Grúzia az ortodox karácsonyt ünnepli, így még a hatalmat a választások elcsalásával vádoló ellenzék is tűzszünetet hirdetett. Levan Gacsecsalidze ugyanakkor kilátásba helyezte, hogy a hivatalos eredmények kihirdetése után ismét az utcára hívják híveiket. A nehéz hetek előtt álló Mihail Szaakasvili addig is időt nyer, s megfigyelők szerint ezt tartotta szem előtt akkor is, amikor a karácsony előtti napra írta ki a választásokat. Mindezek után nem meglepő, hogy a választási bizottság nem töri össze magát. Az is feltűnő, hogy valamelyest akkor gyorsult fel a csigalassúsággal zajló számlálás, amikor az EBESZ és az Európa Tanács demokratikusnak nyilvánította a választásokat. Végeredmény még most sincs, ám az 51,95 százalékkal vezető Szaakasvili már most meghívta a lengyel, a litván és az ukrán államfőt beiktatására.
A gyenge, ráadásul az ősszel durván megbicsakló grúz demokrácia kritikátlan dicséretét közben egyre többen bírálják. „Matthew Bryza amerikai külügyi államtitkár és az övéhez hasonló lojális értékelések szabad kezet adnak Szaakasvilinek a demokratikus játékszabályok felrúgására” – hívja fel a figyelmet a modern Grúzia problémáival foglalkozó Levan Dzsasi. A politológus úgy véli, hogy Szaakasvili a szavazatoknak legalább 15-20 százalékát lopta el, amire szüksége is volt, hiszen a második fordulóban az ellenzéki voksok öszszeadódtak volna. Dzsasi az autoriter jelenségek, a sajtó megregulázása, az ellenzék elhallgattatása felett cinikusan szemet hunyó „liberális és demokratikus” nyugati elitet teszi felelőssé azért, ha folytatódik a magát az igazság letéteményesének tekintő hatalom agresszív politikája. Igazat ad az ellenzéki vezetőknek Szaakasvili tekintélyuralmi hajlamait illetően a Financial
Times is, megjegyezve, hogy felül kellene már vizsgálni az Eduard Sevardnadzét megdöntő politikust a grúz demokrácia letéteményesének tekintő nézeteket. Árnyaltabban kell viszonyulni a hatalmi elithez – jegyzi meg a lap –, már csak azért is, mert annak a mostani megkérdőjelezett győzelem lényegesen meggyengítette a pozícióit.
Talán ezt érezte meg az Európai Unió is, amely az atlanti örömujjongással szemben visszafogottan a szavazatszámlálás végeredményének bevárására és az állítólagos rendellenességek kivizsgálásának szükségességére helyezte a hangsúlyt. Az Európai Bizottság külügyi szóvivője, Christiane Hohmann jelezte, hogy Brüsszel kivár a kommentárral a végleges eredmények ismeretéig, ugyanakkor szükségesnek látja, hogy Tbiliszi kivizsgálja a nemzetközi megfigyelők jelezte hiányosságokat.
Nézőpont Intézet: az Európai Unió intézményeiben fennáll a jogállamisági elvek súlyos megsértésének kockázata
