Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Debreceni Egyetem és a HospInvest Zrt. pályáznak az egri Markhot Ferenc Kórház működtetésére – derült ki a tenderbontáskor tegnap Egerben. A jelenlegi fenntartó, a Heves megyei önkormányzat várhatóan február 29-i ülésén választja ki a nyertes pályázót. Ezt Merczel József (MSZP), a megyegyűlés alelnöke közölte a tenderbontás után. Először a bírálóbizottság teszi meg a javaslatát, majd ezt véleményezik az önkormányzati szakbizottságok. A végső döntést a képviselő-testület hozza meg; erre a tenderbontás után 45 napig van lehetőség. Merczel a tender tisztasága érdekében nem kívánta kommentálni a pályázatokat. Az egri önkormányzat egészségügyi irodavezetője, Palotai Zsuzsa ugyanakkor szükségét látta megjegyezni, hogy a város által beadott anyag nem pályázat, csupán ajánlat.
A tenderbontást megelőzően a funkcionális privatizáció ellen tiltakozó nagygyűlést tartottak az 1250 dolgozót foglalkoztató Markhot Ferenc Kórházban működő szakszervezetek az intézmény ebédlőjében. Hegyaljai Judit, az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének helyi vezetője úgy vélekedett: a nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy a liberális egészségügyi reform világszerte megbukott. – Ezek az intézkedések mindenhol költségnövekedést okoztak, és a kialakult káoszban tömegek maradtak ellátatlanul – tette hozzá.
Habis László, Eger polgármestere megerősítette, hogy a város átvállalná az egészségügyi intézmény működtetését. Ennek érdekében ők is benyújtották ajánlatukat, illetve szindikátusi szerződést kötöttek a Debreceni Egyetemmel és a debreceni Kenézy Gyula Kórházzal.
A tenderkiírást heves politikai viták kísérték. Az egri kórházat működtető hevesi megyegyűlés Fidesz polgári frakciója korábban azzal vádolta a megye szocialista vezetését, hogy a HospInvestre szabták az egészségügyi intézmény vagyonkezelésére kiírt pályázatot. Sőt, Fótos Dániel, a frakció tagja a megyegyűlés november 30-i ülésén „borítékolta” is a nyertest, vagyis egy lezárt borítékot adott át a főjegyzőnek, amelyben állítása szerint a befutó elnevezését rögzítették.
A pályázati feltételekben egyébként a többi között az szerepel, hogy a nyertesnek 100 millió forint megfizetése mellett 600 millió forint biztosítékkal kell rendelkeznie, és vállalnia kell, hogy hét év alatt hétmilliárd forint értékű fejlesztést hajt végre az intézményben.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
