Nagy ingatlan-cserebere látszik körvonalazódni Szegeden. A dél-alföldi megyeszékhelyen sportlétesítményekről, konferenciaközpontról, buszpályaudvarról és újabb kereskedelmi célú ingatlanokról szóló beterjesztésnek adott zöld jelzést a közgyűlés, a háttérben azonban – már-már szokás szerint – dúsgazdag befektető mozgatja a szálakat. Most a Pick Szeged kézilabdacsapatot is finanszírozó Szeviép Szerkezet- és Vízépítő Zrt. kívánja némileg átrendezni a várost: a közgyűlés által elfogadott tervek szerint a cég 2,5 milliárd forintért épít egy ötezer férőhelyes rendezvény- és sportcsarnokot, a létesítmény földszintjére pedig a most a város piaca mellett működő Volán-buszpályaudvar fog költözni. A többfunkciós komplexum a Szeviép saját területén valósul meg, amiért cserébe az önkormányzat kereskedelmi célúvá minősíti a Volántól a beruházó tulajdonába kerülő jelenlegi pályaudvar területét (itt hamarosan egy bútoráruház épülhet), valamint ugyancsak kereskedelmi célú minősítést kaphat a már a nagyvállalat tulajdonában lévő SZVESE-futballpálya is, ahol információink szerint ugyancsak áruház épül.
Ettől látszólag független, hogy mindeközben a város egy hárommilliárd forintos sportuszoda építésébe kezd. Ezt – megfelelően a korábbi ígéreteknek – Szeged egy régi létesítménye, a Partfürdő fejlesztés utáni értékesítéséből befolyt 1,4 milliárd forint körüli összegből, valamint a majdani uszoda területének szomszédságában lévő SZEOL-focipálya eladásából remélt 700 millió forintból finanszírozza a város. (Amíg az összeg nem áll rendelkezésre, addig kedvezményes hitelből fejleszt az önkormányzat.) A futballpálya vásárlója minden valószínűség szerint a Szeviép lesz, már csak azért is, mert biztosítania kell a kereskedelmi ingatlanná vált SZVESE-pályán folyó sporttevékenység lehetőségét egy másik helyszínen. Az ígéretek szerint a SZEOL-pályára örökre szóló sporttevékenységet írnának elő.
A Szeviép beruházási kedve azzal magyarázható, hogy az általa pénzelt Bajnokok Ligájában szereplő Pick Szegednek a sportág előírásai miatt 2009-től ötezer főt befogadni képes csarnokkal kell rendelkeznie. Ezt támasztják alá azon értesüléseink is, miszerint a Szeviép csapatostul odébbállna, ha nem valósíthatja meg a projekteket. Az ügyről szerettük volna megkérdezni a nagyvállalatot, ám lapzártánkig senki nem bizonyult elérhetőnek.
A beruházásoknak ugyanakkor igen sok árnyoldala van: az M5-ös autópálya sokszorosan túlterhelt kivezetője melletti SZVESE-sporttelepre egy újabb – immár a sokadik – bevásárlóközpont épülne, ami tovább fokozhatja a közlekedési káoszt. Hasonló a probléma a buszpályaudvarral, a sportcsarnokkal, a konferenciaközponttal is, mivel a kiszemelt terület közelében sem fejleszthető közút, sem pedig a szükséges tömegközlekedés nem adott, pedig ez a buszforgalom és a sportlétesítmény esetében is kulcsfontosságú volna. A közelben van ugyanakkor egy kórház és a város vadasparkja is, ami tovább fokozza a hely alkalmatlanságát. A mostani buszpályaudvar területének kereskedelmi besorolása pedig a város nemrégiben rehabilitált piacának forgalmát veszélyeztetheti, ha ott később mégsem bútoráruház, hanem újabb hipermarket lesz.
A komplexum megvalósítására egyébiránt 800 millió forint uniós forrásra pályázik a Szeviép, ám a Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Tanács által kiírt tender inkább konferenciaközpont létesítését támogatná és csak „esetleg” sportlétesítményt, így elkelne a város vezetőinek áldásos lobbitevékenysége is. Erre van is némi esély, a Pick Szeged csapat társadalmi elnöke ugyanis az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium államtitkári székében ülő Ujhelyi István szegedi kötődésű szocialista politikus. A sportlétesítmények és a rendezvénycsarnok építését elvben senki nem ellenzi, ám a területek átminősítésével járó csereberével és a vélhetőleg teljes forgalmi káoszt előidéző tervekkel – korábbi információink szerint – a helyi MSZP- és SZDSZ-frakció több tagja sem értett egyet. A Szeviép beruházásait végül a koalíció részéről „csak” Nagy Sándor, Szeged városfejlesztésért felelős alpolgármestere nem szavazta meg, ő a voksolás előtt elhagyta az üléstermet.
Juhász Gyula, a Fidesz–KDNP szövetség városi elnökségi tagja lapunk megkeresésére kifejtette: érthetetlen számukra, hogy miért kell behódolni egy befektetői kör igényeinek. Álláspontjuk szerint a tervezett beruházásokkal nem jár jól Szeged, a végül elfogadott előterjesztésben szereplő, „a kedélyek csillapítására szolgáló” korlátozások ugyanis nem jelentenek biztos garanciát, mivel azokat néhány év múlva a beruházó igényeinek megfelelően megváltoztathatják, a kereskedelmi ingatlankénti területbesorolás után ez ugyanis egy kétoldalú szerződésmódosítással megoldható. – Az MSZP–SZDSZ-es városvezetés rendszerint ingatlaneladásból teremti meg a fejlesztés feltételeit, ami rendkívül rossz gyakorlat.
Ehelyett jobbnak látnánk csak a használati jogot megadni, így megmaradhatna önkormányzati tulajdonban az ingatlan vagy a telek. Természetesen fontosnak tartjuk, hogy egy kiváló csapat öregbítse Szeged hírnevét, ám nem minden áron – fogalmazott Juhász, aki hozzátette: nem tudnak arról, hogy készült-e környezet- és hatástanulmány a tervezett beruházásokról.
Donald Trump és Benjamin Netanjahu munkavacsora keretében tárgyal
