Átrendezheti a szegedi városképet a Szeviép

Buszpályaudvar áthelyezéséről, rendezvényközpont építéséről, sportlétesítmények sorsáról döntött a szegedi közgyűlés. Az ingatlancserékkel, területátminősítésekkel és uniós forrásokra pályázással tarkított városátrendezés nagy nyertese a Szeviép Szerkezet- és Vízépítő Zrt., a város azonban – az ellenzék szerint – vesztes lehet.

Munkatársainktól
2008. 01. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy ingatlan-cserebere látszik körvonalazódni Szegeden. A dél-alföldi megyeszékhelyen sportlétesítményekről, konferenciaközpontról, buszpályaudvarról és újabb kereskedelmi célú ingatlanokról szóló beterjesztésnek adott zöld jelzést a közgyűlés, a háttérben azonban – már-már szokás szerint – dúsgazdag befektető mozgatja a szálakat. Most a Pick Szeged kézilabdacsapatot is finanszírozó Szeviép Szerkezet- és Vízépítő Zrt. kívánja némileg átrendezni a várost: a közgyűlés által elfogadott tervek szerint a cég 2,5 milliárd forintért épít egy ötezer férőhelyes rendezvény- és sportcsarnokot, a létesítmény földszintjére pedig a most a város piaca mellett működő Volán-buszpályaudvar fog költözni. A többfunkciós komplexum a Szeviép saját területén valósul meg, amiért cserébe az önkormányzat kereskedelmi célúvá minősíti a Volántól a beruházó tulajdonába kerülő jelenlegi pályaudvar területét (itt hamarosan egy bútoráruház épülhet), valamint ugyancsak kereskedelmi célú minősítést kaphat a már a nagyvállalat tulajdonában lévő SZVESE-futballpálya is, ahol információink szerint ugyancsak áruház épül.
Ettől látszólag független, hogy mindeközben a város egy hárommilliárd forintos sportuszoda építésébe kezd. Ezt – megfelelően a korábbi ígéreteknek – Szeged egy régi létesítménye, a Partfürdő fejlesztés utáni értékesítéséből befolyt 1,4 milliárd forint körüli összegből, valamint a majdani uszoda területének szomszédságában lévő SZEOL-focipálya eladásából remélt 700 millió forintból finanszírozza a város. (Amíg az összeg nem áll rendelkezésre, addig kedvezményes hitelből fejleszt az önkormányzat.) A futballpálya vásárlója minden valószínűség szerint a Szeviép lesz, már csak azért is, mert biztosítania kell a kereskedelmi ingatlanná vált SZVESE-pályán folyó sporttevékenység lehetőségét egy másik helyszínen. Az ígéretek szerint a SZEOL-pályára örökre szóló sporttevékenységet írnának elő.
A Szeviép beruházási kedve azzal magyarázható, hogy az általa pénzelt Bajnokok Ligájában szereplő Pick Szegednek a sportág előírásai miatt 2009-től ötezer főt befogadni képes csarnokkal kell rendelkeznie. Ezt támasztják alá azon értesüléseink is, miszerint a Szeviép csapatostul odébbállna, ha nem valósíthatja meg a projekteket. Az ügyről szerettük volna megkérdezni a nagyvállalatot, ám lapzártánkig senki nem bizonyult elérhetőnek.
A beruházásoknak ugyanakkor igen sok árnyoldala van: az M5-ös autópálya sokszorosan túlterhelt kivezetője melletti SZVESE-sporttelepre egy újabb – immár a sokadik – bevásárlóközpont épülne, ami tovább fokozhatja a közlekedési káoszt. Hasonló a probléma a buszpályaudvarral, a sportcsarnokkal, a konferenciaközponttal is, mivel a kiszemelt terület közelében sem fejleszthető közút, sem pedig a szükséges tömegközlekedés nem adott, pedig ez a buszforgalom és a sportlétesítmény esetében is kulcsfontosságú volna. A közelben van ugyanakkor egy kórház és a város vadasparkja is, ami tovább fokozza a hely alkalmatlanságát. A mostani buszpályaudvar területének kereskedelmi besorolása pedig a város nemrégiben rehabilitált piacának forgalmát veszélyeztetheti, ha ott később mégsem bútoráruház, hanem újabb hipermarket lesz.
A komplexum megvalósítására egyébiránt 800 millió forint uniós forrásra pályázik a Szeviép, ám a Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Tanács által kiírt tender inkább konferenciaközpont létesítését támogatná és csak „esetleg” sportlétesítményt, így elkelne a város vezetőinek áldásos lobbitevékenysége is. Erre van is némi esély, a Pick Szeged csapat társadalmi elnöke ugyanis az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium államtitkári székében ülő Ujhelyi István szegedi kötődésű szocialista politikus. A sportlétesítmények és a rendezvénycsarnok építését elvben senki nem ellenzi, ám a területek átminősítésével járó csereberével és a vélhetőleg teljes forgalmi káoszt előidéző tervekkel – korábbi információink szerint – a helyi MSZP- és SZDSZ-frakció több tagja sem értett egyet. A Szeviép beruházásait végül a koalíció részéről „csak” Nagy Sándor, Szeged városfejlesztésért felelős alpolgármestere nem szavazta meg, ő a voksolás előtt elhagyta az üléstermet.
Juhász Gyula, a Fidesz–KDNP szövetség városi elnökségi tagja lapunk megkeresésére kifejtette: érthetetlen számukra, hogy miért kell behódolni egy befektetői kör igényeinek. Álláspontjuk szerint a tervezett beruházásokkal nem jár jól Szeged, a végül elfogadott előterjesztésben szereplő, „a kedélyek csillapítására szolgáló” korlátozások ugyanis nem jelentenek biztos garanciát, mivel azokat néhány év múlva a beruházó igényeinek megfelelően megváltoztathatják, a kereskedelmi ingatlankénti területbesorolás után ez ugyanis egy kétoldalú szerződésmódosítással megoldható. – Az MSZP–SZDSZ-es városvezetés rendszerint ingatlaneladásból teremti meg a fejlesztés feltételeit, ami rendkívül rossz gyakorlat.
Ehelyett jobbnak látnánk csak a használati jogot megadni, így megmaradhatna önkormányzati tulajdonban az ingatlan vagy a telek. Természetesen fontosnak tartjuk, hogy egy kiváló csapat öregbítse Szeged hírnevét, ám nem minden áron – fogalmazott Juhász, aki hozzátette: nem tudnak arról, hogy készült-e környezet- és hatástanulmány a tervezett beruházásokról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.