Egy bázeli magyar kövei

Ritkán adódik, hogy valaki még életében egy múzeumnak ajándékozza értékeinek jó részét, amit egyébként pénzzé is tehetne. Az érték alatt itt kétezer különleges ásványt – főleg achátot (szalagosan rétegezett, színes kvarcfajtát) – kell érteni. A szóban forgó intézmény, amely az anyagot átvehette és most kiállíthatta: a Magyar Természettudományi Múzeum, az ajándékozó (a gyűjtő) pedig Arnóth József Bázelben élő magyar.

Kő András
2008. 01. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A napokban nyílt tárlat tulajdonképpen színes képes kövek kiállítása, ugyanis az ásványok mint képek jelennek meg a szemünk előtt. „Az ásványok élettelen dolgok – vallja az ajándékozó –, nincs bennük élet, lélek, szellem, ezért tisztán tükrözik a szellemi világ – az ősképek – különböző rétegeit. Őszinte arcukat vetítik felénk. Nincsenek érzelmeik, gondolataik, hanem a fizikai létükkel tüntetnek. Felfoghatjuk úgy is, hogy mély álomban vannak.”
A tárlat egy ember természethez fűződő, meghitt, intuitív viszonyát mutatja be. Pedig annak idején nem a természettudományi törvények érdekelték, hanem az, ami a törvények mögött van. Az irodalom vonzotta. A pécsi szakérettségi után Budapesten szerette volna folytatni tanulmányait, de az ötvenes évek elején az Oktatási Minisztérium a Szovjetunióba kívánta küldeni. Nem fogadta el, amit kínáltak neki, így aztán „büntetésből” az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karára íratták be. Tudták, hogy minden szabad idejét a Mecsek hegységben tölti, ásványokat gyűjt, növényeket és bogarakat. Három-négy szemeszter után azonban jött 1956, kivándorolt Svájcba, és ott folytatta mineralógiai (ásványtani) tanulmányait, majd szerzett diplomát. Később, 26 éven keresztül, a bázeli természettudományi múzeum konzervátoraként dolgozott.
A budapesti tárlat ötlete már tíz évvel ezelőtt felmerült, de akkor csak egy vándorkiállítás formájában. A vándorkiállításból mára ajándék lett, amelynek tárgyai már nem fértek el a lakásban, és a bázeli múzeumban sem adódott számukra hely. Arnóth József azt is bevallotta, hogy az achátokkal való foglalkozás menekülés volt számára a kristályok formáinak problémakörétől. Voltaképpen a kristályformákról szeretett volna kiállítást összeállítani, de olyan sok bonyodalommal találta szembe magát, hogy lemondott eredeti tervéről.
„A jól megválasztott világítás és nagyítás segítségével a fényképezőgép a szemünk előtt jórészt rejtve maradó részleteket, árnyalatokat tehet láthatóvá az achátok belső világából – véli a kiállítás rendezője, Papp Gábor főmuzeológus. – A lefényképezett példányokkal együtt bemutatott képek Arnóth József Achátok: képek a kőben című, Svájcban kiadott könyvéből valók. A könyvben a szerző összefoglalja azokat az ismereteket, amelyeket az achátok forma- és színvilágának keletkezéséről a műszeres vizsgálatok és az emberi értelem kiderített, valamint elemzi ugyanezen forma- és színvilágnak az emberi érzelemre, a lélekre és a képzeletre gyakorolt hatását is.”
Megállunk egy csiszolt, ékkőként használt, színes, tömött kvarc (kalcedon) előtt, amelyhez egy történet is fűződik. Az ajándékozó nemcsak a gyűjtőket kereste fel történetesen Csehországban, hanem délutánonként a földeken achát után is kutakodott. Egy ilyen alkalommal siker koronázta az útját, mert egy csiszolatlan, szép achátot talált. Utána betért az egyik gyűjtőhöz, és büszkén mutatta neki legújabb szerzeményét. A gyűjtő megdöbbent a kvarcfajta láttán, és mindjárt elárulta, hogy az achát másik oldala az ő birtokában van… És örömmel adta kölcsön a budapesti kiállításhoz.
Az ásványok színvilága, formája zengzetes nevekre csábít, jóllehet egyik-másik elnevezés az irodalomban is ismeretes. Például szivárványachát, csiszolt felszínű lángachát geoda vagy cikcakkachát. Utóbbiért egy szentgalleni gyűjtő az aranyóráját csatolta le. A határon azonban lebukott vele, és egy hétre bebörtönözték. Akkor szabadult, amikor a múzeumból a kiviteli engedély megérkezett. Arnóth Józsefet izgatta a történet, mígnem a sors összehozta azzal a férfival, aki az aranyóráját adta az achátért cserébe. S amikor a szentgalleni férfi megtudta, hogy magyar ismerőse budapesti kiállításra készül, nagylelkűen nekiajándékozta a különleges szépségű cikcakkachátot. Az ajándékból így lett újabb ajándék, de most már nagyon sokak részére.
A kiállításon egy nagyméretű, Dél-Kínából származó, úgynevezett tudóskő is látható, amely sokáig a bázeli magyar íróasztalán állt, s amely végtelen sok sík lapból tevődik össze. Az ajándékozó vallomása szerint a tudóskő nagyon sok gondolat forrása volt. Kérdéssel búcsúzott tőlünk: „Mi lesz ebből a kőből, ha mindegyik sík lapját egy pontba illesztjük?” Maga válaszolt rá: „Akkor csak egy pont marad.” Jött az újabb kérdés: „És mi lesz egy körből, ha a végtelenségig megnyitjuk? Egy lap. A pont és a lap – a duális geometriai elemekkel szembesülünk.”
(A kiállítás március 10-ig tekinthető meg a Magyar Természettudományi Múzeumban.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.