helyén van, és ott is marad” – írta Bernard Levin, a hatvanas és hetvenes évek nagy brit publicistája az erkölcsi és jogi kételyek nevében. Felmerült az az aligha elhanyagolható kérdés, hogy ki adhat engedélyt a szervátültetésre.
Nagy-Britanniában a jogi helyzet jelenleg az, hogy aki azt akarja, hogy halála beálltakor szívét vagy egyéb átültethető szervét az erre rászoruló betegnek adják át, állandóan magánál hordja a donor-kártyát, amellyel maga ad engedélyt a műtétre. Gordon Brown miniszterelnök is évek óta hordja a kártyát, most azonban változtatni akar ezen. Az országban évente nyolcezer beteg szorul szervátültetésre, de csak háromezernek jut átültethető szerv. Brown azt akarja, hogy a jelen helyzettel ellentétben az hordjon kártyát magánál, aki nem akarja átengedni holtteste részeit átültetési célra. Egy brit lap szerint az egyszeri brit állampolgár holtteste így gyakorlatilag állami tulajdonná válik – ha idejekorán nem gondol arra, hogy ezt még életében megtiltsa.
Az átültetést sokan ellenzik. Vallási okból vagy azért, mert félnek, hogy a betegre és a hozzátartozókra lelkileg amúgy is kritikus időben még egy kegyetlen kényszer nehezedik. Hasonló félelmeket szül az orvosi túlbuzgalom – vagy anyagi érdek – is. Egy-két éve kiderült, hogy egy vidéki kórház a szülők engedélye nélkül tárolt szerveket abortált, halva született, sőt életük első néhány órájában meghalt újszülöttekből is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.