Csalással győzött Szaakasvili?

Pirruszi győzelmet aratott a grúziai előre hozott elnökválasztásokon Mihail Szaakasvili. Az eddigi elnök újabb öt évre kap felhatalmazást, ám mind hazai, mind nemzetközi imázsa erősen megkopott. Az EBESZ és az Európa Tanács helyszínen lévő megfigyelői ugyan továbbra is a „demokrácia diadaláról” beszélnek, grúz politológusok szerint ugyanakkor Szaakasvili úgy nyert, hogy legalább 15-20 százaléknyi szavazatot ellopott az ellenzéktől.

2008. 01. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Grúzia az ortodox karácsonyt ünnepli, így még a hatalmat a választások elcsalásával vádoló ellenzék is tűzszünetet hirdetett. Levan Gacsecsalidze ugyanakkor kilátásba helyezte, hogy a hivatalos eredmények kihirdetése után ismét az utcára hívják híveiket. A nehéz hetek előtt álló Mihail Szaakasvili addig is időt nyer, s megfigyelők szerint ezt tartotta szem előtt akkor is, amikor a karácsony előtti napra írta ki a választásokat. Mindezek után nem meglepő, hogy a választási bizottság nem töri össze magát. Az is feltűnő, hogy valamelyest akkor gyorsult fel a csigalassúsággal zajló számlálás, amikor az EBESZ és az Európa Tanács demokratikusnak nyilvánította a választásokat. Végeredmény még most sincs, ám az 51,95 százalékkal vezető Szaakasvili már most meghívta a lengyel, a litván és az ukrán államfőt beiktatására.
A gyenge, ráadásul az ősszel durván megbicsakló grúz demokrácia kritikátlan dicséretét közben egyre többen bírálják. „Matthew Bryza amerikai külügyi államtitkár és az övéhez hasonló lojális értékelések szabad kezet adnak Szaakasvilinek a demokratikus játékszabályok felrúgására” – hívja fel a figyelmet a modern Grúzia problémáival foglalkozó Levan Dzsasi. A politológus úgy véli, hogy Szaakasvili a szavazatoknak legalább 15-20 százalékát lopta el, amire szüksége is volt, hiszen a második fordulóban az ellenzéki voksok öszszeadódtak volna. Dzsasi az autoriter jelenségek, a sajtó megregulázása, az ellenzék elhallgattatása felett cinikusan szemet hunyó „liberális és demokratikus” nyugati elitet teszi felelőssé azért, ha folytatódik a magát az igazság letéteményesének tekintő hatalom agresszív politikája. Igazat ad az ellenzéki vezetőknek Szaakasvili tekintélyuralmi hajlamait illetően a Financial
Times is, megjegyezve, hogy felül kellene már vizsgálni az Eduard Sevardnadzét megdöntő politikust a grúz demokrácia letéteményesének tekintő nézeteket. Árnyaltabban kell viszonyulni a hatalmi elithez – jegyzi meg a lap –, már csak azért is, mert annak a mostani megkérdőjelezett győzelem lényegesen meggyengítette a pozícióit.
Talán ezt érezte meg az Európai Unió is, amely az atlanti örömujjongással szemben visszafogottan a szavazatszámlálás végeredményének bevárására és az állítólagos rendellenességek kivizsgálásának szükségességére helyezte a hangsúlyt. Az Európai Bizottság külügyi szóvivője, Christiane Hohmann jelezte, hogy Brüsszel kivár a kommentárral a végleges eredmények ismeretéig, ugyanakkor szükségesnek látja, hogy Tbiliszi kivizsgálja a nemzetközi megfigyelők jelezte hiányosságokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.