Tegnap meghallgatta az Egymásért Egy-Másért Alapítvány ügyének nemzetbiztonsági kockázatait kivizsgáló parlamenti bizottság az egyik gyanúsítottat, Földesi-Szabó Lászlót, a szervezet főkurátorát.
A meghallgatáson fény derült arra is, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) támogatta az alapítvány munkáját 27 millió forinttal, de Földesi-Szabó titoktartási kötelezettségére hivatkozva nem válaszolt arra a kérdésre, hogy miért kapta az általa vezetett jótékonysági szervezet ezt az összeget az elhárítástól. A főkurátor elismerte ugyanakkor, hogy ismerte Szilvásy György egykori nemzetbiztonsági szolgálatokat is felügyelő kancelláriaminisztert és két fivérét.
Mint elmondta, Szilvásy grafológus testvérének, Szilvásy Péternek munkát ajánlottak a Dobó István sírjának megkeresését célzó és a családon belüli erőszak áldozatait támogató programjuk megvalósításánál, a másik testvér, Szilvásy István által vezetett kórházat pedig azért támogatták, mert az egyik kurátoruk, Nagy Lajos volt nemzetbiztonsági tiszt ápolása idején lehetetlen állapotokat tapasztaltak az intézményben.
A vizsgálattal megbízott országgyűlési bizottság tegnapi ülésén továbbra sem sikerült tisztázni, jelentett-e nemzetbiztonsági kockázatot az NBH és az Egymásért alapítvány közötti kapcsolat.
Földesi-Szabó László ugyan arról tájékoztatta a képviselőket, hogy az alapítványt már 2004-ben Nagy Lajos, az NBH egykori igazgatója „ötletére és kérésére” hozták létre, de hozzátette: a megalakulás „igazi, mélységes tartalmáról” nem nyilatkozhat, mert az titoknak minősül. Mint kifejtette, az alapítvány kuratóriumának tagjai is egy „szűk körből” kerültek ki, és jelenleg is van egy aktív és egy nem aktív nemzetbiztonsági tagja a kuratóriumnak.
Földesi-Szabó az ellene indított büntetőeljárással kapcsolatosan megerősítette: az egyik cégtől valóban kaptak nagy mennyiségű élelmiszer-adományokat, majd ugyanez az adományozó cég (az áfa és a vám megfizetése nélkül) értékesítette is egy áruházláncnak ezeket. Állította azonban, hogy mindez az alapítvány részéről törvényes keretek között történt, az így befolyt pénzt a cég haszna nélkül, hiánytalanul megkapta a szervezet. Megjegyezte ugyanakkor azt is: nem tudják ellenőrizni, hogy aki adományt ad, jogszerűen teszi-e.
Gyermekpornográfia miatt tartóztattak le egy borsodi férfit