Többször is beszámolt lapunk arról, hogy a Szemlő-hegyi-barlang fölött a Barlang utca 8. szám alatti – engedély nélküli – építkezés során a beruházó beszakította a gyógyhatású és csodás képződményeiről ismert barlang tetejét. Az így keletkezett lyuk miatt megsérült a barlang klímája,
amellyel asztmás betegeket gyógyítanak. A rongálás ténye egyértelmű, amit megerősít a Duna–Ipoly Nemzeti Park (DINP) igazgatója, Füri András és a II. kerületi kapitányság által kirendelt szakértő véleménye is. A felelős kiléte azonban érthetetlen módon nem állapítható meg egyértelműen. Tolcsvai Rózsa, a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség igazgatóhelyettese lapunknak csupán annyit válaszolt: amíg nincs minden információ a birtokukban, addig nem tudják a sajtót tájékoztatni arról, ki ellen indítanak szabálysértési eljárást.
Informátorunk szerint Cs. Zoltán tűnt föl gyakran az építkezésen, aki többször hangoztatta: azon a helyrajzi számon ő a telek tulajdonosa, és ő építkezik. Seres Ernő százados, a II. kerületi rendőrkapitányság bűnügyi osztályának vezetője lapunknak megerősítette: Cs. Zoltán valóban a bűnüldöző szerv látómezejébe került. Mivel azonban Cs. Zoltán lízingszerződést kötött a Mafit Zrt.-vel, a földhivatalnál a tulajdoni lapra az ingatlanfinanszírozó céget jegyezték be. A Mafit azonban nem foglalkozik építkezéssel, úgy tudjuk, e beruházás mögött is az az Oseanco 2000 Ingatlanforgalmazó Kft. áll, amely a Barlang utca 6. alatt épített ingatlan részbeni tulajdonosa. A zöldhatóság egyelőre a bírság kiszabását felfüggesztette, mert meg kell várniuk, amíg a kármentesítést elvégzik. Úgy tudjuk, a bírság mértékét még nem állapították meg, de a kármentesítést és a bontást is a beruházónak kell állnia.
Rossz hír a természetbarátoknak, hogy a másik nagy port kavart ügyben, a Bérc utcai barlang esetében is visszásságokról számolhatunk be. Az építkezés folytatódhatott, holott a DINP azt nem engedélyezte, ám az illetékes zöldhatóság mégis megadta a szükséges engedélyt. Ez azért is furcsa, mert a mai napig nem épült meg az a táró, amelyen keresztül az utcáról is meg tudnák közelíteni a barlangászok a „kristálybarlangot”. A beruházó B. Soares Kft. annak ellenére nem fogott hozzá az építkezéshez, hogy erre szerződés kötelezi. A tervek elkészültek, ám nem csak a beruházó késlekedése miatt nem fog elkészülni egyelőre a kijárat, ugyanis a kivitelezést a terveken szereplő méreteket látva (1 méter széles, „embermagasságú”) Adamkó Péter, az üreget felfedező barlangász megfellebbezi. Ezt kötelességének érzi, mivel szerinte az a „minisztérium csak mosolypolitikát folytat”.
A Tett és Védelem Alapítvány a Sziget fesztiválos botrányról: Ez már nem a művészi szabadság kérdése
