Barlangrongálás: nincs felelős

Súlyos környezet- és természetkárosítást követett el a beruházó, amikor beszakította a Szemlő-hegyi-barlang menynyezetét a világhírű üreg feletti építkezés során – áll a rendőrség által kirendelt szakértő jelentésében. Egybecseng ezzel a Duna–Ipoly Nemzeti Park igazgatójának véleménye is, s a természetkárosítást akár öt évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethetik. Kérdés, kit fog elítélni a bíróság?

Munkatársunktól
2008. 01. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többször is beszámolt lapunk arról, hogy a Szemlő-hegyi-barlang fölött a Barlang utca 8. szám alatti – engedély nélküli – építkezés során a beruházó beszakította a gyógyhatású és csodás képződményeiről ismert barlang tetejét. Az így keletkezett lyuk miatt megsérült a barlang klímája,
amellyel asztmás betegeket gyógyítanak. A rongálás ténye egyértelmű, amit megerősít a Duna–Ipoly Nemzeti Park (DINP) igazgatója, Füri András és a II. kerületi kapitányság által kirendelt szakértő véleménye is. A felelős kiléte azonban érthetetlen módon nem állapítható meg egyértelműen. Tolcsvai Rózsa, a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség igazgatóhelyettese lapunknak csupán annyit válaszolt: amíg nincs minden információ a birtokukban, addig nem tudják a sajtót tájékoztatni arról, ki ellen indítanak szabálysértési eljárást.
Informátorunk szerint Cs. Zoltán tűnt föl gyakran az építkezésen, aki többször hangoztatta: azon a helyrajzi számon ő a telek tulajdonosa, és ő építkezik. Seres Ernő százados, a II. kerületi rendőrkapitányság bűnügyi osztályának vezetője lapunknak megerősítette: Cs. Zoltán valóban a bűnüldöző szerv látómezejébe került. Mivel azonban Cs. Zoltán lízingszerződést kötött a Mafit Zrt.-vel, a földhivatalnál a tulajdoni lapra az ingatlanfinanszírozó céget jegyezték be. A Mafit azonban nem foglalkozik építkezéssel, úgy tudjuk, e beruházás mögött is az az Oseanco 2000 Ingatlanforgalmazó Kft. áll, amely a Barlang utca 6. alatt épített ingatlan részbeni tulajdonosa. A zöldhatóság egyelőre a bírság kiszabását felfüggesztette, mert meg kell várniuk, amíg a kármentesítést elvégzik. Úgy tudjuk, a bírság mértékét még nem állapították meg, de a kármentesítést és a bontást is a beruházónak kell állnia.
Rossz hír a természetbarátoknak, hogy a másik nagy port kavart ügyben, a Bérc utcai barlang esetében is visszásságokról számolhatunk be. Az építkezés folytatódhatott, holott a DINP azt nem engedélyezte, ám az illetékes zöldhatóság mégis megadta a szükséges engedélyt. Ez azért is furcsa, mert a mai napig nem épült meg az a táró, amelyen keresztül az utcáról is meg tudnák közelíteni a barlangászok a „kristálybarlangot”. A beruházó B. Soares Kft. annak ellenére nem fogott hozzá az építkezéshez, hogy erre szerződés kötelezi. A tervek elkészültek, ám nem csak a beruházó késlekedése miatt nem fog elkészülni egyelőre a kijárat, ugyanis a kivitelezést a terveken szereplő méreteket látva (1 méter széles, „embermagasságú”) Adamkó Péter, az üreget felfedező barlangász megfellebbezi. Ezt kötelességének érzi, mivel szerinte az a „minisztérium csak mosolypolitikát folytat”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.