Cukormázas történet

2008. 01. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyugat-magyarországi kisfiúként évtizedekkel ezelőtt a házilag barkácsolt antennák segítségével, ha szemcsésen is, de mégiscsak a képernyőre varázsolt két fő osztrák csatorna jelentette az első igazán érzékelhető ablakot a világra. Később aztán az is természetesnek tűnt, hogy a világútlevéllel szintén Ausztriába vezetett az első út. Hegyeshalomnál a torokban dobogott a szív. Kezdetben a Nyugat csupán a Mariahilfer Strasséig terjedt, amelynek végén a Burg egy ideig még elérhetetlen álom maradt. Kellett a valutakeret a kellő haszon reményében beszerzendő számítógép-alkatrészekre. A magyarok többsége ekkor a Trabantok tetején Gorenje hűtőkkel „vitorlázott” haza. Ezzel az érzelmi háttérrel a rendszerváltás után egy német ösztöndíjon az egekig magasztaltam a házigazdáknak Ausztriát. Belátom, súlyosan tévedtem! Meg is követek azóta minden utamba kerülő németet!
A magyar külpolitika azonban mintha még mindig egy romantikus téveszme bűvöletében élne, s folyamatosan gazsulál a „sógoroknak”. Az első utak egyike minden kormány esetében Bécsbe vezet, s Budapest minden alkalmat megragad arra, hogy megünnepelje az elgiccsesített közös történelmet. Így volt ez legutóbb a schengeni csatlakozás alkalmával is. Ezt a birkaszeretetet azonban sem a történelem, sem a szomszédok segítőkészsége, együttműködési hajlama, sem pedig stratégiai megfontolások nem indokolják. Ám még mielőtt bárki „labancozással” vádolhatna, hadd idézzem az ismert osztrák hírmagazin, a Profil egyik közelmúltbeli írását, amelyben cukormázas történetként értékelve e látványos összeborulást, történelmi visszapillantásának rezüméjeként megjegyzi: Magyarország és Ausztria között valójában szinte alig volt valaha is szoros barátság. Mint a lap fogalmaz, a két ország történetében csupán kevés mozzanat – 1956, 1989 – anynyira mézesmázos, mint ahogy azt a közép-európai mítoszkincs el akarja hitetni. Ha pedig a mai helyzetet nézzük, végigtekintve az OMV–Mol-ügytől a Rába-habzás kiváltotta vitán keresztül a tervezett rábakeresztúri (heiligenkreuzi) szemétégetőig, akkor még kevésbé érthető, miért beszélnek a két ország vezetői „régi barátságról” és „nagyon bensőséges viszonyról”, vagy az egyébként minden problémát szőnyeg alá söprő közös kormányülés kapcsán miért hallgat a más esetben oly hangosan tiltakozó ellenzék. S akkor még nem említettük a schengeni nyitáskor tapasztalt kimondottan ellenséges, bizalmatlan és lenéző osztrák magatartást, amely beleillik ugyan a víziókat nélkülöző, mindent a kényelem és a jólét megtartására leegyszerűsítő nyugat-európai gondolkodásba, bár megjegyezném, annak is meglehetősen primitíven kispolgári megnyilvánulási formájáról van szó. Kérdezem: mi lenne, ha mint egy friss felmérés mutatja, nem mi lennénk az osztrákok számára legszimpatikusabb „keleti” szomszéd?
De vonatkoztassunk el a néplélektől és az érzelmi felhangoktól, s a nemzeti érdekekből kiindulva szorítkozzunk a tényekre. Ugyan geopolitikai helyzetünkből fakadóan első látásra több a közös, mint az ellentétes érdek, így a pragmatikus együttműködés bizonyos kérdésekben természetes, a gyakorlat azonban világosan megmutatta ennek határait. Ideje lenne észrevenni végre, hogy a két ország komoly vetélytársa egymásnak a régióban. Ez kiderült már az unió bővítésekor is, ami komoly csapás volt például az addig komoly felzárkóztatási pénzeket bekasszírozó Burgenlandnak. A Balkánon is e két ország diplomáciája és cégei futnak versenyt, s általában osztrák szakaszgyőzelmet konstatálhatunk. A Mol és az agreszszívan terjeszkedő OMV már itt többször megütközött egymással, így az idei villongás sem előzmények nélküli. Ausztria ezenkívül igyekszik elvinni Magyarország elől a kelet–nyugati tranzitból adódó előnyöket (széles nyomtáv Szlovákián keresztül Bécsig), s Putyin bécsi látogatása után úgy tűnik az európai gázelosztó központ is Baumgarten lesz. Stratégiai kérdések sorában ellentétesek tehát az érdekeink, s mindezt csak megfejelik az olyan udvariatlan, lekezelő lépések, mint a szemétégető vagy a Rába-szenynyezés ügye.
Fel kellene tehát már ébredni, s abbahagyni a kedélyes „sógorozást”! Bécs ugyanis világosan látja érdekeit, s a széles mosolyok mögött lépéseit kizárólag ez vezérli. Ebben még a volt gyarmattal, a szegény szomszéddal szembeni magabiztosság is segíti az osztrák diplomáciát, miközben a hazainak még arról sincs igazán határozott elképzelése, hogy mi legyen Magyarország szerepe a régióban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.